جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/21 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2905

  حميد فرخ نژاد «حلقه سبز» حاتمي کيا است  

 فعاليت خود را به عنوان دستيار کارگردان در سينما و با ساخت چند فيلم کوتاه و نمايشنامه دانشجويي آغاز کرد و سپس موفق شد سيمرغ بلورين بازيگري را در هجدهمين جشنواره فيلم فجر به خاطر «عروس آتش» بگيرد.  
حميد فرخ نژاد، متولد سال 1348 شهر آبادان و فارغ التحصيل از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران در رشته کارگرداني تئاتر است. با شروع کار حرفه اي خود در فيلم «در کوچه هاي عشق» به کارگرداني خسرو سينايي بازي کرد و پس از آن توانست در فيلم هاي عروس آتش، سفر سرخ، ارتفاع پست، تب، به رنگ ارغوان، طبل بزرگ زير پاي چپ، چهارشنبه سوري، چگونه ارکستر هماهنگ مي شود، پوست موز و آتشکار به ايفاي نقش بپردازد.
از همان ابتداي ورود گام هاي خود را محکم برداشت و بازي درخشانش در «عروس آتش» نظر هيئت داوران را جلب کرد و سيمرغ بلورين را به خانه برد. موفقيت هاي فرخ نژاد، به همين جا ختم نشد و او توانست تنديس جشن خانه سينما (بهترين فيلمنامه - بهترين بازيگر) براي فيلم «عروس آتش»، عنوان بهترين بازيگر جشنواره سينماي خانواده اروميه براي فيلم «ارتفاع پست»، بهترين بازيگر مرد جشنواره کارلووي واري جمهوري چک در سال 2000، بهترين بازيگر سال 80 و 81 به انتخاب منتقدان مجله فيلم و بهترين بازيگر جشنواره مسکو براي فيلم «طبل بزرگ زير پاي چپ» را از آن خود کند.
البته در اين ميان چند باري هم در جشنواره فيلم فجر براي ايفاي نقش در اين فيلم ها کانديد شده است.
عروس آتش از معدود فيلم هاي سينماي ايران است که هم از جانب تماشاگران مورد استقبال قرار گرفته و هم توجه منتقدان سينمايي را به خود جلب کرده است.
بي ترديد يکي ازپديده هاي عروس آتش، حميد فرخ نژاد بود که همکاريش در نگارش فيلمنامه، يکي ازدلايلي بود که سبب بازي درخشان ودرک درستش از شخصيت فرحان شد. وقتي او جايزه بازيگري جشنوارمعتبر کارلووي واري چک را با درجه الف دريافت کرد تا در استعدادش ترديدي بر جاي نماند.
او دوسال صبر کرد تا بعد از عروس آتش تک خال ديگري روکند، در ارتفاع پست او باز هم يک جنوبي است که از فرط استيصال مي خواهد با هواپيما ربايي زندگي خود را سامان ببخشد، او براي در آوردن نقش از عنصر اضطراب دروني در عين تظاهر به آرامش استفاده مي کند، او از همان نماي اول مضطرب است و در تمام مدت فيلم مي خواهد خود را آرام وخونسرد نشان بدهد، او چنان پتانسيلي را درخود دارد که از تمام توانايي هاي خود استفاده مي کند.
حال او در نقش يک روح به نام حسن گلي در سريال «حلقه سبز» ابراهيم حاتمي کيا ظاهر شده است. يک روح جذاب و دوست داشتني که شايد خيلي از ما با ديدن اين روح نه تنها از او نمي ترسيم بلکه با او هم ذات پنداري مي کنيم و دوست داريم هيچ وقت از بين ما نرود.
بازي درخور توجه فرخ نژاد در «حلقه سبز» شايد يکي از دلايل موفقيت اين سريال در جذب بيننده باشد زيرا زماني که قسمت اول اين سريال را ديديم، احساس کرديم حرف چنداني براي گفتن ندارد ولي با بازي درخشان فرخ نژاد و هدايت خوب حاتمي کيا مخاطبان براي ديدن قسمت هاي بعدي تشويق شدند.
او به خوبي توانسته نقش روحي را بازي کند که پيش از اين مشکل جسمي نيز داشته است. او با بيان و حرکات خاص بدن که براي ايفاي اين نقش انتخاب کرده، توانسته خود را در دل مخاطب جا کرده و نقشي را بازي کند که شايد کمتر هنرپيشه اي در ايران توفيق آن را داشته است.
بايد منتظر بود و ديد اين روح ناآرام کارش به کجا مي رسد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته