جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

 اشتباه رئيس پيشين فدراسيون در ماجراي پاداش کي‌روش؛
 وقتي مثلث فدراسيون از قانون سه‌ سال قبل بي‌خبر بودند! 

 
اظهارنظر رئيس مستعفي فدراسيون فوتبال درباره پاداش 200 هزار دلاري کي‌روش در جام ملت‌هاي آسيا ابعاد جديدي از يک گاف بزرگ و بي‌خبري فدراسيون‌نشين‌ها را نمايان کرد.در تاريخ 27 فروردين ماه سال جاري خبرگزاري تسنيم در گزارشي از يک اتفاق و اشتباه عجيب پرده برداشت. مسئله‌اي که نشان مي‌داد کي‌روش براي کسب مقام سومي در جام ملت‌هاي آسيا 2019 طبق قراردادش خواهان پاداش شده بود، اين در حالي است که اين دوره مسابقات اصلا ديدار رده‌بندي نداشت!

بعد از انتشار اين گزارش شاهد سکوت فدراسيون بوديم و بعد از گذشت مدتي فدراسيون اعلام کرد با تشکيل جلسات موضوع شکايت کي‌روش بابت اين پاداش را پيگيري خواهد کرد. پس از اين موضوع سايت فدراسيون از شکايت به دادگاه عالي ورزش(CAS) خبر داد. چند روز بعد مهدي محمدنبي دبيرکل فدراسيون فوتبال اعلام کرد قصد دارد با کي‌روش مذاکره کند تا مشکل برطرف شود. در ادامه محمود اسلاميان عضو هيئت رئيسه فدراسيون فوتبال در اظهار نظري عجيب، تيم ملي ايران در مقام سوم جام ملت‌ها و اهداي پاداش به سرمربي وقت تيم ملي را حق او دانست.

اما مهدي تاج رئيس مستعفي فدراسيون فوتبال روزه سکوت خود را در اين باره شکست و اعلام کرد: «ديدار رده‌بندي در هر دوره از مسابقات برگزار مي‌شد که اين دوره برگزار نشد. در قرارداد کي‌روش آمده بود که اگر سوم رقابت‌ها شويم، 200 هزار دلار به او پرداخت کنيم. اگر سوم مي‌شديم، يک ميليون دلار نصيب فدراسيون فوتبال مي‌شد». اظهار نظري که نشان مي‌دهد رئيس وقت فدراسيون از تغيير آيين‌نامه بي اطلاع بوده و براي همين پاداش مقام سومي را در قرارداد لحاظ کرده است.

نکته جالب‌تر اينکه تاج در مصاحبه‌اش اعلام کرده اگر تيم ملي در جام ملت‌ها سوم مي‌شد، يک ميليون دلار به ايران تعلق مي‌گرفت اما اين در حالي است در جام ملت‌هاي 2019 مقام سومي وجود ندارد. بنابراين بعد از گاف اول که لحاظ کردن پاداش 200 هزار دلاري براي کي‌روش در قرارداد بود، حالا اظهارنظر امروز رئيس پيشين فدراسيون فوتبال مبني بر اينکه در صورت سومي تيم ملي مبلغ يک ميليون دلار به فدراسيون ايران تخصيص پيدا مي‌کرد را مي‌توان گاف دوم در اين ماجرا دانست، چرا که نشان مي‌دهد مسئولين وقت فدراسيون هيچ اطلاعي از قانوني که 3 سال پيش تغيير کرده نداشته‌اند.

اين اتفاقات در حالي رخ داده که در تاريخ24 مي 2016 يعني حدود 3 سال تا آغاز مرحله نهايي جام ملت‌ها آيين‌نامه اين مسابقات تدوين و به فدراسيون‌هاي عضو اعلام شده بود. قرارداد 6 ماهه کي‌روش با فدراسيون تا پايان جام ملت‌ها در سال 97 امضا و مرحله نهايي اين مسابقات 15 دي‌ماه همان سال آغاز شد، يعني چند ماه قبل از آغاز اين مسابقات‌ اين قرارداد با بند پاداش براي کسب عنوان سومي منعقد شده است!

اسلاميان که امروز از کي‌روش در اين ماجرا دفاع مي‌کند، همان کسي است که گفته با اين مربي براي عقد قرارداد 6 ماهه مذاکره کرده است. کي‌روش نيز پس از خبر فدراسيون مبني بر شکايت به CAS در مصاحبه‌اي به دفاع از اسلاميان و ساکت پرداخت. در واقع بايد گفت هيچ‌کدام از سه نفر تاج، اسلاميان و ساکت از عدم برگزاري مسابقه رده بندي باخبر نبودند که اگر اين مثلث در فدراسيون باخبر بودند چنين گاف بزرگي را نمي‌دادند و باعث محکوميت 200 هزار دلاري ايران در فيفا نمي‌شدند.

مرحله اول شکايت کي‌روش از فدراسيون در فيفا به نفع او تمام شده است اما با اين وجود اظهار نظر مسئولان فدراسيون به جاي اينکه کمکي براي خاموش شدن اين آتش کند، به نظر مي‌رسد بيشتر شبيه به بادي است که شدت آن را بيشتر مي‌کند. اظهار نظر اسلاميان عضو هيئت رئيسه فدراسيون درباره اينکه پاداش 200 هزار دلاري حق کي‌روش بوده است مي‌تواند ما را حتي اگر نخواهيم بازنده اين پرونده کند. حال سوال اين است که چرا کساني که مقصر چنين گاف بزرگي بودند امروز به جاي پاسخگويي درصدد فرار رو به جلو و توجيه هستند؟ آيا هيچ‌کس نبايد بابت اين اشتباه بزرگ عذرخواهي کند و پاسخگو باشد؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته