جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/05/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2540

 اين ره که مي رويم  

سيد حسين قوامي
آيا تا بحال چيزي در مورد «عرق ملي» شنيده ايد؟ فکر مي کنيد عرق ملي چيست؟! فکر مي کنيد چه چيز موجب حفظ و تقويت عرق ملي ما مي شود؟! پيروزي در جنگ با ديگر کشورها؟! رفتن به جام جهاني؟! کسب مدال المپيک؟! دريافت جايزه اسکار، کن يا ونيز؟! و يا  ...
همه اين ها مي تواند پاسخ سئوال فوق باشد، اما آيا کسب رتبه و مقام علمي شايسته و تحسين برانگيز نمي تواند موجب ارتقاي منزلت و اعتبار ملي ما شود؟! و نبايد نسبت به آن عرق ملي داشت و آنرا تشويق کرد؟!! اين سئوالي است که اکثر ما ايرانيان در مقام پاسخگويي به آن برنيامده ايم و اصولا مسئله ذهني ما نيست. و زماني که مفهومي مسئله ذهني و فکر فردي نباشد، طبيعتا از درجه اهميت ساقط شده و مورد تحقيق، بررسي و کنکاش نيز قرار نمي گيرد تا ابعاد گوناگون آن کشف شود.
امروزه در فکر و قلب هر ايراني نهادينه شده است که راه يافتن ايران به جام جهاني ارزشمند است و مي تواند موجب مطرح شدن بيش از بيش نام ايران در جهان شود، بنابراين خود را ملزم مي داند که در اين موفقيت بزرگ شرکت داشته باشد و در خيابان ها بريزد و شادي و پايکوبي کند. اما همان ايراني وقتي يک دانشمند هموطنش بزرگترين تحقيقات جهاني را به ثمر مي رساند و افتخاري بس بزرگ براي ايراني کسب مي کند که معمولا در رنکينگ هاي علمي مقام در خور توجهي ندارد، هيچ گاه نمي تواند ارزش و اعتبار آن را درک کند و لذا خود را ملزم نمي داند که براي امثال چنين کشف، ابدا يا اختراع بديع، به خيابان ها بريزد و شادي و پايکوبي کند. آيا به چنين اتفاق ناخوشايندي جز «اين ره که مي روي به ترکستان است» مي توان گفت؟! در روزگاري که کسب والاترين مراتب علمي و تحقيقاتي جهان، بي اهميت تر از رفتن يا نرفتن عنايتي به پرسپوليس يا جدا شدن گلزار از گروه آرين است، عدم توجه به فوت برجسته ترين چهره علمي ايران (که در ديگر کشورها بيش از ايران مي شناختندش)، نبايد جاي شگفتي و تعجب داشته باشد!
دکتر کاظمي با چاپ 127 مقاله در مجلات داخلي، 51 مقاله در مجلات بين المللي و ارائه 165 مقاله در کنگره هاي ايراني و همچنين 209 مقاله در کنگره هاي بين المللي يکي از برجسته ترين چهره هاي علمي ايران و جهان بود که با به ثمر رساندن 172 طرح و 76 طرح در حال انجام، بزرگترين خدمت را به ايران و ايراني کرد، اما عجل مهلت فعاليت بيشتر را از او دريغ کرد و تاسف ما را صد چندان کرد.
در شرايطي که فوت مردي که همه محافل علمي جهان وي را بيش از مردم کشورش مي شناسندند، هيچ بازتابي در جامعه ندارد، ديگر نمي توان انتظار داشت وقتي دانشجويان با استعداد و خلاق ايراني با کمترين امکانات مي توانند بالاتر از همتايان اروپايي خود در مسابقات روباتيک آلمان قرار بگيرند، آب از آب تکان خورد!
بررسي اين موضوع وقتي جالب توجه مي شود که بدانيم اين اتفاق همزمان با حضور  مايوس کننده تيم ملي فوتبال ايران در آلمان به وقوع پيوست، اما بنا به دلايلي که ريشه در بسياري از مسائل فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و سياسي دارد، عدم حضور موفقيت آميز ايران در آلمان تيتر همه رسانه هاي جمعي مي شود، اما حضور موفقيت آميز جوانان اين مرز و بوم در گوشه ناپيداي چند نشريه انگشت شمار به چشم مي آيد و بعد از کوتاه زماني نيز به خاطره ها مي پيوندد.
وقتي علم آموزي و موفقيت هاي علمي مورد توجه جامعه قرار نمي گيرد و بهايي به آن داده نمي شود، و در مقابل فعاليت هاي ديگري چون عرصه هاي ورزشي و هنري بسيار مورد توجه افکار عمومي قرار مي گيرد، چگونه مي توانيم جوانان را به فعاليت در عرصه هاي علمي تشويق کنيم و آينده و اعتلاي ايران را اميد داشته باشيم؟!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته