جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2899

 معضل خوابگاه ها: کمبود، تجهيز و آتش سوزي
 حکايت همچنان باقي است! 

 آفرينش: با گذشت حدود يک ماه و نيم از آغاز سال تحصيلي معضل کمبود خوابگاه ها، تجهيز و بازسازي آن، کيفيت خوابگاه ها و کسري بودجه دانشگاه ها در بخش هاي رفاهي و خوابگاهي همچنان از موضوعات و مباحث پيش روي خوابگاه هاست. روساي دانشگاه هاي کشور از يکسو و دانشجويان نيازمند به خوابگاه از سوي ديگر از شاکيان اين پرونده هستد و در اين ميان شايد نشريات نقش مدعي العمومي را ايفا مي کنند که بتوانند نابساماني و کمبودهاي اين حوزه را از طريق اطلاع رساني و آگاهي بخشي کاهش دهند. البته کسي در مسير به دنبال متهم کردن ديگري نيست بلکه تلاش جمعي در جهت حل معضل خوابگاه ها در يک فرايند تدريجي است.
آتش سوزي در خوابگاه دانشجويان علامه طباطبايي در روزهاي اخير از اتفاقات ناگواري است که البته خوشبختانه خسارات جاني دربرنداشت اما موضوع جدي گرفتن بحث خوابگاه هاي دانشجويي را بيش از پيش مطرح مي کند. در اين گزارش مروري کوتاه  بر مسايل خوابگاهي از ديدگاه دانشجويان و مسئولان خواهيم داشت.
 
 رييس دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با ايسنا اعلام کرده که در صورت تامين اعتبار بودجه لازم، خوابگاه هاي پراکنده دانشگاه ها تجميع خواهد شد. همچنين رييس دانشگاه تربيت معلم تهران با بيان اينکه  7 ميليارد ريال صرف تعميرات خوابگاهي دانشگاه شده است، از کسري 7/5 ميليارد توماني دانشگاه در حوزه بودجه هاي عمراني و کسري 2/5 ميليارد توماني دانشگاه در حوزه بودجه هاي جاري در سال جاري خبر داد. گفته هاي اين مسئولان و ساير کساني که طي روزها و هفته هاي گذشته به بيان مشکلات موجود در زمينه رفاه دانشجويان پرداخته اند همگي حاکي از اين است که حکايت معضل کمبود خوابگاه ها همچنان باقي است!
تامين اعتبار و تجميع خوابگاه هاي پراکنده
دکتر جبل عاملي، رئيس دانشگاه علم و صنعت درباره وضعيت بودجه دانشگاه علم و صنعت، گفت: با توجه به تورم و افزايش 5/5 درصدي حقوق کارکنان و اعضاي هيات علمي، دانشگاه در حوزه بودجه هاي جاري 2/5 ميليارد تومان کسري بودجه دارد که پيش بيني مي شود اين کسري مطابق تجربه سالهاي گذشته دانشگاه تا پايان سال جبران شود. وي  با اشاره به تلاش وزارت علوم براي پاسخگويي به تعهدات ارزي معوقه دانشگاه گفت: پروژه نيمه تمام خوابگاهي دانشگاه 3 ميليارد تومان کسري دارد.  جبل عاملي با اشاره به بهسازي  هاي صورت گرفته در خوابگاه حکيميه دانشگاه نيز گفت: اين خوابگاه جزو بهترين مجتمع هاي خوابگاهي دانشگاهي است که به ورودي هاي جديد اختصاص يافته است. وي افزود: مشکل اصلي مرتبط با خوابگاه حکيميه، دوري از دانشگاه است که اين مساله با افزايش تعداد سرويس هاي اياب و ذهاب مرتفع شده است. رييس دانشگاه علم و صنعت ايران  با اشاره به برنامه دانشگاه براي بهبود شرايط خوابگاه هاي پراکنده در سطح شهر، اظهار کرد: در صدد تجميع خوابگاه هاي پراکنده هستيم که اميد است با ايجاد امکانات مورد نياز،  تامين اعتبار و جلب نظر هيات امنا، امکان فروش خوابگاه هاي قديمي و ايجاد خوابگاه هاي جديد براي دانشگاه علم و صنعت فراهم شود.
تعميرات اساسي خوابگاه ها و 30 ميليارد ريال بودجه
همچنين دکتر عبدالجواد طاهري زاده ايران رئيس دانشگاه تربيت معلم گفت: در 23 بلوک خوابگاهي دانشگاه با ظرفيت سه هزار دانشجو خيل عظيمي از تاسيسات قرارداد، خوابگاه هاي قديمي هم به لحاظ ساختمان و هم به لحاظ تاسيسات دچار فرسودگي شده اند و نياز به بازسازي دارد.  وي با بيان اينکه تعميرات اساسي خوابگاه ها به 30 ميليارد ريال بودجه نياز دارد، تصريح کرد: با توجه به مشکلات خوابگاه ها در سال تحصيلي گذشته، کل بودجه ي تعميرات دانشگاه که معادل 7 ميليارد ريال بود صرف تعميرات خوابگاه هاي دانشگاه شده است که اين بودجه به تعميرات کل دانشگاه در سال 86 اختصاص داشت. وي افزود: به دليل اهميت موضوع ريسک اين اقدام توسط بخش مديريتي دانشگاه پذيرفته شده است و مساله خوابگاه ها در اولويت درجه ي اول قرار گرفت.
آتش سوزي در خوابگاه گلعذاري دانشگاه علامه  طباطبايي
همچنين خبر ديگري حاکي است يکي از اتاق هاي خوابگاه گلعذاري دانشگاه علامه طباطبايي         بر اثر جرقه يخچال در آتش سوخت. تشکر مدير روابط عمومي سازمان آتش نشاني تهران اعلام کرد: در ساعت 8 و 34 دقيقه صبح روز پنجشنبه مورخ 10 آبان ماه، اين حريق به ستاد فرماندهي اعلام شد و بلافاصله ايستگاه 402 طي چهار دقيقه در محل سانحه حضور يافت. وي افزود: عمليات اطفا 3 دقيقه بيشتر طول نکشيد اما کل عمليات با لکه گيري و ايمن سازي محل 15 دقيقه به طول انجاميد.  تشکر علت اين حادثه اتصال برق از پريز يخچال اعلام کرد. البته در اين حادثه به هيچ يک از دانشجويان آسيبي وارد نشد، اما به گفته آنها، تمام وسايلشان در آتش سوخت.  طبق گفته دانشجويان  مشکل خرابي يخچال حدود يک ماه قبل به مسوولان خوابگاه و دانشگاه، گزارش شده بود اما متاسفانه اقدامي جهت تعمير آن صورت نگرفت.  به گفته اين دانشجويان، متاسفانه بعد از اين حادثه نيز هيچ مسوولي از دانشگاه نيامد تا به وضعيت 4 دانشجوي اتاق مذکور که تمام لباسها و وسايلشان در آتش سوخته بود، رسيدگي کنند.  يکي از دانشجويان اين خوابگاه با بيان اينکه اين حادثه در حالي اتفاق افتاد که حتي مسوول خوابگاه نيز حضور نداشت، از عدم حضور مسئولين خوابگاه در روزهاي پنج شنبه و جمعه انتقاد کرد و گفت: در روزهاي پنجشنبه و جمعه تنها مسوول شب در خوابگاه حضور دارد که اين مسوول نيز پاسخگوي مشکلات تاسيساتي دانشجويان نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته