جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/10 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (دوشنبه) نسخه شماره 2946

  تخمه کدو در پيشگيري از بيماري هاي پروستات و پوکي استخوان موثر است  

تخم کدو منبعي غني از مواد معدني، پروتئين و چربيهاي غير اشباع است که در سلامت پروستات، استخوان ها و پيشگيري از التهاب مفاصل موثر است.
به گزارش ايسنا، کدو در مکزيک حدود 1400 سال قبل از ميلاد مسيح کاشته شد و به عنوان يکي از گياهان جاليزي به شمار مي آمد. براي اولين بار در سال 1492 ميلادي کريستف کلمب در سفر خود از کاشت کدو به صورت جاليزي گزارش کرد و آن را هندوانه ايندوها نام برد که بسيار خوشمزه بود و از آن دردرمان بسياري از بيماريها استفاده مي کرده اند. بذر کدو توسط او به اروپا آورده شد و کاشت اين گياه جاليزي براي اولين بار در اروپا آغاز شد. بذر کدو را در اوايل خرداد ماه مي کارند و سپس در شهريور ماه برداشت مي کنند. ميانگين وزن هر کدو 8 کيلوگرم است که به طور متوسط هر کدو حاوي 150-200 گرم تخم کدو مي باشد. تخمه کدو سبز تيره و صاف است و توسط يک پوسته سفيد - زرد پوشيده شده است.
تاثير تخم کدو در سلامت پروستات
تخمه کدو، هايپرتروفي خوش خيم پروستات (BPH) مردان 50 سال و مسن تر را تحت تاثير خود قرار مي دهد که شامل بزرگ شدن غده پروستات مي باشد. يکي از فاکتورهاي دخيل در BPH، تحريک شديد سلولهاي پروستات از طريق هورمون تستوسترون و (DHT) دي هيدروتستوسترون است.
محتويات موجود در روغن تخم کدو از جمله کاروتنوئيدها، تکثير سلول هاي پروستات را متوقف مي کند.
همچنين تخم کدو حاوي مقادير بالايي از عنصر روي است و به همين دليل تاثير بسزايي در تامين سلامت پروستات دارد.
تاثير تخمه کدو در حفظ سلامت استخوان
تخمه کدو علاوه بر اين که در حفظ سلامت استخوان موثر است، باعث افزايش دانسيته استخواني هم مي شود. اگر چه اغلب گمان بر اين است که پوکي استخوان بيماري زنان يائسه است ولي مشکل بالقوه مردان مسن نيز به شمار مي رود. تقريبا 30 درصد شکستگي هاي لگني در مردان اتفاق مي افتد، به طوري که يک مرد از هشت مرد بالاي 50 سال دچار شکستگي هاي ناشي از پوکي استخوان مي شوند.
 طبق مطالعه اي که روي 400 مرد در محدوده سني 45 تا 92 سال صورت گرفت و در نشريه امريکايي تغذيه باليني به چاپ رسيد، مشخص شد که همبستگي واضحي بين مصرف پايين روي، ميزان پايين مواد معدني در خون و بروزاستئوپرز در استخوان لگن و ستون فقرات وجود دارد.
تاثير خواص ضد التهابي تخم کدو در التهاب مفاصل
در مطالعات حيواني با مقايسه تاثير تخمه کدو در کاهش علائم التهاب با مصرف داروي ايندومتاسين، مشخص شد که تخمه کدو برخلاف دارو، سطوح چربي هاي تخريب شده (چربي هاي پر اکسيد) را در سطح داخلي مفصل افزايش نمي دهد که در حقيقت عارضه جانبي ناشي از دارو بوده و در پيشرفت التهاب مفاصل موثر است.
تخم کدو منبع غني از مواد معدني، پروتئين و چربيهاي غير اشباع با يک پيوند دوگانه
علاوه بر اثرات سودمند و منحصر به فرد تخم کدو که ذکر شد، در حقيقت تخم کدو، طيف وسيعي از مواد مغذي معمول را تامين مي کند. تخمه کدو منبع خوبي از آهن، مس، پروتئين و روي مي باشد.
تخمه کدو منبع غني منيزيم
تخمه کدو منبعي غني از منيزيم است که نقشهاي بسيار مهمي در بدن و پيشگيري از بيماريها ايفا مي کند.
منيزيم نقش حياتي در حفظ سلامت قلب دارد. سلولهاي ماهيچه قلب به منيزيم نياز دارند . اين عنصر از پرولاپس دريچه ميترال جلوگيري مي کند و حتي در صورت بروز اين شرايط قادر به بهبود آن مي باشد. منيزيم همچنين قادر است سطوح تري گليسيريد و نسبت کلسترول بد (LDL) به کلسترول خوب(HDL) را کاهش داده و به همين طريق از بيماريهاي قلب و عروق جلوگيري کند. کمبود منيزيم مي تواند به عنوان يک عامل موثر در بروز برخي انواع سرطانها نقش داشته باشد. اين عنصر قادر است راديکالهاي آزاد اکسيژن را از بين ببرد.
منيزيم در توليد انسولين و عملکرد آن موثر است. بطوري که در درمان افراد ديابتي که بطور مکرر دچار نوسان قند خون مي شوند و همين طور در افراد ديابتي مقاوم به انسولين موثر است.
جالب است که بدانيم همبستگي شديدي بين سبب شناسي آسم و بيماريهاي مزمن مسدود کننده مجراي تنفسي وجود دارد ، به طوري که تبعيت از رژيم ساده اي که شامل مکمل ياري با منيزيم مي باشد، مي تواند در اين زمينه موثر واقع شود. منيزيم قادر است تا توليد هيستامين را متوقف کند. افرادي که دچار آلرژي مي شوند اغلب به دنبال مصرف منيزيم تسکين مي يابند.
عنصر منيزيم از طريق ممانعت از فعاليت (PTH) هورمون پاروتيروئيد و تحريک کلسي تونين، کلسيم را از بافتهاي نرم برداشته و در درمان برخي از انواع التهاب مفاصل موثر است. در ضمن به ياد داشته باشيم که در جلوگيري از پوکي استخوان، منيزيم هم به اندازه کلسيم نقش ضروري دارد. به گونه اي که افزايش مصرف کلسيم بدون افزايش منيزيم نه تنها مفيد نبوده بلکه مضر نيز هست. نسبت کلسيم به منيزيم در بدن نبايد بيشتر از 2 به 1 باشد.
لازم به ذکر است که اين عنصر به دليل نقشي که در ماتريکس استخوان دارد به طرز چشمگيري در انعطاف پذيري استخوان موثر است .
کمبود منيزيم با بروز حملات ميگرني مرتبط است. اين عنصر باعث انبساط عروق شده و همچون يک مهار کننده کانال کلسيم در سلول عمل مي کند. داروهاي موثر در ميگرن هم دقيقا از همين راه وارد عمل مي شوند.
مسموميت بارداري شرايطي است که به دنبال آن زنان باردار دچار تشنج هاي خطرناک شده و فشار خون به طرز شديدي بالا مي رود; به طوري که در خاتمه بارداري همراه با جنين با وزن تولد پايين (LBW) ضرورت پيدا مي کند، حال در اين ميان کمبود منيزيم بطور مستقيم با اين شرايط در ارتباط است. تجويز مکمل منيزيم، درمان کلاسيک کنترل مسموميت بارداري است. اين عنصر همچنين قادر است تا از زايمانهاي زودرس نيز جلوگيري کند.
افزايش منيزيم رژيم ميزان انقباض هاي مربوط به قاعدگي را کاهش و به اين طريق عوارض PMS (سندرم پيش از قاعدگي) را تخفيف مي دهد. مکمل ياري با منيزيم باعث افزايش قدرت و استقامت در ورزشکاران مي شود. منيزيم توليد انرژي سلولي را از حالت غيرهوازي به هوازي تبديل کرده و اين روش در توليد انرژي بسيار موثر است و به مقدار زيادي توليد اسيد لاکتيک را کاهش مي دهد.
منيزيم در کمک به درمان استرس هاي مغزي مي تواند موثر واقع شود. در جدول تناوبي، منيزيم نزديک ليتيم است و ليتيم معمولا براي درمان استرس و اختلالات مربوط به آن به کار مي رود. اين عنصر (منيزيم) در عملکرد سيناپسهاي وابسته به کلسيم در انتقالات عصبي نقش دارد.
فيتواسترولهاي تخم کدو و کاهش کلسترول خون
فيتواسترولها ترکيباتي هستند که در گياهان يافت مي شوند و ساختار شيميايي بسيار شبيه به کلسترول دارند و زماني که به مقدار کافي در رژيم موجود باشند، قادر به کاهش ميزان کلسترول خون هستند. همچنين در بهبود پاسخهاي ايمني و کاهش بروز سرطانهاي خاص نيز موثرند.
انواع مغزها منابع غني و طبيعي فيتواسترولها، مواد معدني و چربيهاي سالم هستند. معمولا از مغزها به عنوان ميان وعده استفاده مي شود. از منابع غني فيتواسترولها مي توان پسته ، تخمه آفتابگردان و تخم کدو را نام برد.
دانه کنجد، غني ترين منبع فيتواسترول مي باشد. در حالي که گردو کمترين مقدار فيتواسترول را داراست.
نکاتي در مورد تخم کدو
از مخلوط تخم کدو به ميزان 2 تا 3 قاشق غذاخوري با ماست در پيشگيري از رسوب چربي در سرخرگها و انسداد عروق ميتوان استفاده کرد.
با استفاده از تخم کدو در تهيه نانهاي سبوس دار از سرطان پروستات در مردان و عفونت هاي مثانه اي در زنان جلوگيري مي شود.
تخم کدو از سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات جلوگيري مي کند.
تخم کدو را مي توانيد به همراه سير تازه، جعفري و برگهاي گشنيز آسياب کنيد و پس از افزودن روغن زيتون و آب ليمو به اين مخلوط سس بسيار خوشمزه و مقوي براي سالاد تهيه کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته