جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

 يادداشت 

 پوست و دهان خود را نسوزانيد؛ کرونا گرما را هم دوست دارد!

ابراهيم علي آبادي

تا قبل از گرم شدن هوا، اغلب کارشناسان و متخصصان پزشکي، با شناختي که از ساختار ديگر ويروس‌ها داشتند، اميدوار بودند که کروناويروس هم با گرما، از بين برود. هم‌چنان که براي مثال، ميزان سرماخوردگي، که يک بيماري ويروسي است در فصول گرم کاهش مي‌يابد. براي همين اميدوار بودند که با رسيدن به فصل گرم سال، از فعاليت اين ويروس کاسته شود؛ حتي پيش از آن نويد داده بودند افرادي که در مناطق گرمسير زندگي مي‌کنند، احتمالا به اين بيماري مبتلا نخواهند شد! براي همين به مردم توصيه مي‌کردند تا مي‌توانند از موادغذايي با طبع گرم استفاده کنند و طبيعت بدن خود را تا حد ممکن گرم نگاه دارند و همين مسئله موجب شد مردم به سوي استفاده از سير و زنجبيل و فلفل و مواد گرمي از اين قبيل روي آورند و البته هم موجب گراني اين مواد در بازار شدند و هم آسيب‌هايي به بدن خود زدند. حتي برخي به نوشيدن آب گرم تا داغ روي آوردند!

اما گويا کورناويروس، در برابر گرما هم مقاوم است و با فرا رسيدن فصل گرما و نيز افزايش گسترده مبتلايان و فوتي‌ها در مناطق گرمسير دنيا، پزشکان متوجه شده‌اند که اين ويروس، اساسا کاري به گرمي و سردي هوا ندارد و ساز و کارش با انواع ديگر ويروس‌ها متفاوت است.

اما اينک ماجرا شکل ديگري به خود گرفته است؛ آنتوان اشگر، متخصص ريه و بيماري‌هاي مربوط به دستگاه تنفسي مي‌گويد آب گرم اگرچه مفيد است اما نمي‌تواند ويروس کرونا را از بين ببرد.

حرارت بالا ويروس را از بين مي‎برد اما اين حرارت بايد بالاتر از60 درجه جسم و دهان انسان حرارت بالا را نمي‎تواند تحمل کند.

اگر التهابي در بخش‌هايي از بدن وجود داشته باشد با نوشيدن آب گرم برطرف مي‌شود.اما اگر التهاب در ناحيه لوزه‌ها باشد برعکس بايد آب سرد نوشيد.

بنابراين نه حمام آفتاب بگيريد و پوست خود را بسوزانيد و نه آب جوش بخوريد. از خوردن مواد گرمي هم در حد افراط خودداري کنيد. کروناويروس هنوز حقه‌هاي زيادي در آستين دارد که براي شناختن آن‌ها زمان لازم داريم!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته