جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

 سرمقاله 

هيئت رفت،  امانتداري نرود

با اينکه بحران افزايش بهاي برنج و نگراني هاي حاصل از آن طي روزهاي اخيرعملا مجالي را براي توجه افکار عمومي به افزايش بهاي نفت تا رقم بي سابقه 120دلار ونتايج مورد انتظار آن براي اقتصاد کشور، باقي نگذارده است. اما اکنون تصميم غيرمترقبه دولت براي انحلال هيئت امناي حساب ذخيره ارزي و نگراني هاي حاصل ازآن در جمع کارشناسان اقتصادي بار ديگر موجب عطف توجهات به سوي سرنوشت نهايي ماجراي « پمپاژ نفت برسرسفره مردم» خواهد شد.
اگرچه دولت اختيارات قانوني براي اعمال هرگونه تغييرات در سازوکار عمليات حساب ذخيره ارزي را داراست ليکن دراين ميان  پرسش جدي وتامل برانگيز آنست که حذف نهادي که فعاليت اختصاصي آن اداره حساب مذکور بوده وکارنامه موفقي نيز داشته با چه انگيزه و استدلالي صورت گرفته است به ويژه آنکه ماموريت هيئت مذکور به کميسيون  پرمشغله اي واگذار شده که همواره با حجم انبوهي از پرونده ها و امور اقتصادي  دولت سر وکار دارد، واين به خودي خود يعني اطاله بيش از پيش امور اجرايي حساب ذخيره ارزي.
علاوه برآن حتي به لحاظ فرماليسم و ساختارهاي اداري نيز اداره امور حساب ذخيره ارزي توسط تشکيلاتي در منزلت هيئت امنا درمقايسه با نهادي چون کميسيون اقتصادي دولت به مراتب از تناسب و تلازم بيشتري برخوردار است.
به طوريکه اهدافي چون حصول اطمينان از رعايت دقيق ضوابط و مقررات و اصل امانتداري که روح حاکم بر تشکيلات ياد شده است با سپردن مسئوليت امور به نهادي با عنوان هيئت امنا به خوبي تامين مي گردد.
دريک نگاه کلي به نظر مي رسد دولت نسبت به هيئت امنا درهر شکل و نوع آن حتي درحيطه بخش خصوصي وجامعه مدني نيز چندان نظر مساعدي نداشته و به طريق اولي ترجيح مي دهد. همه نهادها و تشکيلات تابعه دولت در ساختارمانوس ومتعارف سلسه مراتب قدرت از بالا به پايين اداره گردد.
زيرا اين رويه احيانا مانع بروز هرگونه سو» تفاهم براي اعضاي  نهادي چون هيئت امنا، مبني بر دارا بودن مسئوليت  شخصي نسبت به امانتي که نزد آنها توديع شده است مي گردد. زيرا چه بسا اين طرز تلقي به بروز گونه اي مقاومت در برابر تصميمات و دستورات غيرکارشناسانه ويا احيانا غير قانوني دولت منجر گردد که به گواهي تجربه چندان خوشايند دولت نهم نيست.
به هرحال اميد مي رود انحلال هيئت امناي حساب ذخيره ارزي که در شرايط کنوني هيچگونه انگيزه و استدلال روشني و منطقي براي آن قابل تصور نيست. مقدمه اي براي نفي نگاه امانتدارانه نسبت به موجودي ذخيره ارزي از سوي دولت نباشد زيرا دراين صورت بايستي چندماه بعد ويا سال ديگر منتظرتوضيحاتي از قبيل آنچه که سه روز پيش وزير نفت درباره دستورغيرقانوني رئيس جمهوري براي واردات 2 ميليارد دلاربنزين درسال گذشته به مجلس ارائه داده است باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته