جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/09/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (يكشنبه) نسخه شماره 2928

  هرم طلايي جشنواره فيلم قاهره به فرانسه رسيد  

فيلم فرانسوي "دشمن دروني" به کارگرداني فلورن اميليو سيري درباره وحشيگري هاي جنگ الجزاير جايزه بهترين فيلم سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم قاهره را دريافت کرد.
به گزارش  مهر، خبرگزاري فرانسه اعلام کرد اين فيلم داستان يک ستوان جوان و آرمانگرا به نام "ترين" با بازي بنوا ماژيمل است که فرماندهي يک پاسگاه دورافتاده را در کوه هاي کابيليا به عهده مي گيرد. در همان حال که او براي از ميان برداشتن شورشيان جبهه آزاديبخش ملي دست به اقداماتي بيرحمانه مي زند، در نبردي دروني براي حفظ انسانيت خود شکست مي خورد.
اميليو سيري براي فيلم "دشمن دروني" برنده جايزه بهترين کارگردان شد
نيکلاس روگ فيلمساز بريتانيايي و سازنده فيلم هاي "حالا نگاه نکن" و "مردي که بر زمين افتاد" که رياست هيئت داوران جشنواره قاهره امسال را به عهده داشت، هنگام اعطا» جايزه بهترين فيلم از "دشمن دروني" به عنوان "هشداري منحصر به فرد نسبت به بي حاصل بودن نبرد مسلحانه" ياد کرد.
اميليو سيري براي اين فيلم جايزه بهترين کارگرداني را دريافت کرد و آلبر دوپونتل، يکي از بازيگران فيلم نيز برنده جايزه بهترين بازيگر مرد شد. جايزه دوم جشنواره فيلم قاهره از آن فيلم پاکستاني "به نام خدا" ساخته شعيب منصور شد که درباره مشکلات مسلمانان پس از حملات 11 سپتامبر است.
جايزه نجيب محفوظ بهترين فيلم اول يک کارگردان براي فيلم "اپرا" به خوان پاتريسيو ريورول، کارگردان مکزيکي رسيد. روگ از "اپرا" به عنوان فيلمي ياد کرد که "آگاهانه از قوانين سينما پرهيز مي کند." "در انتظار پازوليني" به کارگرداني داوود اولاد سيد نيز به عنوان بهترين فيلم عربي جشنواره فيلم قاهره معرفي شد.سي و يکمين جشنواره بين المللي فيلم قاهره از 27 نوامبر (ششم آذر) با نمايش کمدي سياه "مرگ در يک تشييع جنازه" ساخته فرانک آز آعاز شد و در مراسم افتتاحيه چهره هايي سرشناس از جمله مت ديلن و هاروي کايتل، بازيگران آمريکايي حضور داشتند. در جشنواره امسال در مجموع 153 فيلم از 100 کشور نمايش داده شدند. در بخش مسابقه بين الملل جشنواره امسال 19 فيلم از 16 کشور از جمله فرانسه، هند، مجارستان، ايتاليا و مراکش براي دريافت جايزه بزرگ يا هرم طلايي با هم رقابت کردند. "حرمت از دست رفته" مايکل آپتد، "نبرد حديثه" نيک برومفيلد، "پاسبان عصبي" ادگار رايت و "آفتاب" دني بويل از جمله فيلم هايي بودند که در بخشي تحت عنوان "مهمان افتخاري: سينماي بريتانيا" نمايش داده  شدند.
از ايران فيلم هاي "آفتاب بر همه يکسان مي تابد" عباس رافعي، "مسيح" نادر طالب زاده، "روز برمي آيد" بيژن ميرباقري و "آخرين ملکه زمين" محمدرضا عرب در بخش جشنواره جشنواره ها به نمايش در آمدند. از جشنواره فيلم قاهره به عنوان رقيبي براي جشنواره بين المللي فيلم مراکش ياد مي شود که از روز گذشته آغاز شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته