جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (چهارشنبه)(ولادت حضرت امام علي النقي (ع) مباركباد) نسخه شماره 2943

 كوتاه وخواندني 


تاکيد متکي بربازگشت پرونده ايران به آژانس

گروه سياسي: وزيرامورخارجه ايران گفت: باروشن شدن موضوع عدم انحراف و رفع نگراني کشورها و آژانس بين المللي انرژي اتمي زمان آن رسيده که طرف هاي موضوع هسته اي ايران، با يک اقدام شجاعانه و تصميم عقلايي و منطقي، موضوع را از شوراي امنيت به آژانس برگردانند. به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امورخارجه، منوچهر متکي درديدار با"مراد مرجان" رييس کميسيون روابط خارجي مجلس ترکيه افزود: در آن صورت، مسايل مربوط به استفاده از انرژي هسته اي از سوي ايران همانند ساير کشورها در آژانس مورد بررسي قرار خواهد گرفت. متکي رمز موفقيت جمهوري اسلامي ايران در ارتباط با موضوع هسته اي را، حق بودن مواضع و مقاومت مردم ايران دانست . وي در اين ديدار همچنين گسترش روابط ايران و ترکيه را مورد تاکيد قرار داد و گفت: روابط ايران و ترکيه ريشه در تاريخ دارد و روابط ديرينه دو کشور سرشار از دوستي، صميميت ، حسن همجواري و محبت دو ملت به يکديگر بوده است . وزيرامورخارجه تصريح کرد: وجود يک ترکيه قوي و پيشرفته با ظرفيت هاي بالا به نفع ايران است. مراد مرجان، رييس کميسيون روابط خارجي مجلس ترکيه با اعلام اينکه ايران و ترکيه مهمترين کشورهاي منطقه محسوب مي شوند، ارتقا» همکاري ها با ايران در حوزه هاي مختلف را باعث خرسندي دولت ترکيه دانست. مرجان افزود: روابط اقتصادي فيمابين از گسترش قابل توجهي برخوردار شده است و ترکيه همچنان بر افزايس سطح و حجم مبالادت اقتصادي با ايران تاکيد مي کند. رييس کميسيون روابط خارجي مجلس ترکيه، در ادامه تمايل کشورش براي حضور پيمانکاران و بازرگان اين کشور در ايران را اعلام کرد.
 
يوسف بن علوي: ايران و عمان روابط ويژه اي دارند

ايرنا: وزير مشاور در امور خارجي عمان گفت: جمهوري اسلامي ايران و عمان روابط ويژه اي با يکديگر دارند. روزنامه "الشبيبه" چاپ عمان ديروز به نقل از يوسف بن علوي نوشت: در حال حاضر چند طرح براي سرمايه گذاري مشترک ميان ايران و عمان اجرايي شده و مبادلات بازرگاني دوجانبه نيز رو به افزايش است. وي گفت: با توجه به آشنايي ايران و عمان در خصوص فرصت هاي سرمايه گذاري دو جانبه دو کشور علاقه مند به تحکيم و افزايش اين روابط هستند. بن علوي با اشاره به نقش بزرگ بخش خصوصي در افزايش سرمايه گذاري ها و مبادلات بازرگاني ميان دو کشور تاکيد کرد: مطمئنا منافع حاصل از توسعه اين روابط به سود همه کشورهاي منطقه است.
 به دنبال سفر "محمود احمدي نژاد" رييس جمهور اسلامي ايران در ارديبهشت ماه گذشته به عمان چند موافقت نامه از جمله موافقت نامه همکاريهاي نفتي و انتقال گاز از کشورمان به عمان بين دو طرف به امضا رسيد. در همين چارچوب کميته هاي اجرايي دو کشور جلسات مختلفي را در دو کشور براي اجرايي نمودن اين موافقت نامه برگزار کرده اند. همچنين در يک سال گذشته با توجه به وجود فضاي مناسب براي فعاليت هاي اقتصادي کشورمان فعاليت و حضور شرکت هاي ايران در عمان روند رو به افزايش داشته است و تاکنون چند شرکت ايراني در مناقصه پروژه هاي مختلف در اين کشور برنده شده و در حال اجراي آنها هستند.


رئيس قوه قضائيه:آمار دقيق از زمين خواري داريم

مهر: رئيس قوه قضائيه وجود آمارهاي متناقض درباره زمين خواري در کشور را رد کرد و گفت: از زمين خواري آمار دقيقي داريم. آيت اله هاشمي شاهرودي که براي بررسي لايحه شوراهاي حل اختلاف در جلسه بعد از ظهر ديروز کميسيون قضايي و حقوقي مجلس حضور يافته بود، در پاسخ به سئوالات خبرنگاران درباره ارائه آمارهاي متضاد از سوي دستگاه قضايي درباره زمين خواري گفت که اين مسئله صحت ندارد.رئيس قوه قضائيه تاکيد کرد: آمارهاي قوه قضائيه درباره زمين خواري ضد و نقيض نيست و خيال شده که اين آمارها متناقض هستند. اخيرا يکي از روزنامه ها گزارشي درباره ارائه آمارهاي ضد و نقيض درباره زمين خواري از سوي مراجع قضايي مختلف از جمله دادستاني کل کشور و دادستاني عمومي و انقلاب تهران منتشر کرده بود.

علي لاريجاني به  مصر  رفت
 
گروه سياسي: علي لاريجاني" نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي ايران ديروزبه مصر رفت.يک منبع ديپلماتيک ايران دوشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ايرنا در الجزيره، هدف از سفر لاريجاني را بازديد از مراکز فرهنگي و دانشگاهي مصر عنوان کرد. وي گفت: لاريجاني در اين سفرضمن بازيد از مراکز تاريخي، مذهبي و فرهنگي با چند تن از مقامات، انديشمندان و استادان مصري نيز ملاقات خواهد کرد. اين منبع به جزييات بيشتري اشاره نکرد.اين نخستين سفر يک مقام بلندپايه ايراني به صورت غيررسمي پس از تمايلات دو کشور براي بهبود روابط سياسي بين دو کشور است. پيش از اين منوچهر متکي و نيز کمال خرازي، وزراي خارجه فعلي و سابق کشورمان سفري به مصر داشته اند.احمد ابوالغيظ نيز سال گذشته در جريان اجلاس وزراي خارجه کشورهاي همسايه عراق به تهران سفر کرده بود. دو کشور علاقمندي خود را براي بهبود روابط و ارتقا آن اعلام داشته اند که طي آن عباس عراقچي و حسين ضرار، معاونان وزراي خارجه ايران و مصر به دو کشور سفر کرده اند.

استعفاي مدير عامل خبرگزاري فارس
 
گروه سياسي: مهدي فضايلي " مديرعامل خبرگزاري غيردولتي فارس از سمت خود استعفا و مدير عامل جديد اين خبرگزاري از صبح ديروزکار خود را آغاز کرد. مدير عامل جديد فارس "حميد رضا مقدم " نام دارد که از اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي تهران است. يک منبع نزديک به "فضايلي" در گفت وگو با خبرنگار اجتماعي ايرناگفت که فضايلي براي نامزد شدن در انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي از سمت خود استعفا کرده است. انتخابات مجلس هشتم شوراي اسلامي در  24اسفند ماه امسال برگزار خواهد شد. براساس تبصره  3ماده  29قانون جديد انتخابات مجلس شوراي اسلامي ، شاغلان در سمت هايي که درقانون ذکر شده ، حداقل  6ماه قبل از انتخابات بايد از سمت خود استعفا کنند. خبرگزاري فارس ،يک خبرگزاري غير دولتي است و پست مدير عاملي آن مشمول اين قانون نمي شود.

استيضاح وزير کشور اعلام وصول نشد
 
آفرينش: ديروز پس از اعلام ارائه طرح استيضاح وزير کشور به هيات رئيسه مجلس توسط رفعت بيات نماينده زنجان، حميدرضا حاجي بابايي عضو هيات رئيسه مجلس اعلام کرد که طرح استيضاح وزير کشور تقديم هيات رييسه مجلس نشده است. نماينده همدان ديروز در جمع خبرنگاران با بيان اينکه استيضاح وزير کشور در آستانه انتخابات به صلاح نيست در عين حال افزود: سوال، استيضاح، تحقيق و تفحص حق قانوني و طبيعي نمايندگان است. وي تصريح کرد: نمايندگان مي توانند از حق خود در هر زمان که لازم باشد استفاده کنند; اما استيضاح وزير کشور در اين شرايط به صلاح نيست. حاجي بابايي افزود: کشور در آستانه انتخابات قرار دارد و وزارت کشور مي خواهد انتخابات را برگزار کند; به اين دليل استيضاح وزير کشور را به صلاح نمي دانم. ديروز پيش از اظهارات حاجي بابايي، رفعت بيات نماينده زنجان در گفت وگو با خبرنگاران پارلماني اعلام کرد که طرح استيضاح مصطفي پورمحمدي، وزير کشورامروز با 20 امضا» تقديم هيات رييسه شده مجلس شد.

تذکر 20 نماينده به وزير نفت درباره جايگاه هاي بنزين

آفرينش: 20نماينده مجلس شوراي اسلامي در تذکر کتبي به " غلامحسين نوذري" وزير نفت، خواستار رسيدگي به وضعيت جايگاه هاي عرضه بنزين و گاز شدند. اين نمايندگان در تذکر کتبي خود ضمن تاکيد بر لزوم ساماندهي وضعيت نامناسب و مشکلات موجود در جايگاه هاي عرضه بنزين و گاز، خواستار رفع مشکل صف هاي طولاني و نارضايتي مردم شدند.غلامعلي حداد عادل تذکر کتبي نمايندگان را در جلسه علني ديروز مجلس قرائت کرد.

انتقاد بزرگيان به پرداخت پاداش هاي ميليوني

مهر: نماينده سبزوار گفت: اگر گزارش کامل تحقيق و تفحص از صنعت خودروسازي در مجلس قرائت مي شد، امروز مديراني که پاداش هاي ميليوني را دريافت کرده بودند به عنوان مدير رتبه بالا معرفي نمي شدند. احمد بزرگيان در پايان جلسه علني ديروز مجلس در تذکري آئين نامه اي با استناد به مواد 198، 199 و 200 آئين نامه داخلي مجلس، گفت: انتظار داشتيم گزارش تحقيق و تفحص از صنعت خودروسازي به صورت کامل در صحن علني مجلس قرائت مي شد تا کساني که دهها ميليون تومان به عنوان پاداش دريافت کردند امروز به عنوان مديران رتبه بالاتر معرفي نشوند.باهنر که رياست جلسه علني را بر عهده داشت، به بزرگيان اجازه ادامه بيان تذکر را نداد و گفت: اين مطلب به هيچ وجه تذکر آئين نامه اي نيست.وي افزود: شما و ديگر نمايندگان اگر تذکري داريد، آن را به صورت تذکر کتبي به هيئت رئيسه ارائه کنيد که اين تذکرات فردا(امروز) در صحن علني قرائت مي شود.نايب رئيس مجلس يادآور شد: نبايد اين مطلب تذکر آئين نامه اي بيان شود مبني بر اينکه ما چون 25 روز قبل گزارش کامل تحقيق و تفحص از صنعت خودروسازي را در صحن قرائت نشد امروز در دولت اتفاقي مي افتد.باهنر با بيان اينکه اين مسير خلاف قانون است، تاکيد کرد: شما بايد از مسير خود برويد تذکرات آئين نامه اي به اين دليل که دولت در حال انجام يک کار اجرايي است وارد نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته