جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/12/08 - وزنامه مستقل سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 2991

  مدير کل امور فرهنگي وزارت علوم:
 جزييات ايجاد شوراي فرهنگي در خوابگاه هاي دانشجويي کشور 

 آفرينش: موضوع ايجاد شوراي فرهنگي در خوابگاه هاي دانشجويي از مدتها پيش در دستور کار وزارت علوم و بويژه امور فرهنگي اين وزارتخانه قرار گرفته است. بر اين اساس با ايجاد شوراي فرهنگي در خوابگاه ها، توجه به مسايل فرهنگي از جمله رشد مطالعه، تبادلات بين فرهنگي، کتابخانه هاي دانشجويي و مانند آن بيش از پيش مدنظر قرار مي گيرد تا خوابگاه ها فقط جايي براي خوابيدن نباشد! نکته جالب آنکه حدود 70 درصد وقت دانشجويان در خوابگاه ها سپري مي شود و اين آمار قابل توجهي است که نيازمند برنامه ريزي فرهنگي است.
 در همين رابطه دکتر محسن اسلامي، مدير کل امور فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات با اشاره به اهميت و ضرورت انجام کار فرهنگي در خوابگاه ها و مديريت اين امر گفت: مشکل ديگري که در ارتباط با خوابگاه هاي دانشجويي مطرح است،  هدفمند نبودن برنامه هاي خوابگاه ها و در نتيجه برنامه هاي فرهنگي خوابگاهي است، متاسفانه برنامه هاي در نظر گرفته شده براي خوابگاه ها منسجم، هدفمند و نهادينه نيست.  به گزارش ايسنا، در اولين نشست کارشناسان فرهنگي خوابگاه هاي دانشجويي گفت: اهميت خوابگاه دانشجويي در حدي است که عدم توجه به آن را مي توان به عنوان يک بحران در دانشگاه تعريف کرد.
 حدود 70 درصد وقت دانشجويان در خوابگاه ها مي گذرد
وي با بيان اينکه رويکرد مجموعه جديد وزارت علوم که از دو سال نيم فعاليت خود را آغاز کرده، خوابگاه محور بوده است، عنوان کرد: وضعيت سنجي ها حاکي از آن است که دو سوم عمده وقت دانشجويان در خوابگاه ها سپري مي شود و لذا هر نوع فعاليت فرهنگي در صورتي موثر خواهد بود که در خوابگاه انجام شود. وي گفت: تا کنون خوابگاههاي دانشجويي فقط به عنوان مکاني براي اسکان دانشجويان در نظر گرفته مي شده است ولي با گذشت زمان، نياز به انجام کار فرهنگي گسترده براي پرکردن اوقات فراغت دانشجويان پررنگ شده است.
 محدوديت زير ساخت هاي فرهنگي در خوابگاه هاي دانشجويي
دکتر اسلامي عنوان کرد: متاسفانه زير ساخت هاي فرهنگي مورد نياز در خوابگاه هاي دانشجويي کشور کم و محدود است و در واقع ايجاد خانه هاي فرهنگ، در کنار خوابگاه ها در راستاي تامين همين نياز بوده است. وي افزود: ايجاد خانه هاي فرهنگ از ضرورت هاي تعيين شده براي خوابگاه هاي دانشجويي است و تا کنون 12 خانه فرهنگ در دانشگاه هاي کشور احداث شده که آخرين خانه فرهنگ نيز در دانشگاه کردستان احداث شده است.
 احداث سالانه 15 خانه فرهنگ در خوابگاه هاي دانشجويي
وي با بيان اينکه در صدديم سالانه 15 خانه فرهنگ در خوابگاه هاي دانشجويي احداث کنيم گفت: ايجاد خانه هاي فرهنگ با استقبال بسيار مطلوب دانشگاه ها مواجه شده و گرچه اين خانه هاي فرهنگ با مشارکت هاي وزارت علوم و دانشگاه ها ساخته مي شود ولي برخي دانشگاه ها خود براي ساختن آن اعلام آمادگي کرده اند.  مدير کل امور فرهنگي وزارت علوم تاکيد کرد: بر اساس موافقت وزير علوم از اين پس خوابگاه هايي که براي دانشگاه هاي کشور احداث مي شوند با قابليت احداث خانه فرهنگ در کنار آن ساخته مي شود.
 شوراي فرهنگي خوابگاه ايجاد مي شود
دکتر اسلامي يکي از مشکلات اساسي موجود در ارتباط با خوابگاه هاي دانشجويي را نبود مديريت متمرکز براي فعاليت هاي فرهنگي در خوابگاه ها بيان کرد و گفت: نهادهاي متعددي در خوابگاه ها مسئوليت سياستگذاري و اجراي برنامه ها را عهده دارند و در نتيجه اين مسئله متمرکز نيست. وي افزود: اين مسئله در اجلاس معاونين دانشجويي و فرهنگي در هرمزگان نيز مطرح شد که در نتيجه آن بحث ايجاد شوراي فرهنگي خوابگاه مطرح شد تا اين شورا نسبت به اينکه چه فعاليتهايي در خوابگاه ها صورت بگيرد تصميم گيري کند.
 تقسيم بندي خوابگاه ها بر اساس مدل فرهنگي
وي گفت: در صدديم که براي انجام کارهاي فرهنگي در خوابگاه هاي دانشجويي يک مدل فرهنگي طراحي کنيم که بر اساس اين مدل مي توان فعاليت هاي انجام شده در خوابگاه ها را به سه دسته فردي مانند فعاليتهايي چون مطالعه، ورزش، استفاده از اينترنت، فعاليت هاي گروهي مانند فعاليت هايي چون تشکيل تيم هاي هنري،  نشريه، برگزاري نماشگاه هاي هنري و فعاليت هاي جمعي چون برگزاري مراسم شبي با قرآن، تماشاي تلويزيون، شب شعر و نقد کتاب تقسيم نمود.
کارشناسان فرهنگي خوابگاهها مشاوريني از بين اساتيد انتخاب کنند
وي افزود: بررسي ها نشان مي دهد که حضور کارشناس و يک تيم کارشناسي فرهنگي در خوابگاه ها ضرورت دارد و کارشناسان فرهنگي خوابگاهها مي توانند مشاوريني از بين اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشگاه مربوطه انتخاب کرده و از آنها براي طراحي برنامه هاي فرهنگي خوابگاه ها استفاده کنند.
 اهداي 200 هزار کتاب و اقدامات فرهنگي به خوابگاه ها
اسلامي گفت: در حال حاضر 200 هزار کتاب براي اهدا به خوابگاهها در نظر گرفته شده که اين کتابها علمي بوده و جدا از آن کتابهاي سياسي و اجتماعي و ديني است که به خوابگاه ها اهدا مي شود و خوابگاه ها مي توانند از اين طريق وارد حوزه مسائل علمي شوند. وي افزود: در حوزه مطالعات نرم افزاري نيز بسته هاي فرهنگي شامل نرم افزارهاي ديني و بانک فيلم نيز به کارشناسان فرهنگي تحويل داده شده که اين فعاليت ها در راستاي طرح محصول محوري در خوابگاه ها بوده است.  اسلامي با بيان اينکه نشريات روز و مجلات نيز بايد براي استفاده دانشجويان در خوابگاه در نظر گرفته شود، گفت: انجام فعاليت هاي هنري، نقاشي ديوارهاي خوابگاه ها، برگزاري نمايشگاه متنوع از ديگر فعاليت هايي است که مي توان در خوابگاه ها انجام داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري روز
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته