جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/01/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3016

  سلامت و جامعه عاري از دخانيات 
 تهيه و تنظيم:فاطمه ليواني- قسمت چهارم

  دود سيگار و سرطان سينه
محققان دانشگاه فلوريدا مي گويند دود سيگار مي تواند سلولهاي طبيعي سينه را از حالت عادي خارج کرده به سلولهاي سرطاني تبديل کند. آنان سلولهاي اپي تليال طبيعي سينه را در معرض دود غليظ شده يا قطران ( جرم توتون ) که در دستگاه سيگارکش در آزمايشگاه جمع شده بود قرار دادند و دريافتند که سلولهاي سينه براثر قرار گرفتن در معرض جرم توتون تغيير کرده و مشخصه هاي خاص سلولهاي سرطاني را پيدا کرده اند. خطر ايجاد سرطان سينه در زنان سيگاري و افرادي که در مکانهاي بسته در معرض  دود سيگار و مواد دخاني هستند بيش از زماني است که با دود دخانيات تماس ندارند. مطالعات نشان داده است شيوع سرطان سينه در زناني که سيگار مي کشند 30 درصد بيش از کساني است که هرگز سيگار نمي کشند. همچنين ثابت شده است زناني که قبل از سن 30 سالگي و يا حداقل 5 سال قبل از اولين بارداري سيگار کشيدن را آغاز کرده اند بيش از ساير افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان سينه قرار مي گيرند. گفته شده است شيردادن به نوزاد تا حدي از ابتلا به سرطان سينه جلوگيري مي کند اما استنشاق دود سيگار از تاثير آن مي کاهد. همچنين زياده روي در مصرف سيگار يا مصرف آن براي دوره هاي طولاني نيز مي تواند خطر ابتلا به سرطان سينه را افزايش دهد.
سرطان ريه 
خطر سرطان ريه در سيگاريها آنقدر جدي است که حتي با ترک سيگار کاملا از بين نمي رود. پژوهشگران کانادايي دريافته اند کساني که سيگار را ترک کرده اند هنوز در برابر ابتلا به سرطان ريه آسيب پذيرند. اين سرطان در ابتدا با کاهش وزن - سرفه - تنگي نفس - خلط خوني - دردهاي قفسه سينه همراه با خشونت صدا - ادم (ورم) صورت و اندامهاي فوقاني و فلج ديافراگم بروز مي کند. از آنجا که در نسج ريه عصب حسي وجود ندارد متاسفانه در محل مربوطه دردي احساس نمي شود و اغلب افراد مبتلا به سرطان ريه تا پيش از گسترش سرطان به نقاط مختلف بدن از وجود اين بيماري مهلک آگاه نمي شوند و همين عامل سبب ازدياد مرگ  و مير ناشي ازسرطان ريه دراثر سيگاراست.اگر سيگاري هستيد در صورت افزايش دفعات سرفه يا پيدايش تغيير صدا سريعا به پزشک مراجعه کنيد. اين تغييرات ممکن است ناشي از سرطان ريه باشد. 
سرطان حنجره 
ارتباط سرطان حنجره با سيگار به حدي است که اگر يک فرد سيگاري بيش از دو هفته دچار خشونت صدا و سرفه شود بايد تحت بررسيهاي لازم جهت سرطان حنجره قرارگيرد. علائم سرطان حنجره عبارتست از : خشونت صدا - درد گلو - خلط خوني - تنگي نفس و بوي بد دهان.
سرطان مري 
در ايران بويژه در مناطقي مانند ترکمن صحرا و هشتپر بعلت مصرف توتون (و همچنين چاي داغ) اين نوع سرطان شيوع بيشتري دارد. معمولا خاصيت سرطان زايي دود سيگار ناشي از کربورهاي هيدروژن موجود در آنست که پس از جذب وارد خون و سراسر بدن شده، استعداد ابتلا به سرطان را در تمام نسوج بدن و بويژه مجاري تنفسي که مستقيما دربرخورد با دود سيگار هستند ايجاد مي کنند.
سيگار-آسيب دندانها و سرطان لوزالمعده 
ثابت شده است افراد سيگاري به علت خرابي و از دست دادن دندانهاي سالم بيشتر از افراد عادي در معرض خطر سرطان لوزالمعده هستند. محققان باين نتيجه رسيده اند که خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در افراد سيگاري که همه دندانهاي آنها دچار آسيب شده است در مقايسه با افرادي که کمتر از 10 دندان آنها دچار فساد شده تا ميزان 63 درصد بيشتر است. در افراد سيگاري خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده از هر هزار نفر 6 نفر است. در واقع خرابي دندانها مي تواند دليلي مازاد بر ساير دلايلي باشد که منجر به اين سرطان مي شود زيرا ميزان باکتريهاي موجود در دهان سيگاريها خيلي بيشتر از باکتريهايي است که در دهان يک فرد غيرسيگاري است و اين ميزان بالاي باکتري باعث افزايش باکتري ها در معده مي شوند. باکتري در معده نيتراتها و نيتريها را به نيتروزآمين ها تبديل مي کند.
عوارض سيگار بر دهان و دندان
سيگار موجب کاهش جريان بزاق شده و در نتيجه کاستي در شويندگي دهان و دندان خطر ابتلا به عفونت و پوسيدگي دندانها بيشتر است. پوسيدگيهاي طوق دندان در افراد سيگاري خيلي بيشتر است.
سيگار موجب کاهش جريان خون مخاطي مي شود.
سيگار موجب گسترش بيماريهاي لثه مي شود.
سيگار موجب افزايش کراتينيزاسيون در قسمت سطحي اپتيليوم دهان مي شود.
سيگار موجب ضايعاتي مثل لکوادما - کانديدا -ليکن پلان- پيگمانتاسيون- لکوپلاکيا-گلوسيت مياني-استوماتيت نيکوتيني-زبان باردار -آتروفي پاپيهاي مرکزي زبان و ... مي شود.  اکثر قاطع مبتلايان به سرطانهاي دهان به نوعي از دخانيات معتادند.
زنان بيشتر از مردان از دود سيگار زيان مي بينند.
تحقيقات نشان داده است زنان به دليل مراحل مختلف بلوغ - ازدواج - بارداري - زايمان و شيردادن بسيار حساس تر از مردان هستند و زنان سيگاري 10 سال کمتر از مردان سيگاري عمر مي کنند. 25 درصد زناني که سيگاري هستند و يا در معرض دود سيگار قراردارند بر اثر ابتلا به بيماريهاي ناشي از دود سيگار جان خود را از دست ميدهند و يک سوم اين تعداد در سنين کمتر از 56 سال فوت مي کنند. 65 درصد زنان سيگاري به پيري زودرس مي رسند. اين آمار در زنان غيرسيگاري 3/5 درصد است. 20 درصد زنان سيگاري خيلي زود به سن يائسگي مي رسند در حاليکه 5/1 درصد از زنان غيرسيگاري يائسگي زود هنگام ديده مي شود. همچنين ميانگين بارداري زنان سيگاري تا 50 درصد کاهش پيدا مي کند. سيگار کشيدن و حتي قرارگرفتن در معرض دود سيگار در دوران بارداري خطر بروز سقط جنين و بدنيا آوردن نوزاد مرده، نارس داراي نقائص مادرزادي و کم وزن را افزايش مي دهد. مشاهده شده است مادراني که در معرض دود سيگار قراردارند و يا سيگار مي کشند دچار کاهش ترشح شير شده اند. از عوارض ديگر دود سيگار افزايش خطر حاملگي خارج رحمي است که بغير از موارد معدود اين بارداريها به تولد نوزاد منجر نمي شود. مشخص شده است آن دسته از زناني که قرص ضدبارداري استفاده مي کنند و سيگاري هم هستند نسبت به زناني که نه قرص ضدبارداري مصرف مي کنند و نه سيگاري اند 20 برابر بيشتر در معرض حملات مغزي و قلبي قراردارند. در مورد زنان سيگاري و آنانکه در معرض دود سيگار قراردارند ناتواني جنسي نيز گزارش شده است.
ادامه دارد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
آزمون و سنجش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش تصويري
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته