جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/04/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6424

 سرمقاله 

 امنيت غذايي کشور، تحت تاثير سياست هاي تحريمي

سعيد ونکي

با وجود خودکفايي عظيم ايران در بخش غذايي و تامين غذاي مورد نياز کشور، هنوز در برخي حوزه ها نيازمند واردات هستيم و به همين دليل چرخه توليد غذاي کشور به دليل نياز به واردات، کاملا دلار محور است و تحت تاثير تحولات و تکانه هاي بين المللي قرار مي گيرد.

اساسا بخش نهاده هاي کشاورزي و دامي کشور وابستگي شديدي به واردات دارد و به نظر مي رسد با سياست گذاري هاي کنوني، در کوتاه مدت شاهد خودکفايي در اين حوزه نخواهيم بود. به موازات وابستگي بخش نهاده ها، واردات اين محصولات عمدتا از کشورهايي صورت مي گيرد که به لحاظ سياسي با ايران همسو نيستند و اساسا مجري سياست هاي آمريکا در جهان به شمار مي روند. به عبارت ديگر کشور ما در واردات غذا به صورت مستقيم وابسته به کشورهايي است که بيشترين کارشکني را در عرصه بين المللي عليه ايران دارند و با تحريم هاي آمريکا نيز همسو هستند.

برزيل، آرژانتين، اوکراين، آلمان و امارات تامين کننده عمده نهاده هاي اساسي از قبيل ذرت، جو، دانه سويا، کنجاله سويا و کالاي دامپزشکي و همچنين محصولاتي از قبيل گوشت قرمز هستند و اين کشورها به دليل همسويي با سياست هاي تحريمي ايالات متحده شريک اقتصادي مطمئن و مناسبي به شمار نمي روند. شاهد مثال اين ادعا، راي مثبت عمده اين کشورها عليه ايران به قطعنامه شوراي حکام آژانس انرژي اتمي بود. بنابراين تغيير مبدا واردات نهاده هاي مورد استفاده در بخش کشاورزي و دامپروري کشور، امري ضروري به شمار مي رود زيرا هيچ تضميني وجود ندارد که به بهانه تحريم هاي رژيم ايالات متحده، اين کشورها از داد و ستد در بخش غذايي با ايران هم سر باز زنند.

طبق آمارهاي رسمي، در سال گذشته بيش از 4 ميليارد دلار براي واردات نهاده ها پرداخت شده است و با توجه به همجواري ايران با کشورهاي همسو با خود، مي توان نيازهاي غذايي خود را از کشورهاي همسايه تامين کرد. با اين اقدام هم اهرم فشاري عليه کشورهاي همراه با آمريکا توليد مي شود و هم رابطه عميق تري با کشورهاي منطقه شکل مي گيرد. روسيه، قزاقستان، هند، چين، پاکستان و بلاروس، مبدا قابل اطمينان تري براي تامين نياز بخش کشاورزي و دامپروري ايران به شمار مي روند و در تمامي اين کشورها ظرفيت تامين نياز کشور وجود دارد. متاسفانه با حاکم شدن انحصارات شديد در واردات نهاده ها و همچنين الزام نکردن نهادهاي بالادستي و سياست گذاران به وارد کنندگان براي تنوع بخشيدن به مبدا واردات اين کالاها، شاهد وابستگي شديد در اين حوزه هستيم و قطعا تداوم اين روند امنيت غذايي کشور را با چالش مواجه مي سازد. بخش امنيت غذايي يکي از مولفه هاي اصلي تامين امنيت ملي به شمار مي رود و در بند ششم سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي نيز بر «افزايش توليد داخلي نهاده‌ها و محصولات اساسي(به ويژه در اقلام وارداتي)، و اولويت دادن به توليد محصولات و خدمات راهبردي و ايجاد تنوع در مبادي تأمين کالاهاي وارداتي با هدف کاهش وابستگي به کشورهاي محدود و خاص» تأکيد شده است. اگر چه راهبرد اساسي و اصلي ايران بايد بر خودکفايي کامل در توليد اين محصولات براي رهايي از وابستگي و همچنين جلوگيري از خارج شدن ارزهاي بين المللي استوار باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته