جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

 ميز خبر 

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران:

پرونده بوي بد به قوه قضائيه مي‌رود

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران گفت: دامداري ها و شرکت هايي که قانون را در مورد رفع بوي بد ناشي از فعاليت هاي خود رعايت نمي کنند پس از هشدار و بررسي وضعيت از سوي محيط زيست استان تهران به مراجع قضايي معرفي شوند.به گزارش ايلنا، جلسه ويژه بررسي و رفع بوي بد اطراف فرودگاه امام خميني(ره) به رياست نعمت الله ترکي رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تهران و با حضور نمايندگان و مديراني از جهادکشاورزي، محيط زيست و دستگاه هاي مرتبط برگزار شد.

در اين جلسه از 4 شرکت و دامداري بزرگ نام برده شد که سهم مهمي در توليد کود و فضولات حيواني (بوي بد) در چند ده کيلومتري فرودگاه بين المللي دارند. برخي از اين شرکت‌ها و دامداري‌ها با احداث تصفيه خانه مجهز به سپراتور و سيستم کلر زني و برخي هم بدون توجه به هشدار ها و اخطار ها به فعاليت خود ادامه مي دهند که در اين جلسه بحث شد.

نعمت الله ترکي پس از استماع گزارش دستگاه هاي مرتبط گفت: دامداري ها و شرکت هايي که قانون را در مورد رفع بوي بد ناشي ازفعاليت هاي خود رعايت نمي کنند پس از هشدار و بررسي وضعيت از سوي محيط زيست استان تهران به مراجع قضايي معرفي شوند.

گروه کالايي موز تغيير مي‌کند؛

بازار ميوه‌هاي نوبرانه نسبت به سال‌هاي گذشته شرايط بهتري دارد

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي تهران نوسانات نرخ ارز و طولاني شدن فرآيند واردات دلايل گراني موز عنوان کرد.

اسدالله کارگر در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در تشريح دلايل افزايش قيمت موز،‌ اظهار کرد: موز يکي از ميوه‌هاي وارداتي به کشور است که مانند هر کالاي واردتي ديگر تحت تاثير نرخ ارز قرار مي‌گيرد.

وي ادامه داد: در حال حاضر ارز روزهاي پر نوساني را طي مي‌کنند و هر روز شاهد افزايش نرخ آن هستيم و جاي تعجب ندارد که کالاهاي که وارد کشور مي‌شوند افرايش قيمت را تجربه کنند.

کارگر ديگر دليل تاثيرگزار بر افزايش قيمت موز را طولاني شدن فرآيند واردات عنوان کرد و افزود: در حال حاضر به دلايل مختلف از جمله کرونا فرآينده واردات طولاني شده است يکي از بخش‌هاي اين فرآينده قرنطينه بهداشتي است که مدت زمان آن به شکل قابل توجه افزايش داشته است.

وي تصريح کرد: البته موضوع تخصيص ارز براي واردات موز در حال حل شدن است که مي‌تواند موجب کاهش قيمت اين ميوه وارداتي در روزهاي آينده شود.

به گفته کارگر؛ واردکنندگان با ارسال نامه‌اي به وزارت صمت خواستار آن شده‌اند که موز از گروه کالايي 27 به گروه کالايي 26 منتقل شود که در اين صورت نيازمند دريافت کد تخصيص ارز نخواهد بود و مي‌توان از ارز حاصل از صادرات براي ترخيص آن استفاده کرد.

کارگر اضافه کرد: براي کنترل قيمت اين ميوه کشف قيمت انجام شد و در نرخنامه جديد قيمت آن بر اساس نوع و کيفيت از 6 تا 12 هزار تومان در نظرگرفته شد.

وي قيمت مصوب هر گيلوگرم سيب زرد در نرخنامه را 6 تا 12 هزار تومان و قيمت هر گيلوگرم سيب قرمز در نرخنامه را 7 هزارو500 تا 10 هزار تومان اعلام کرد.

کارگر با تاکيد بر اينکه با افزايش عرضه ميوه‌ها فصل جديد کاهش قيمت ميوه‌هاي فصل گذشته اتفاق خواهد افتاد، گفت: بازار ميوه‌هاي نوبرانه مانند گوجه سبز، چاقاله بادام و زردآلو و ... نسبت به سال‌هاي گذشته شرايط بسيار بهتري دارند که دليل آن سال آور زراعي است.

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و سبزي تهران همچنين درباره علت افت شديد قيمت پياز گفت: معادلات اشتباه وزارت جهادکشاورزي درباره ميزان توليد موجب افت شديد قيمت پياز و زيان کشاورزان شده است.

کارگر افزود: علاوه بر آن تصميم به توقف صادرات نيز توازن بازار پياز برهم زده و عرضه به بيش از تقاضا رسيده است.

ميزان بارش‌هاي کشور به بيش از 300 ميليمتر رسيد

ميزان بارش‌هاي کشور درسال آبي جاري (مهرماه989) تا سي ارديبهشت ماه به 303.5 ميليمتر رسيد که نسبت به مدت مشابه پارسال هفت درصد کاهش نشان مي‌دهد.به گزارش ايرنا، پارسال از ابتداي مهرماه 97 تا 30 ارديبهشت 98 ميزان بارش‌ها 324.6 ميليمتر بود که مقايسه اين سال با بارش‌هاي امسال کاهش بارش‌ها را نشان مي‌دهد.ميزان بارش‌هاي امسال کشور در مقايسه با متوسط دوره درازمدت 51 ساله ( با بارش 230.9 ميليمتر) رشدي 31درصدي دارد و در مقايسه با بارش‌هاي 11 ساله اخير (215.3 ميليمتر) نيز رشد 41 درصدي دارد.

بارش‌ها در حوضه آبريز درياي خزر، از ابتداي مهرماه 98 تا 30 ارديبهشت به 421.3 ميليمتر رسيده که در مقايسه با مدت مشابه پارسال که 497.2 ميليمتر بارندگي رخ داده بوده با کاهش همراه است.

حوضه آبريز خليج فارس و درياي عمان هم در اين دوره زماني 440.3 ميليمتر بارندگي دارد؛ در حالي که پارسال و در همين بازه زماني 529.7 ميليمتر بارندگي داشته که ‌کاهش بارندگي‌ها در اين حوضه آبريز را نشان مي‌دهد.

بر اساس گزارش شرکت مديريت منابع آب ايران، ميزان بارش‌ها در حوضه آبريز درياچه اروميه در سال آبي جاري و تا 30 ارديبهشت 341 ميليمتر است که در مقايسه با مدت مشابه پارسال که 475.7 ميليمتر بوده کاهش بارش دارد.وضعيت بارش‌ها در مابقي حوضه‌هاي آبريز 6 گانه در مقايسه با سال آبي پارسال با رشد همراه است به گونه اي که در حوضه آبريز فلات مرکزي از ابتداي مهرماه 98 تا 30 ارديبهشت 226.4 ميليمتر بارندگي اتفاق افتاده درحالي که پارسال 203.2 ميليمتر بارندگي داشت.

ميزان بارش‌ها در حوضه آبريز مرزي شرق در سال آبي جاري يکي از کم نظير ترين وضعيت بارش در سال‌هاي اخير است به طوري که از ابتداي اين سال آبي تا 30ارديبهشت 146.3 ميليمتر در آن بارندگي رخ داده  در حالي که پارسال و در همين مدت 106.6 ميليمتر بارندگي داشته که نشان از رشد خوب بارش در اين حوضه کم بارش به حساب مي‌آيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته