جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران - (سه شنبه) - شهادت حضرت امام محمد تقي (ع) را تسليت مي گوييم نسخه شماره 2930

  سيري در شهر تاريخي سنندج 

 کردستان - خبرنگار آفرينش
مشخصات جغرافيايي
شهرستان سنندج يکي از شهرستان هاي استان کردستان و مرکز اين استان است که از نظر جغرافيايي در 47 درجه ي درازاي خاوري و 35 درجه و 19 دقيقه ي پهناي شمالي و ارتفاع 1500 متر از سطح دريا قرار دارد. شهرستان سنندج از شمال به شهرستان تکاب، از خاور به شهرستان هاي بيجار و قروه، از جنوب به شهرستان کامياران و از باختر به مريوان و سقز محدود مي باشد. شهر سنندج مرکز شهرستان در فاصله 657 کيلومتري جنوب باختري تهران و در مسير راه هاي اصلي مياندوآب - کرمانشاه و زنجان - کرمانشاه قرار گرفته است. آب و هواي اين شهرستان نسبتا سرد و نيمه خشک است. بر اساس سرشماري سال 1375 جمعيت شهرستان سنندج 359990 نفر و جمعيت شهر سنندج 277808 نفر شامل 59357 خانوار بوده است. مردم اين شهرستان مسلمان سني و آريايي نژادند و به زبان فارسي با گويش کردي (اورامي و سوراني) صحبت مي کنند. مسيرهاي ارتباطي اين شهرستان به مناطق اطراف عبارتند از: 
- راه اصلي به سوي شمال باختري تا شهر سقز به درازاي 193 کيلومتر، از 87 کيلومتري اين راه راهي اصلي به درازاي 44 کيلومتر به سوي شمال خاوري تا شهر بيجار و از آن جا تا شهر زنجان ادامه دارد. 
- راه اصلي به سوي خاور تا شهر قروه به درازاي 87 کيلومتر، از همين راه، راهي به درازاي 165 کيلومتر سنندج را به مرکز استان همدان متصل مي کند. 
- راه اصلي به سوي جنوب تا شهر کرمانشاه به درازاي 130 کيلومتر 
تمامي اين مسيرها از مقصد مرکز استان مي باشند. 

صنايع و معادن
صنايع کارخانه اي نساجي، کفاشي، چرم سازي، توليد شير پاستوريزه، کاغذ سازي، توليدات شيميايي، توليدات برق و الکترونيک و فلزي، توليدات کاني غير فلزي، فرآورده هاي غذايي و داروسازي از جمله صنايع شهرستان سنندج هستند.در اين شهرستان معادن زيادي نيز وجود دارد که به علت مرغوبيت جنبه صادرات دارند. معدن  مرمريت، معدن آهک کوه روشه، معدن سنگ لاشه آجگره و معدن تراورتن کوييک مهم ترين اين معادن است. هم چنين گليم و گليمچه، نازک کاري چوبي، عسل، محصولات دامي، گردو، بادام، زرد آلو، سيب، تره بار، کتيرا، گياهان دارويي، قند و کان هاي معدني صادرات اين منطقه را تشکيل مي دهند.

کشاورزي و دام داري 
اساس اقتصاد شهرستان سنندج بر کشاورزي و باغ داري، دام داري و دام پروري و صنايع استوار شده است. کشاورزي و باغ داري به دليل وجود رودخانه هاي متعدد و باران کافي از رونق خاصي برخوردار بوده و محصولات عمده آن انواع تره بار، گندم، جو، ذرت، تخم آفتابگردان، سويا، توتون و تنباکو، چغندر قند، بنشن، نباتات علوفه اي، توت فرنگي، زردآلو، گردو، سيب، هلو، بادام، گيلاس، آلبالو، گلابي، آلو، به، هلو، شفتالو و انار مي باشند. کشاورزان علاوه بر کشاورزي به زنبورداري نيز اشتغال دارند. دام داري و دام پروري از فعاليت هاي اقتصادي اوليه و اصيل اين منطقه به شمار مي رود و بيش تر شامل پرورش گوسفند بوده و در ارتفاعات بالا بز نيز نگه داري مي شود. 

  وجه تسميه و پيشينه تاريخي
در گذشته به جاي شهر سنندج فعلي شهري به نام ««سير»» وجود داشت که اين کلمه در فارسي به معناي ««سي سر»» است. مجاور"سي سر"، محلي به نام "صد خانيه" (صد خانه) بوده که احتمالا به مرور زمان به ««سنه»» تغيير يافته است. سنندج مدت چهار قرن تحت حکومت حکام موروثي خاندان اردلان بود که نسبت خود را به ساسانيان مي رسانيدند. کريم خان زند در سال 1146 ه. - ق سنندج را ويران کرد و پس از يک دوره هرج و مرج، خسرو خان اردلان در سنندج مستقر شد. آقا محمد خان قاجار به پاس خدمات وي سنقر را نيز ضميمه قلمرو حکومتي او کرد. از سال 1214 تا 1240 ه. - ق امان الله خان پسر خسرو خان در سنندج حکومت مي کرد که در اين مدت اصلاحات زيادي براي آباداني و عمران شهر سنندج به عمل آمد. در حکومت رضا قلي خان اردلان بين اعضاي اين خاندان اختلافاتي به وجود آمد و پس از يک سلسله کشمکش ها، سرانجام امان الله خان برادر رضا قلي خان به حکومت رسيد و در حقيقت اين شخص آخرين والي موروثي سنندج بود که از سال 1265 تا 1284 ه. - ق حکومت کرد. در سال 1284 ه.  - ق دولت مرکزي، حاج ميرزا معتمدالدوله عموي ناصرالدين شاه را به حکومت کردستان منصوب کرد و حکومت وي تا سال 1291 ه.  - ق ادامه داشت. در حال حاضر سنندج مرکز استان است و يکي از شهرهاي زيباي استان کردستان و باختر کشور محسوب مي شود.
ادام دارد...


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته