جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2956

 تجويز عسل براي سرفه کودکان  

عسل مي تواند درمان جايگزين ايمن و موثري براي رفع سرفه کودکان باشد. اين درمان مي تواند جايگزين داروهاي بدون نسخه اي شود که به منظور درمان سرفه کودکان به طور وسيع استفاده مي شود. 
به گزارش محيا نيوز پژوهش جديدي توسط گروه تحقيقاتي کالج"پن استيت" انجام شده که بر اساس آن عسل مي تواند درمان جايگزين ايمن و موثري براي رفع سرفه کودکان باشد. اين درمان مي تواند جايگزين داروهاي بدون نسخه اي شود که به منظور درمان سرفه کودکان به طور وسيع استفاده مي شود.
اين پژوهش نشان مي دهد تجويز مقدار اندکي از عسل پيش از خواب در کودکان به تسکين سرفه هاي شبانه کمک کرده و مشکلات خواب کودکان را کاهش مي دهد. درمان با عسل نسبت به درمان هاي ديگر مانند استفاده از دکسترومتورفان که يک داروي ضد سرفه بوده و در زمره داروهاي بدون نسخه سرماخوردگي است، بسيار موثرتر عمل مي کند.عسل نسبت به دکسترومتورفان در تسکين شدت، تعداد و طبيعت سرفه هاي شبانه اي که از عفونت دستگاه تنفس فوقاني به وجود مي آيند، موثرتر عمل مي کند. عسل هم چنين تاثيرات مثبتي بر روي کيفيت خواب کودکان و والدين آن ها داشته است.دراين پژوهش هم چنين مشخص شد که دکسترومتورفان نسبت به عدم درمان سرفه با دارو تفاوت قابل ملاحظه اي را در تسکين سرفه ايجاد نمي کند.
اين يافته ها از زماني که بخش مشاوره اي FAD توصيه هايي را مبني بر عدم استفاده از داروهاي بدون نسخه سرماخوردگي در کودکان زير 6 سال ارائه داد جلوه بيشتري به خود گرفته است. FAD به علت تاثير کم اين داروها و اثرات جانبي بالقوه، مصرف داروهاي سرماخوردگي بدون نسخه را در کودکان زير 6 سال توصيه نمي کند.   نتايج اين پژوهش به وسيله محققان مرکز پزشکي"پن استيت" که به سرپرستي دکتر لان پاول صورت گرفته، در شماره دسامبر آرشيو پزشکي نوجوانان و کودکان به چاپ رسيده است. در پژوهش گذشته که در سال 2004 منتشر شد دکتر پاول و همکارانش نشان دادند نه داروي دکسترومتورفان و نه داروي ديفن هيدرامين که يکي از ترکيبات داروي سرماخوردگي است در بهبود سرفه هاي شبانه يا کيفيت خواب، بهتر از دارونما عمل نمي کنند. با اين وجود عسل براي قرن ها در بعضي از فرهنگ ها به منظور درمان نشانه هاي عفونت تنفسي به کار مي رفت و انتظار مي رود که عسل در کودکان بالاي 12 سال بسيار ايمن و بي خطر باشد. عسل داراي خواص آنتي اکسيداني و تاثيرات ضدميکروبي بوده و همين عوامل توضيح خوبي براي درمان زخم ها به وسيله عسل است. عسل هم چنين نواحي مخاطي گلو را تسکين داده که اين امر ممکن است توضيحي براي تاثير عسل بر روي سرفه باشد. تاثير تسکيني عسل در سرفه توسط سازمان بهداشت جهاني نيز تاکيد شده است.
در آخرين پژوهش، محققان 105 کودک بين سنين 2 تا 18 سال را در يک مرکز پزشکي وابسته به دانشگاه تحت پوشش قرار دادند. در اولين شب پژوهش، کودکان هيچ دارويي را دريافت نکردند. والدين کودکان به پنج سئوال درباره سرفه کودکان و کيفيت خواب آن ها و کيفيت خواب خود پاسخ دادند. در شب دوم به تعدادي از کودکان عسل و به تعداد ديگري عسل مصنوعي که حاوي دکسترومتورفان بود تجويز شد. عده ديگري از کودکان نيز هيچ دارويي را دريافت نکردند. عسل و دکسترومتورفان نيم ساعت پيش از رفتن کودکان به رختخواب تجويز شد . والدين اين کودکان در صبح روز بعد به پنج سئوال مطرح شده در شب گذشته پاسخ دادند.
پژوهش تصادفي انجام گرفته دوسوکور بود. کارمندان بخش پزشکي از چگونگي توزيع پاکت هاي حاوي سرنگ عسل يا داروي دکسترومتورفان در خانواده هاي شرکت کننده آگاه نبودند.والدين کودکان دريافت کننده عسل يا عسل مصنوعي حاوي دکسترومتورفان در سرنگ نيز از نوع ماده دريافتي کودکانشان بي اطلاع بودند. اما والدين کودکاني که در گروه غيردارويي قرار داشتند سرنگ خالي دريافت مي کردند بنابراين از نحوه درمان فرزندانشان مطلع بودند.
نتايج اين آزمايش حاکي از آن بود که تسکين نشانه هاي سرفه در کودکان دريافت کننده عسل به طرز چشم گيري بهتر از کودکاني بود که از دکسترومتورفان استفاده کرده بودند. در موارد جزئي والدين کودکان نشانه خفيفي از افزايش فعاليت را در کودکان مصرف کننده عسل گزارش کردند.
دکتر پاول متخصص کودکان، محقق و دستيار پروفسور مرکز پزشکي "پن استيت"اظهار مي دارد:" پژوهش ما در واقع پاسخي به سوالات مکرري است که در خصوص استفاده از دکسترومتورفان در تسکين سرفه کودکان پرسيده مي شود. پژوهش هاي ما هم چنين معرف يک جايگزين ايمن و بي خطر و واجد شرايط براي والدين و پزشکان است." دکتر پاول مي گويد:" قطعا مطالعات بيشتري بايد در اين زمينه انجام شود.اما ما اميدواريم دست اندرکاران حرفه پزشکي با توجه به اثرات بالقوه مثبت عسل اين فراورده طبيعي را علي رغم کمبود تاثيرات ايجاد شده دارو، هزينه و اثرات جانبي ناشي از دکسترومتورفان استفاده کنند."
شديدترين تاثيرات جانبي ايجاد شده با دکسترومتورفان در کودکان خردسال که خطرناک نيز هست شامل واکنش هاي ديستونيک، انقباض شديد و غيرارادي عضلات و اسپاسم هستند. علاوه بر اين دکسترومتورفان عموما به عنوان يک سو»استفاده دارويي در نوجوانان استفاده مي شود.
سرفه حدودا سه درصد از ويزيت هاي سرپايي پزشکان را در ايالات متحده آمريکا تشکيل مي دهد و اين مراجعات نسبت به ساير نشانه هاي بيماري آمار بيشتري را به خود اختصاص داده است. سرفه به ويژه در شب ها بسيار عذاب آور است زيرا روند خواب شبانه را مختل مي سازد. بيماران هرساله بيليون ها دلار را صرف داروهاي بدون نسخه سرماخوردگي و داروهاي ضد سرفه مي کنند غافل از اين که شواهد بسيار کمي تاثير و کارايي اين داروها را به اثبات رسانده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته