جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2899

 ميز خبر 


احمدي نژاد: خبر و اطلاع رساني امري حياتي است

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد تلاش براي تحقق جامعه آرماني برپايه عدالت خواهي و حاکميت انسان هاي صالح را وظيفه اي همگاني دانست و گفت: رسانه هاي شرقي که ميراث دار بهترين ارزش هاي بشري هستند، در انجام اين رسالت مهم در اولويتند و بايد به بهترين، قدرتمندترين، تاثيرگذارترين و انساني ترين مجموعه رسانه اي جهان تبديل شوند.  رئيس جمهوري ديروز در مراسم افتتاحيه مجمع عمومي اتحاديه راديو و تلويزيوني آسيا - اقيانوسيه (ABU) اظهار داشت: انسان موجودي اجتماعي است و زندگي او بدون ارتباطات وسيع با ديگران مفهومي ندارد و عامل اساسي و تاثير گذار در تنظيم روابط اجتماعي اطلاعاتي است که از آحاد انسان ها و ملت هاي گوناگون از هم پيدا مي کنند. به تعبير ديگر نوع دريافت از محيط از عوامل اصلي تنظيم روابط است از همين نگاه خبر و اطلاع رساني امري حياتي تلقي مي گردد.وي با بيان اينکه در طول تاريخ همواره دو گروه در برابر هم صف کشيده اند، گفت: گروه اول کساني که دوستدار همه انسان ها هستند و به دنبال جامعه اي سرشار از صلح و امنيت و رفاه براي همگان تلاش مي کنند، اينان خداپرستي و عدالت رامبناي تنظيم روابط اجتماعي قرار داده اند و گروه دوم کساني هستند که به دنبال سلطه بر ديگران، تجاوز و چپاول منابع و ثروت هاي ديگرانند. اينان کينه ورزي، خودخواهي و برتري جويي را مبناي تنظيم روابط اجتماعي قرار داده اند.احمدي نژاد ادامه داد: اين دو گروه براي تحقق اهداف خود به خبر و اطلاع رساني بالاترين اهتمام را داشته اند و از ابزار خبر و اطلاعات حداکثر استفاده را کرده اند و مي کنند.وي افزود: گروه اول با تکيه بر فطرت پاک انسان ها و انتشار اخبار صحيح به دنبال ارائه تصوير واقعي وانتشار اخبار و اطلاعات صحيح، آرامش ساز، صلح آفرين و احترام به کرامت بيشريت و دفاع واقعي از حقوق مردم هستند و گروه دوم با تکيه بر هوا و هوس ها و خودخواهي ها، به دنبال تحريف خبر و انتشار اخبار و اطلاعات دستکاري شده و يکسويه و تنش آفرين و تخريب کرامت انسان ها و تحميل خود بر ديگران هستند.رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينکه پس از رشد و گسترش راديو و تلويزيون در سده اخير متاسفانه گروه دوم با استفاده از تجربه سلطه بر مطبوعات منطقه اي و جهاني به دنبال سلطه کامل بر اين ابزار بسيار مهم وتاثير گذارهستند،  گفت:  پس از جنگ دوم جهاني سلطه گران آرام آرام سلطه خود را دراين عرصه گسترش دادند، شبکه هاي گسترده را سازمان دادند به گونه اي که امروز بيش از 80 درصد پوشش رسانه اي جهان در اختيار يکي از دو قدرت زورگوست.او ادامه داد: بقيه مردم جهان به ويژه مردمان داراي فرهنگ ها و تمدن هاي دانش مدار، حق طلب، صلح جو و مهرورز بخش اندکي از پوشش رسانه اي را در اختيار دارند که شاخص ترين اين جوامع آسيا واقيانوسيه است که بيش از 50 درصد جمعيت جهان را در خود جاي داده و خاستگاه تمدن هاي بزرگ بشري، پيامبران الهي و اديان آسماني بوده و داراي فرهنگ هاي سرشار از مهر و محبت و عاطفه و کمال جويي و صلح طلبي است.

 ابتکار: اصلاح طلبان قدر فرصت را بدانند
 
گروه سياسي: "معصومه ابتکار" عضو اصلاح طلب شوراي شهر تهران در ديدار با اعضاي احزاب اصلاح طلب ايلام گفت: اصلاح طلبان بايد از فرصت دوري از قدرت براي بازسازي و اصلاح در امور استفاده کنند.  ابتکار افزود: اصلاح طلبان طي هشت سال تحت فشار بودند که پس از آن دوران، اکنون فرصت مناسبي به وجود آمد که درس هاي به ياد ماندني از فراز و نشيب هاي گذشته را بياموزند.  وي با بيان اينکه "اين دوران در حاشيه بودن به معناي دوران بيهودگي نيست"، افزود: بايد از اين دوران براي بازسازي دروني ، فکري ، تشديد فعاليت تشکيلاتي و استفاده از توانمندي هاي گروهي احزاب سياسي بهره لازم برده شود.  عضو شوراي اسلامي شهر تهران بر ضرورت حضور اصلاح طلبان در صحنه هاي سياسي تاکيد کرد و گفت: گرچه هيچ گونه تريبون و رسانه اي در اختيار اصلاح طلبان نيست ، ولي با اين حال حضور آنان در صحنه هاي سياسي بويژه انتخابات ضروري است.  ابتکار افزود: در جريان انتخابات شوراي اسلامي ، اصلاح طلبان کرسيهاي قابل توجه اين شورا را در کشور به خود اختصاص دادند و اين بدان معناست که مردم به اين جريان توجه دارند.  وي تاکيد کرد: مخالفان جريان اصلاح طلبي در جريان انتخابات شوراها "نه" بزرگ از مردم شنيدند.

 قرباني: اصل 44 به مجمع نمي رود
 
گروه سياسي: موسي قرباني عضو هيات رييسه مجلس هفتم معتقد است ايرادات شوراي نگهبان از لايحه اصل 44 به سرعت در مجلس اصلاح مي شود و احتمال رفتن اين لايحه به مجمع تشخيص مصلحت بعيد است. نماينده قائنات در گفت وگو با آفتاب در خصوص ايرادات شوراي نگهبان به لايحه اصل 44 گفت: لايحه اي که بيش از 95 ماده دارد مطمئنا لايحه مهمي است و طبيعي است که اشکالاتي به آن وارد باشد. قرباني تاکيد کرد: اين هيچ خلا» قانوني ندارد بلکه يک نوع محکم کاري است و البته خيلي مهم هم است.  وي اظهار داشت: به لايحه اصل 44 از سوي مجلس مواردي اضافه شده که گرايش به دولتي شدن دارد و ايرادات گرفته شده از سوي شوراي نگهبان، شايد به همين دليل باشد.   عضو هيات رييسه مجلس هفتم در پاسخ به اين سوال که "برخي معتقد بودند که سياست هاي اصل 44 خلاف قانون اساسي است. آيا ايرادات شوراي نگهبان مي تواند به همين دليل باشد و ممکن است اين لايحه به مجمع تشخيص فرستاده شود؟"،  گفت: اصل اين لايحه اجرايي کردن سياست هاي کلي نظام است که رهبري تعيين کردند و تدوين سياست هاي کلي نظام نيز برعهده مجمع تشخيص مصلحت نظام است. اما مجمع تشخيص مصلحت مرجع آخر نيست، بنابراين براي اينکه لايحه اي خلاف شرع يا قانون اساسي نباشد، به شوراي نگهبان فرستاده مي شود. وي اظهار داشت: با توجه به اظهارنظر مجمع تشخيص مصلحت براساس اصل 112 قانون اساسي يعني مقررات مربوط به تشخيص مصلحت نظام که به تاييد مقام رهبري مي رسد، ايراد شوراي نگهبان مي تواند نسبت به اين ماده باشد و ايرادي به کليت لايحه اصل 44 وارد نباشد. قرباني افزود: بنابراين اختلاف زيادي وجود ندارد که لازم باشد اين لايحه به مجمع تشخيص مصلحت برود. پيش بيني من اين است که موارد ايراد شوراي نگهبان را در مجلس اصلاح خواهيم کرد.
 
ميرمحمدي : بايد از خودشيفتگي دور شويم

ايسنا: نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي گفت: اين که مي گويند 90 درصد از اصولگرايان به اتحاد رسيده اند يک تخمين و ارزيابي شخصي است. سيدمحمد ميرمحمدي، درباره اين که برخي از سران اصولگرا عنوان کرده اند که 90 درصد از اصولگرايان به وحدت رسيده اند،  گفت:  درصد گذاري که دوستان اعلام مي کنند را بايد مشخص کرد که آيا از نظر ميزان تاثير در جامعه و مشارکت مردم است يا درصد هواداران و تعداد تشکل ها است، ضمن آن که در اعلام درصد بايد ابتدا تعداد افراد و احزاب اصولگرايان تعيين شده و سپس عنوان شود 80 يا 90 درصد با هم اتحاد دارند. وي ادامه داد: چه بسا ممکن است آن درصد باقي مانده يک مجموعه بزرگتري باشند. بنابراين درصد اعلام شده يک تخمين و يا يک ارزيابي شخصي است. دبيرکل حزب تمدن اسلامي با بيان اين که تشکل متبوعش مشغول مذاکره نهايي و تعامل براي انتخابات مجلش هشتم با ديگر گروه هاي اصولگراست، گفت: آن مجموعه و اردوگاه جامع اصولگرايي که در بيانات مقام معظم رهبري تعريف شده است دامنه گسترده اي دارد. بنابراين گروه هايي از اصولگرايان در صحبت هاي اين دوستان اصولگرا مغفول مانده است و عنوان وحدت بالاي 90 درصد اصولگرايان در دامنه وسيع اصولگرايي تحليل دقيقي نيست. نماينده مردم قم در خانه ملت ادامه داد: البته من شنيده ام تلاش جبهه متحد اصولگرايي و حرکت شان به سمت همگرايي بيشتر است و نسبت به حرف هايي که در آغاز مي زدند و بوي خودشيفتگي هاي گروهي که از آنها به مشام مي رسيد، الان به واقع گرايي رسيده و سعي بر آن دارند که به وحدت همه  جانبه گروه هاي اصولگرايي برسند، حال بايد ببينيم اين کار درعمل چه ميزان اتفاق مي افتد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته