جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

  رئيس قوه قضائيه:
 اجراي عدالت بايد درست باشد والا همه شعارآن را مي دهند  

گروه سياسي: رئيس قوه قضائيه با بيان اينکه اجراي عدالت بايدبه درستي صورت گيرد والا شعارعدالت راهمه مي دهند از دادستان هاي کل کشور خواست برخورد با مفاسد کلان اقتصادي را در اولويت کار خود قرار دهند.آيت الله هاشمي شاهرودي ديروز در همايش دادستان هاي سراسر کشور با بيان اين که نظام دادسرايي و دادستاني يکي از دستاوردهاي ارزشمند نظام قضايي ماست که ريشه در قانون اساسي دارد، اظهار داشت: قانون اساسي، دادستاني کل را به عنوان يکي از ارکان نظام قضايي تعيين کرده که دلالت بر اين دارد که نظام قضايي اسلامي مشتمل بر ساختار دادسرا و دادستاني است. رييس قوه قضاييه با اشاره به اين که امروز نظام ما اين ساختار مفيد و ضروري را با تشکيلات بسيار منسجم پايدار و گسترده در سراسر کشور داراست، ادامه داد: اين يکي از افتخارات نظام قضايي ماست به ويژه اين که اين ساختار در نظام قضايي ما منبعث و مرتبط با خود دستگاه قضايي است. هاشمي شاهرودي خاطرنشان کرد: در دادسراها قضات مديريت مي کنند ، تحقيق، بازپرسي، بازجويي و تمام اين مسائل بايد به وسيله قضات انجام گيرد، هرچه حساسيت در اين مسائل که مربوط به حقوق مردم است بيشتر باشد تضمين کننده اجراي بهتر، دقيق تر و مطابق با قانون است. رييس قوه قضاييه با تاکيد بر اين که مفاسد کلان اقتصادي و حيف و ميل هاي بالا در بيت المال و تضييع حقوق مردم در شرکت ها و نهادهاي دولتي بايد در اولويت دادسراها قرار گيرد، خاطرنشان ساخت: برخورد دادسرا با مواد مخدر، شرارت ها و مسائلي که منجر به فساد فرهنگي و جان و مال خانواده ها مي شود بايد متفاوت باشد.
عدالت در گفتن آسان است اما در اجرا مشکل
وي با تاکيد بر اين که عدالت در گفتن آسان است اما در اجرا مشکل، يادآور شد: اجراي عدالت بايد به درستي صورت گيرد والا شعار عدالت را همه مي دهند حتي ظالمانه ترين نظام و انسان ها نيز شعار عدالت مي دهند و کار خود را عادلانه جلوه مي دهند. نظام متولي عدالت بايد به گونه اي اين سيستم را تنظيم کند که تضمين کننده اجراي عدالت باشد. وي ادامه داد: يکي از عوامل تضمين کننده اين است که کارهاي دادسرا و دادستاني ها در اختيار قضات قرار بگيرد. قضات دادسراها نيز داراي همان استقلال در راي و نظر قضايي باشند. اگر بنا باشد اين دستگاه و سيستم در اختيار دستگاهي باشد که خود طرف دعوي است منشا آسيب و بي عدالتي مي شود. رييس قوه قضاييه با اشاره به اين که احياي دادسراها از افتخارات و دستاوردهاي نظام قضايي اسلامي است که در امنيت وعدالت پايدار و توسعه يافته بسيار موثر است، خاطر نشان کرد: برکات اين احيا نيز در طي چند سال تشکيل اين نهاد قضايي قابل لمس بوده و همگي شاهد آن بوده ايم.بسياري از پرونده ها در دادسراها مختومه و تعيين تکليف مي شود و اقدامات در دادگاه کيفري پس از احياي دادسراها بسيار منظم شده و پرونده ها با کيفيت بالا ، تحقيق و بررسي هاي لازم ،تنظيم حقوقي و قضايي و کيفرخواست هاي دقيق در اختيار دادگاه ها قرار مي گيرد که اين امر کمک بسيار عظيمي به دادگاه ها داده و مي دهد. هاشمي شاهرودي با بيان اينکه بحث در اصل اين ساختار ، فوايد و برکات و ثمراتي که براي دستگاه قضايي داشته امروز براي ما روشن است و روز به روز دستاوردهاي بيشتر خواهد شد، اظهار داشت: مردم نيز از احياي دادسرا بسيار راضي و خشنود هستند و اين مساله را در اظهاراتشان و در ملاقات هاي مردمي بيان مي کنند. مقام معظم رهبري نيز در رابطه با احياي دادسراها اظهار قدرداني کرده و رهنمودهاي مهمي را بيان کرده و مي کنند. رييس قوه قضاييه با قدرداني از تمامي دادستان هاي سراسر کشور و مديران قضايي با بيان اين که به حمدالله امروز مديران قضايي در نظام قضايي مشرف بر همه سياست ها، اهداف و چشم اندازها هستند، اظهارداشت: با برنامه ريزي، جلسات مشترک و تشکيلات منظمي که در قوه قضاييه شکل گرفته همه  مديران قضايي بر امور اشراف کامل دارند و با اين اشراف و احاطه شاهديم که اين مديريت روز به روز در کل کشور فعال تر و مقتدرتر مي شود.
 پرونده شيراز با امداد غيبي کشف شد
وي با اشاره به قصد نفوذ دشمنان خارجي در داخل، گفت: دادسراها بايد نسبت به اين ترفندها که به کار گرفته مي شود و روز به روز به شکل هايي نمايان مي شود حساس باشند يک شکل آن نيز ترور کور و نافرجام مردمي بود که گروهي از آنها در شيراز و تهران کشف شد. اين شروع يک کاري بود که امريکا براي آن بودجه تعيين کرده بود و اين پرونده با امداد غيبي البته با هوشياري مسوولان قضايي ، امنيتي و انتظامي کشف شد. رييس قوه قضاييه با اشاره به بخش رويه هاي مدنظر قرار گرفته از سوي دادسراها با بيان اين که در اين بخش هم دادسرا بايد با دقت کار و مديريت شود، گفت:  يکي از مهم ترين مسائلي که بايد در روش ها و رويه ها ديده شود اين است که تا جايي که مي توانند روش پيشگيري را در اولويت قرار دهند يعني ببينند علت ها و منشا» جرم و تخلفات چيست؟ و چشمشان را بر روي ريشه ها نبندند بلکه ريشه ها را درست بررسي کنند. وي با اشاره به اين که طبيعيت دادسرا قاضي در صحنه ايستاده و پا به رکاب است، گفت: يکي از روش ها و رويه هاي مهم پيشگيري است و براي اين امر بايد به سراغ سر منشا رفت چرا که سلامت و بهداشت قضايي جامعه در آن است که اختلاف ، تخلف و جرمي در آن شکل نگيرد سلامت قضايي جامعه در انجام نگرفتن جرم وتخلف است نه در برخورد آن هم در بخشي از موارد.
 دادسراها حق دفاع را براي متهم قائل شوند
وي با تاکيد بر اين که دادسراها بايد حقوق عامه و حقوق شهروندي را خوب تشخيص دهند و رويه احقاق حقوق عامه و شهروندي را به کار گيرند، گفت: با اين ديدگاه دادسراها بايد کار عظيمي انجام دهند و در اين رابطه حق دفاع را براي متهم قائل شوند و همچنين در کيفيت رسيدگي بايد اين حقوق رعايت شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته