جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/23 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2907

 معاون فرهنگي وزارت ارشاد :
 ما مصمم به برداشتن موانع نهضت کتابخواني هستيم و در اين راستا بحث "کتاب در دسترس" را پيگيري مي کنيم 

محسن پرويز صبح امروز در نشست خبري پانزدهمين دوره هفته کتاب، با بيان اينکه در دو سال گذشته به اندازه نيمي از 13 سال قبل نمايشگاه کتاب برپا شده است، از سياستهاي وزارت ارشاد براي ترويج کتابخواني در کشور دفاع کرد.
 در ابتداي اين نشست محسن پرويز معاون فرهنگي وزير ارشاد با اشاره به سياستهاي اين وزارتخانه براي ترويج کتابخواني، گفت: ما مصمم به برداشتن موانع نهضت کتابخواني هستيم و در اين راستا بحث "کتاب در دسترس" را پيگيري مي کنيم; به اين معنا که بايد فقدان کتاب در نزديکي محل زندگي، کار و مراجعه افراد را از بين برد و مردم را به کتابخواني عادت داد. ما بايد حجم کتابهاي موجود را در کتابخانه هاي کشور افزايش دهيم و کتابخانه ها را بدون اعمال هيچ محدوديتي تقويت کنيم. در همين راستا به تعهد خود درخصوص تامين بخشي از کتابهاي مورد نياز کتابخانه هاي وابسته به نهاد کتابخانه هاي عمومي عمل مي کنيم، کما اينکه از سال گذشته اين کار شروع شده است.
وي افزود: مصوبات کميته خريد کتاب ما در سال گذشته و در مقايسه با سال قبل از آن، 6 برابر افزايش نشان مي دهد و نزديک به 3/5 برابر نيز کتاب خريداري کرديم. اين کميته امسال هم در حدود 9 ميليارد تومان کتاب مي خرد که بخش اعظمي از اين خريد انجام شده و بخش مانده آن نيز در هفته کتاب و تا پايان سال انجام مي شود. معاون فرهنگي وزير ارشاد همچنين از امضاي تفاهم نامه اي با وزارت آموزش و پرورش به منظور تامين منابع مورد نياز کتابخانه هاي مدارس کشور خبر داد و اضافه کرد: اين تفاهم نامه امضا شده است و براساس آن، وزارت آموزش و پرورش مکلف به ايجاد کتابخانه در مدارس است و ما نيز موظف به تامين منابع آنها تا سقف 5 ميليارد تومان هستيم. همچنين با استفاده از تجربه برگزاري نمايشگاه "ياد يار مهربان" آماده اهداي کتاب به کليه مدارس موجود در استانهاي کشور هستيم. پرويز با اشاره به برگزاري نمايشگاه هاي کتاب استاني، گفت: ما در 2 سال گذشته به اندازه نيمي از کل نمايشگاه هايي که در طول 13 سال گذشته و توسط موسسه نمايشگاه هاي فرهنگي برپا شده، نمايشگاه کتاب در استانهاي مختلف کشور برگزار کرده ايم که اين روند ادامه خواهد داشت. در حال حاضر مي توان گفت که اين نمايشگاه ها به جشنواره هاي کتاب تبديل شده است. حميد قبادي مشاور معاون فرهنگي وزير ارشاد نيز در اين نشست با اشاره به برنامه هاي مختلف هفته کتاب، گفت: در کنار برگزاري مناسبتهاي هفته کتاب، 25 هزار نمايشگاه در 25 هزار مدرسه کشور برگزار خواهد شد. همچنين نمايشگاه هايي را با همکاري سازمان زندانها با هزينه اي بالغ بر يک ميليارد و 600 ميليون تومان برگزار مي کنيم. نمايشگاه هاي کتاب استاني ما با بودجه اي معادل 4 ميليارد تومان همچنان ادامه خواهند داشت. وي با بيان اينکه در اجراي برنامه هاي هفته کتاب دولت تنها مجري آن نيست، به همکاري وزارت ارشاد با بخشهاي غير دولتي در امر توليد کتاب اشاره کرد و افزود: اخيرا با انجمن ناشران کتابهاي آموزشي مذاکراتي انجام داده ايم و قرار است به کتابخانه هايي که فاقد منابع آموزشي و کمک آموزشي اند، مبلغ 2 ميليارد تومان کتاب تزريق شود.
علي شجاعي صائين مديرعامل خانه کتاب هم در اين نشست ضمن اشاره به برنامه هاي اين موسسه در هفته کتاب گفت: جوايز کتابهاي تشويقي بيست و چهارمين دوره کتاب سال، صبح چهارشنبه (23 آبان) با حضور وزير ارشاد اهدا مي شود. بعد از ظهر نيز از خادمان نشر کشور تجليل مي شود. همچنين در يکي از روزهاي هفته کتاب از نماد هدهد به عنوان سمبل کتابخواني در کشور رونمايي خواهد شد. پانزدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران 24 آبان تا اول آذر در تهران و سراسر کشور برگزار خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته