جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/04/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6424

 يادداشت 

استرس و نحوه مديريت آن

ابراهيم علي آبادي

زندگي در شرايط كنوني، در هر كجا كه باشيم با نوع يا انواعي از استرس همراه است؛ البته اين كه ما دچار استرس شويم، به خودي خود بد نيست، چرا كه استرس ما را واميدارد كه به فكر چاره و راه حل باشم و موقعيت‌هاي مختلف استرس‌زايي را كه در آن قرار مي‌گيريم، مديريت و كنترل كنيم. استرس شرايط يا احساسي است که در آن، فرد از لحاظ ادراکي بر اين باور است که مجموع خواسته‌ها و انتظاراتي که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندي‌هاي در اختيار اوست.

در واقع با توجه به اين‌که استرس مي‌تواند شکل مثبت هم داشته باشد، تأکيد مي‌کنند که استرس به ذات خود منفي نيست؛ بلکه مي‌تواند مثبت يا منفي باشد. ما معمولاً کلمه‌ ‌استرس را به دو معناي متفاوت به کار مي‌بريم. گاهي استرس از بيرون بر ما فشار وارد مي‌كند (به دوست‌مان مي‌گوييم: به من استرس/تنش وارد نکن). گاهي به پاسخ بدن ما اشاره مي‌کند: گرفتار استرس شده‌ام. دستانم مي‌لرزد.

پژوهش‌هاي عملي و تجربه‌هاي شخصي نشان مي‌دهد که ما نمي‌توانيم موقعيت‌هاي استرس‌آفرين را از زندگي حذف کنيم، اما مي‌توانيم آن‌ها را مديريت کنيم.

استرس هنگامي زيان‌آور است که ما توانايي کنترل آن‌را نداشته باشيم. هنگامي که استرس شديد، براي مدت طولاني ادامه پيدا کند اثرات روحي- رواني شديدي مانند افسردگي، عصبانيت، فقدان خلاقيت، مشکلات گوارشي، ميگرن‌هاي شديد بر ما غلبه مي‌كند.

ما معمولا استرس را به دو شكل متفاوت تجربه مي‌كنيم:

ديسترس(Distress):

تجربه مداوم غرق شدن در مسئوليت‌هاست. ديسترس حرکت در تونل مشکلات است. بي‌آن‌که انتهاي تونل معلوم باشد. مانند مشکلات مالي، تعارض در روابط بين فردي، تعهدات بيش از حد، دست و پنجه نرم کردن با يک بيماري مزمن يا تجربه کردن يک ضربه روحي شديد.

يوسترس Eustress:

نوعي استرس مثبت و مفيد است. در حالت يوسترس ما تحت فشار هستيم، ولي اين فشار به ما انرژي و انگيزه مي‌دهد تا مسئوليت‌هاي‌مان را انجام داده و به اهداف‌مان برسيم. تحصيل کردن، ازدواج با فردي مناسب، ترفيع شغلي و تغيير شغل از جمله يوسترس‌هاي فشارزا اما مفيد هستند.

بنابراين استرس هميشه مضر نيست. در واقع استرس مي‌تواند ما را به سوي دادن پاسخي موثر به يک موقعيت هدايت کند (مثل اضطراب قبل از امتحان) اين بدان معناست که ما مي‌توانيم تصميم بگيريم که استرس اثر مثبت يا منفي روي زندگي ما داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته