جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/11/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - (سه شنبه) نسخه شماره 2967

  استاد ادبيات وحشت به جشنواره فيلم فجر مي آيد  

فيلم ترسناک "1408" که بر مبناي داستاني کوتاه از استفن کينگ استاد ادبيات وحشت ساخته شده در بخش در جستجوي حقيقت: مسابقه سينماي معناگرا بيست و ششمين جشنواره بين المللي فيلم فجر به نمايش درمي آيد.
به گزارش مهر، در اين بخش در مجموع 12 فيلم شامل سه نماينده از سينماي ايران به نمايش درمي آيند. "1408" را ميکائيل هافستروم کارگرداني کرده که "از خط خارج شده" (2005) با بازي کلايو اوون و جنيفر آنيستن را در کارنامه دارد.
فيلمنامه را مت گرينبرگ، اسکات الکساندر و لري کاراشوسکي نوشته اند و جان کيوساک در فيلم نقش نويسنده اي شکاک را دارد که درباره يکي از اتاق هاي هتلي در نيويورک که در آن چند مورد خودکشي اتفاق افتاده، تحقيق مي کند. تريلر ترسناک "1408" که ژوئن 2007 به نمايش درآمد با نقدهايي مثبت مواجه شد و برخلاف پيش بيني کارشناسان در گيشه هاي فروش موفق بود.
اين فيلم که با بودجه اي در حدود 25 ميليون دلار ساخته شد، در آمريکا تقريبا 72 ميليون دلار و سطح بين المللي 55 ميليون دلار فروخت. ساموئل ال. جکسن و مري مکورمک از ديگر بازيگران اين فيلم 106 دقيقه اي هستند که 77 درصد آرا» مثبت منتقدان در وبسايت سينمايي Tomatoes Rotten را کسب کرد.
تريلر فراطبيعي "گهواره" نخستين ساخته تيم براون و توليد سال 2007 کانادا است. اين فيلم 90 دقيقه اي با بازي لوکاس هاس و اميلي همپشاير درباره زوجي به نام فرانک و جولي است که با پسر تازه به دنيا آمده خود به شهري کوچک و دورافتاده نقل مکان مي کنند و چيزي نمي گذرد اسير روح کودکي مي شوند که سال ها پيش زنده دفن شده است. در همان حال که کابوس هولناک تر مي شود، لوکاس در آستانه جنون قرار مي گيرد.
تريلر جنايي و ترسناک "جنگل مرگ" را دني پانگ کارگرداني کرده که همراه برادر دوقلو خود اکسايد در سال 1999 با "بانکوک خطرناک" اولين فيلم خود در هنگ کنگ به شهرت زيادي دست يافتند. از ديگر فيلم هاي اين دو برادر مي توان به فيلم ترسناک "چشم" توليد سال 2002 اشاره کرد که اخيرا نسخه آمريکايي آن با بازي جسيکا آلبا بازسازي شده است.
"جنگل مرگ" داستان يک کارآگاه پليس است که درباره يک تجاوز و قتل در جنگلي اسرارآميز تحقيق مي کند، جنگلي که از قضا چند خودکشي نيز در آن صورت گرفته است. شو کي، اکين چنگ، رين لي و لو سيو-مينگ در اين فيلم نقش آفريني مي کنند که محصول سال 2007 هنگ کنگ و تايلند است.
فيلم ايتاليايي "به ياد خودم" را ساوريو کاستانتزو فيلمساز 33 ساله رمي ساخته که براي فيلم قبلي خود "شخصي" يوزپلنگ طلايي جشنواره لوکارنو 2004 را برد. "به ياد خودم" با بازي کريستو جيوکوف، فيليلپو تيمي و مارکو بالياني داستان مردي جوان است که مي کوشد زندگي زاهدانه يک فرقه مذهبي را پيش رو بگيرد. اين فيلم اولين بار در دنيا فوريه 2007 در بخش مسابقه جشنواره فيلم برلين پخش شد و پس از آن در جشنواره هاي کارلووي واري، تورنتو، کپنهاگ و ورشو نيز به نمايش درآمد.
فيلم "جزيره" ساخته پاول لونگين محصول سال 2006 روسيه است و در آن پيوتر مامانوف، ويکتور سوخوروکف، ديميتري ديوژف و يوري کوزنتسف نقش آفريني کرده اند. فيلمنامه را ديميتري سوبولف نوشته و فيلم داستان زندگي و مرگ کشيشي است که با وجود بهره مندي از نيروهاي ماورايي چون شفا و پيشگويي، به دليل عذاب ناشي از قتل دوستش سال ها به خود سختي داده است.
نسخه اصلي فيلم با زمان 112 دقيقه و با بودجه دو ميليون دلار ساخته شد و همين ميزان هم فروش داشت. جزيره" سال 2006 فيلم اختتاميه جشنواره ونيز بود و الکسيس دوم رهبر کليساي ارتدوکس روسيه آن را تحسين کرد. پاول لونگين، کارگردان 59 ساله فيلم "جزيره" سال 1990 براي فيلم "تاکسي بلوز" با بازي پيوتر مامانوف جايزه بهترين کارگرداني جشنواره کن را از آن خود کرد.
فيلم ترسناک "ازدواج" به کارگرداني هوا تائو - تنگ فيلمساز چيني در شانگهاي دهه 1930 روي مي دهد. نامزد مردي ثروتمند به نام جانچو در حادثه اي عجيب و غريب کشته مي شود. جانچو به اصرار مادرش با زني ديگر به نام سانسن که هيچ شناختي از او ندارد ازدواج مي کند، اما به زودي روح انتقامجو نامزد جانچو در بدن سانسن مي رود و ... لئون لاي، رنه ليو و فان بينگ بينگ در اين فيلم 87 دقيقه اي توليد سال 2007 چين نقش آفريني کرده اند.
"پروفسور و معادله محبوبش" به کارگرداني تاکاشي کويزومي فيلمساز ژاپني محصول سال 2006 و مدت زمان آن 117 دقيقه است. اين فيلم درباره رابطه زني تنها و خانه دار با يک استاد رياضيات است که به لحاظ ذهني آسيب ديده است. آکي را ترائو، اري فوکاتسو و تاکاناري سايتو از جمله بازيگران فيلم "پروفسور و .." هستند. کويزومي در فيلم هاي "آشوب" 1985، "روياهاي آکي را کوروساوا" 1990 و "مادادايو" (1993) ساخته کوروساوا فيلمساز بزرگ ژاپني دستيار او بود.
فيلم سياه و سفيد "وقت مردن" به کارگرداني دوروتا کزيرزاوسکا محصول 2007 لهستان و مدت زمان آن 104 دقيقه است. اين فيلم که اولين بار سپتامبر گذشته در جشنواره تورنتو نمايش داده شد، درباره زندگي روزانه پيرزني با بازي دانوتا شافلارسکا است. "وقت مردن" در جشنواره فيلم لهستان برنده پنج جايزه از جمله فيلم برگزيده تماشاگران، فيلم برگزيده منتقدان و بهترين بازيگر زن شد. "شياطين، شياطين"، "کلاغ ها"، "هيچ چيز" و "من هستم" از ديگر آثار تحسين شده کزيرزاوسکا 51 ساله است.
"يلا" به کارگرداني کريستيان پتسولد فيلمساز 48 ساله آلماني اولين بار در دنيا فوريه سال 2007 در جشنواره برلين نمايش داده شد و جايزه خرس نقره اي بهترين بازيگر را براي نينا هاس بازيگر اصلي فيلم به همراه داشت. هاس در اين فيلم نقش زني به نام يلا را بازي مي کند که پس از حادثه اي که ممکن بود به قيمت جان او تمام شود، شهر کوچک خود را به اميد يک زندگي بهتر رها مي کند، اما او اسير حقايق گذشته خودش است.
از پتسولد به عنوان يکي از فيلمسازان اصلي مدرسه برلين يا جنبش فيلمسازان آلمان که فيلم هاي مستقل بلندپروازانه مي سازند، ياد مي شود. عنوان فيلم "يلا" از يلا روتلاندر، بازيگر نقش آليس در فيلم سال 1974 "آليس در شهرها" به کارگرداني ويم وندرس گرفته شده است.
فيلم هاي "شب" رسول صدرعاملي، "فرزند خاک" محمدعلي باشه آهنگر و "در ميان ابرها" سيدروح الله حجازي نماينده هاي سينماي ايران در بخش در جستجوي حقيقت: مسابقه سينماي معناگرا هستند. در اين بخش سه سيمرغ بلورين به بهترين فيلم، بهترين کارگرداني و بهترين فيلمنامه اهدا» خواهد شد.
بيست و ششمين جشنواره فيلم فجر 12 تا 22 بهمن امسال در تهران برگزار مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته