جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(چهار شنبه) نسخه شماره 3035

 معاون وزير بازرگاني:
 از سيستم بانکي گلايه داريم  

معاون بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني از ناهماهنگي اجزاي مختلف و موثر دولت در تنظيم بازار گفت و در ادامه از عدم حمايت همه جانبه سيستم بانکي از سياست هاي تنظيم بازار گلايه کرد.
محمدصادق مفتح در گفت وگو با مهر در خصوص موفقيت سياست هاي تنظيم بازار در کشور گفت: به نظر مي رسد که سياست هاي وارداتي کاملا هماهنگ با نظام توليد و توزيع در کشور بود، اين درحالي است که وزارت بازرگاني بارها اعلام کرده که به دنبال روان سازي اقتصاد است; چراکه اين امر هم به نفع مصرف کننده و هم به نفع توليدکننده خواهد بود.
معاون وزير بازرگاني افزود: روان سازي اقتصاد به اين معنا است که کار واردات و صادرات هم براي واردکننده در زماني که واردات توجيه دارد و هم براي صادرکننده در زماني که صادرات توجيه دارد، کار سختي نباشد، اين در همه جاي دنيا رايج است.
وي تصريح کرد: يقينا تنظيم بازار به شيوه فعلي نقاط ضعفي دارد، ازجمله مهمترين عوامل در بروز ضعف در سيستم تنظيم بازار اين است که ابزار کار به طور کامل در اختيار وزارت بازرگاني نيست.
مفتح با گله مندي از عملکرد سيستم بانکي خاطرنشان کرد: سيستم نظام بانکي بايد از سياست هاي تنظيم بازار در وزارت بازرگاني حمايت کند; ما از اين سيستم گله منديم چراکه حمايت همه جانبه اي از سياست هاي تنظيم بازار صورت نداد.
وي اظهار داشت: دست بسياري از توليدکنندگان و واردکنندگان به منابع بانکي براي واردات و کمک به تنظيم بازار نرسيد و مشکل اصلي توليدکنندگان عدم پشتيباني سيستم بانکي کشور است; هم اکنون حجم منابع مالي که توليدکنندگان تقاضا دارند، چندين برابر حجم پول مورد نياز واردکنندگان است.
مفتح ادامه داد: ناهماهنگي اجزاي مختلف و موثر دولت              در تنظيم بازار نظير بانک، گمرک و وزارتخانه هاي تخصصي ازجمله نواقص اصلي تنظيم بازار به شمار مي آيد، به نظر مي رسد که اگر هماهنگي بيشتري ميان اين اجزا وجود داشت، نتيجه تنظيم بازار و جلوگيري از گراني ها خروجي بهتري داشت.
وي تصريح کرد: هم اکنون بيشترين حجم مشکلات توليدکنندگان داخلي اعم از کشاورزي و صنعتي توسط وزير بازرگاني به دولت و ساير مراجع براي پيگيري منتقل شده است. تلاش ما حل مشکلات موجود بر سر راه توليد و صادرات و واردات منطقي است، نظام تعرفه اي و مشکلاتي که در موانع و ايستگاه هاي تاخيري که بر سر راه واردات و صادرات است، غير          از اينکه اقتصاد را آلوده کرده و زمينه فساد را افزايش داده، دامنه نوسان قيمت در داخل بازار را به شدت بالا برده که هم توليدکننده و هم مصرف کننده ضرر ديده اند.
معاون وزير بازرگاني افزود: جدا بودن دو وزارتخانه جهادکشاورزي و بازرگاني از يکديگر، مشکلات بسياري را بر سر راه تنظيم بازار ايجاد کرده; اين درحالي است که کار بازرگاني يک کار تخصصي است و وزارتخانه تخصصي اش بايد آن را انجام دهد. وي اظهار داشت: تمامي مردم از وزارت بازرگاني براي جلوگيري از افزايش قيمت ها انتظار دارند که بازار را تنظيم کرده و بر روي قيمت ها کنترل داشته باشد، اين انتظار درستي است ولي در پروسه تنظيم بازار تصميمات مديريتي غير از اين مطلب بود.مفتح خاطرنشان کرد: وزارت بازرگاني واردات را جداي از توليد نمي بيند، توازن بازار به نفع همه است، چراکه يک توليدکننده تنها در يک کالا توليدکننده و در صدها کالا مصرف کننده است، ضمن اينکه توليدکننده برنج، توليدکننده شکر نيست و توليدکننده شکر نمي توان جاي توليدکننده مرکبات را بگيرد، هرکس يک کالا را توليد مي کند، بنابراين بايد سطح عمومي قيمت ها را با روان سازي اقتصاد نه با واردات ثابت نگاه داشت تا همه بهره مند شوند.
مفتح ادامه داد: کجاي دنيا فردي براي واردات گوشت از يک ارگان دولتي مجوز مي گيرد يا کجاي دنيا براي واردات يک قطعه صنعتي مجوز مي گيرند، اين روش ها منسوخ شده و اقتصاد آزاد جايگزين آن شده است، کجاي دنيا وقتي کالايي وارد کشور مي شود آن را فيزيکي، متوقف مي کنند تا در بندر نمونه گيري کنند و ببرند تا ارگان مربوطه ببيند و در آخر آيا مجوز دهد يا ندهد؟
وي خاطرنشان کرد: شرکت هاي بازرسي در دنيا همين کارها را انجام مي دهند. در دنيا هزاران ميليارد دلار در سال تجارت مي شود که حاصل اقتصاد آزاد است. وزارت بازرگاني تلاش دارد که اين امر را در کشور پياده کند. اگر بستر تجارت و اقتصاد بستر رواني باشد، هم توليدکننده و هم مصرف کننده نفع مي برد.
مفتح گفت: از سوي ديگر، زماني که فصل توليد بود صادرات به رواني در کشور انجام مي شد و در پيک مصرف نيز افزايش قيمت با واردات به موقع جبران مي شد. اين بهترين روش تنظيم بازار است. معتقديم که روان سازي اقتصاد و نه بخشنامه اي کردن آن مي تواند بازار را به خوبي تنظيم کند.
وي اظهار داشت: در مقابل، بخشنامه اي کردن اقتصاد ايجاد انحصار کرده و دامنه نوسان قيمت را در بازار داخلي به شدت زياد مي کند. وزارت بازرگاني بزرگترين حامي توليد بوده و ما تنظيم بازار را از محل واردات نشدني مي دانيم.
به گفته اين مقام مسئول در وزارت بازرگاني، حمايت از توليد بهترين روش تنظيم بازار است ضمن اينکه اين موضوع بايد از طريق حل مشکل توليد نيز صورت گيرد. در اين راستا معاونت بازرگاني داخلي وزارت بازرگاني به حل مشکل توليدکنندگان پرداخته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اطلاعيه
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته