جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/10/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (چهارشنبه) نسخه شماره 2957

 كوتاه وخواندني 


  وزيرخارجه مصر: ايران"کشور برادر"است
 
گروه سياسي: وزير امور خارجه مصر، ايران را کشور برادر خود و تاثيرگذار در منطقه خواند.به گزارش ايسنا، احمد ابوالغيظ،، در گفت وگو با روزنامه الراي العام، چاپ کويت، ايران را قدرتي تاثيرگذار درمنطقه خليج فارس دانست و ابراز عقيده کرد که تهران در طول دو ، سه سال اخير به دليل تاثير مستقيم پروند هسته  اي و روابط با جهان غرب از يک سو و جامعه جهاني از سوي ديگر سعي کرده در برخي مشکلات کشورهاي عربي را نيز وارد کند و بدين وسيله از اين موضوع درجهت رويارويي با جهان غرب استفاده کند. وي افزود:" مصر در شرايط فعلي معتقد است که ايران مشکلاتي با جهان عرب دارد و گسترش اين مشکلات عواقبي را براي منافع کشورهاي عربي به همراه دارد. همچنين ايران بايد اقداماتش را با دقت اتخاذ کند به ويژه در خصوص پرونده هسته  اي." ابوالغيظ ادامه داد:" ايران بايد هر چه سريعتر با شوراي امنيت و آژانس بين المللي انرژي اتمي به راه حلي برسد و اطمينان داده شود که مخالف با هرگونه خطري عليه ديگران است.مصر هم سعي مي کند اين پيام را به ايران برساند که تهران نبايد مشکلات کشورهاي عربي را وارد مسايل و روابطتش با جهان غرب و شوراي امنيت کند و هم چنين بايد با جامعه جهاني در راستاي دستيابي به راه حل عاقلانه تلاش کند; چرا که اگر در اين راه موفق نشود تاثيرات منفي بر اين کشور و طبيعتا براي همه منطقه به همراه خواهد داشت. اين منطقه اي است که مصر سعي مي کند در جهت تحقق ثبات آن تلاش کند چرا که ثبات راه توسعه را باز مي کند." وي در پاسخ به اين سوال که "روش مقابله با نفوذ غيرقابل انکار ايران چيست؟" با بيان اينکه سخن هميشگي با ايراني ها اين است که اوضاع منطقه اي را با گفتن برخي مسايل پيچيده نکنند; ادامه داد:" مساله اعمال فشار نيست. مثلا در خصوص صادرات گندم به مصر که برخي ها مي گويند ايران از آن به عنوان برگه اعمال فشار عليه مصر استفاده کرده، بايد بگويم اين مساله هنوز از سوي دو طرف قطعي نشده است. همچنين من مساله صادرات گندم ايران به مصر را به عنوان يک برگه اعمال فشار عليه کشورم نمي دانم. چرا که بازارهاي گندم وجود دارند و گاهي اوقات مشتري هم در آن تاثير مي گذارد. مصر هم يکي از مصرف کنندگان بزرگ گندم است و اين مساله با ايران هنوز حل نشده و همچنان بررسي ها در اين خصوص وجود دارد." وي در توضيح کلمه "برادر" در خصوص ايران گفت:" ايران کشور اسلامي و برادر است و مسلمانان هم همگي با هم برادرند."

ايران از ترکمنستان به دليل قطع گاز شکايت مي کند

ايسنا: کمال دانشيار در مورد قطع گاز صادراتي ترکمنستان به ايران، گفت: وزارت نفت و وزارت امور خارجه در حال پيگيري موضوع در دادگاه داوري بين المللي هستند و با اين که ايران هنوز شکايتي نکرده است ولي برنامه شکايت دارد. رييس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي ديروز در جمع خبرنگاران ، تصريح کرد: پول مشکل به وجود آمده را حل مي کند چرا که ترکمن ها خواهان دو برابر کردن نرخ گاز صادراتي به ايران هستند. وي تاکيد کرد: بهانه ترکمنستان دلايل فني است ولي بهانه پشت پرده افزايش قيمت است. نماينده  مردم ماهشهر در خانه  ملت، خاطر نشان کرد:ممکن است موضوع قطع گاز صادراتي به ايران تحت فشار آمريکا باشد; ولي اين موضوع اثبات نشده است. رييس کميسيون انرژي مجلس، با تاکيد بر اين که ايران برخورد نادرست ترکمنستان را پيگيري مي کند، گفت: با توجه به افزايش قيمت جهاني نفت، طبيعتا، قيمت گاز نيز افزايش يافته است.

 ميردامادي: بوش با اصلاحت در ايران خصومت دارد
ايسنا: دبيرکل جبهه مشارکت ايران اسلامي، جورج بوش را داراي بيشترين خصومت با اصلاح طلبان ايران دانست و تاکيد کرد:" دموکراسي را اصلاح طلبان از آمريکا نياموخته اند; بلکه آنرا از انقلاب و انديشه هاي حضرت امام(ره) آموخته اند." محسن ميردامادي در ادامه به موضوع آمريکا و مسايل داخلي سياسي کشور پرداخت و با مرور تايخچه اي از آغاز "تخاصم و تقابل پيوسته" بين ايران و آمريکا به دوران رياست جمهوري بوش اشاره کرد و گفت:" سياست بوش در قبال ايران از ابتدا نفي جناح هاي موجود در درون نظام جمهوري اسلامي و تلاش براي شکل دادن جريان سوم در ايران بود که اين مساله را در تحليل هاي سياستمداران و مقامات آمريکائي به کرات مي توان ديد."
 تذکر  33نماينده مجلس به وزيرنفت
آفرينش: 33نماينده مجلس شوراي اسلامي در تذکر کتبي مشترکي به غلامحسين نوذري وزير نفت، خواستار تامين سوخت مازوت به عنوان سوخت جايگزين کارخانجات سيمان شدند. اين نمايندگان در تذکر خود يادآور شدند که کارخانجات سيمان در شرايط کنوني ناشي از قطع و افت فشار گاز، در توليد سيمان دچار مشکل شده اند. غلامعلي حداد عادل " رييس مجلس شوراي اسلامي تذکر کتبي نمايندگان را در جلسه علني ديروز مجلس قرائت کرد.
 متکي: شوراي امنيت پرونده ايران را به آژانس برگرداند
ايرنا:وزير امور خارجه ايران ديروز در ديدار با "روپرشت پولنس" رييس کميسيون سياست خارجي مجلس آلمان، گفت: شوراي امنيت بايد شجاعت به خرج داده و موضوع هسته اي ايران را به آژانس برگرداند.  به گزارش اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امورخارجه، منوچهر متکي بااعلام اينکه درموضوع هسته اي، جمهوري اسلامي ايران باشفافيت رفتار کرده و متعهد به همکاري همه جانبه با آژانس بوده است، مردم کشورمان را ملتي اهل منطق و گفت و گو و معتقد به عدالت و همزيستي مسالمت آميز معرفي کرد و گفت: موضوع هسته اي ايران بيهوده در شوراي امنيت، باقي مانده است. وزير امور خارجه ايران : ما اثبات کرديم که تحريم بر اقتصاد کشورمان بي تاثير بوده و به واسطه آن از حق ملت خود نخواهيم گذشت.
 دادستان کل کشور: بوش بايد در دادگاه محاکمه شود
گروه سياسي: دادستان کل کشور ديروز درپي ادعاهاي اخير"جرج بوش" در سفر دوره اي به منطقه خاورميانه ، گفت : "بوش" و همدستانش بايد به دليل تهديد کشورها، جنايات ، جنگ رواني و افترا» در دادگاه صالحه محاکمه شوند. قربانعلي دري نجف آبادي در گفت وگو با ايرنا افزود : جنگ رواني و تبليغات آمريکايي ها و بوش عليه ايران مساله جديدي نيست و دردوران گذشته نيز همواره فرافکني و تهديد کردن ايران و بهانه گيري جز» برنامه ها واستراتژي کاخ سفيد بوده است. به گفته دادستان کل کشور، رييس جمهوري آمريکا به منظور حمايت و دادن چراغ سبز به صهيونيست ها براي حمله به غزه و مردم بي پناه فلسطين درسخنراني خود در"ابوظبي" قصد زير سووال بردن جمهوري اسلامي ايران را داشت.
 برگزاري همايش فصلي خانه احزاب در11بهمن ماه
 ايرنا: همايش فصلي خانه احزاب با عنوان احزاب، رقابت سياسي و مشارکت حداکثري  11بهمن ماه در محل وزارت کشور برگزار مي شود. حميدقزويني،سخنگوي خانه احزاب ديروز اعلام کرد: اين همايش قراربود  20دي ماه برگزار شود که به دليل همزماني با ثبت نام داوطلبان نمايندگي مجلس خبرگان و مجلس هشتم به تعويق افتاد. سخنگوي خانه احزاب ايران همچنين يادآور شد که دومين همايش فصلي اين تشکل،دوم اسفندماه با موضوع " سلامت انتخابات و اقتدار ملي " برگزار خواهد شد.
 توليد توپ پدافند هوايي در ايران
واحد مرکزي خبر: خط توليد توپ پدافند هوايي تمام اتوماتيک 35 ميلي متري در سازمان هوافضاي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح به بهره برداري رسيد. توپ پدافند هوايي تمام اتوماتيک 35 ميلي متري به سامانه کنترل آتش و سيستم هاي راداري پيشرفته مجهز است و در رديف جنگ افزارهاي برد کوتاه با حجم آتش بسيار بالا قادر است اهداف مختلف هوايي اعم از هواپيماهاي جنگنده، بالگرد و انواع موشک ها را هدف قرار دهد. اين توپ به سيستم ماهواره اي مدرني مجهز است که مي تواند اهداف هوايي را با دقت شناسايي و بلافاصله به هدف مورد نظر شليک کند.
  اصلاح  ايرادات لايحه تعيين وضعيت شوراهاي عالي
آفرينش: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز خود مصوبه تعيين وضعيت شوراهاي عالي را براي تامين نظر شوراي نگهبان اصلاح و تصويب کردند. بر اساس اين اصلاحيه از تاريخ تصويب اين قانون مصوبه يک صد و سي و سومين جلسه شوراي عالي اداري و همچنين مصوبات شماره 122724 مورخ /8/2 86 و 130139 مورخ 86/8/14  لغو و شوراهاي عالي نامبدره در ذيل با اختيارات  وظايف و اعضاي آنها کما في السابق تشکيل و اداره مي شوند.اين شوراها شامل شوراهاي عالي "علوم تحقيقات و فناوري "،" آموزش و پرورش " ، فضايي " ، " فناوري و اطلاعات" ،" انرژي " ، اشتغال " ،" توسعه صادرات غير نفتي " ، " رفاه و تامين اجتماعي " ،" بيمه " ، " آب "  ، ميراث فرهنگي و گردشگري " ،" استاندارد " ، " حفاظت محيط زيست " و " انفورماتيک " و همچنين شوراي انرژي اتمي ، شوراي اقتصاد ، هيئت امناي حساب ذخيره ارزي ، شوراي پول و اعتبار است.با تصويب نمايندگان مجلس ، تبصره اين ماده واحده نيز به اين شرح اصلاح شد: دولت موظف است ظرف مدت  سه ماه پيشنهاد لازم را براي بازنگري در وضعيت شوراهاي عالي از حيث اصلاح وظايف ، اختيارات و تعداد اعضا و امکان حذف يا ادعام آنها در يکديگر براي افزايش کارايي و تشکيل مستمر آنها براي تصويب و اجرا به مجلس شوراي اسلامي تقديم نمايد.
 موتلفه: تکميل فهرست اصولگرايان مشکلي ندارد
گروه سياسي: دبيرکل حزب موتلفه اسلامي گفت: بخشي از فهرست اصولگرايان نهايي شده و براي نهايي کردن بقيه فهرست مشکلي وجود ندارد. به گزارش روابط عمومي حزب موتلفه اسلامي، محمدنبي حبيبي که در پايان نشست دبيران اين حزب سخن مي گفت، افزود:افرادي که براي احتياط ثبت نام کرده اند در صورتي که نامشان در فهرست نهايي نباشد، انصراف خواهند داد. حبيبي از تدوين منشوري از بيانات مقام معظم رهبري درباره بايدها و نبايدهاي مجلس هشتم خبر داد و گفت: نوع تصميمات و حضور جبهه متحداصولگرايان در انتخابات آتي براساس اين منشور خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته