جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

 كوتاه از سياست 

  سلطانيه: هيچگاه همکاري خود را با آژانس قطع نمي کنيم
گروه سياسي: سفير و نماينده دايم ايران در آژانس بين املللي انرژي اتمي گفت : ما به رغم برخي انتقادات از عملکرد آژانس و اجزاي مختلف آن ، خود را متعهد به همکاري با آن مي دانيم و هيچگاه همکاري خود را با آژانس قطع نخواهيم کرد. علي اصغر سلطانيه با اشاره به دور سوم مذاکرات فني ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي که هم اکنون در آستانه اجلاس شوراي حکام آژانس در تهران در حال برگزاري است، گفت: مسلما در گزارش جديد البرادعي به مشاهده نشدن هرگونه انحراف ايران از تعهدات خود اشاره خواهد شد. سلطانيه در گفت و گو با برنامه کنکاش شبکه جهاني جام جم افزود: اما با اين حال به نظر مي رسد آژانس در گزارش آتي خود خواهد نوشت که هنوز قادر نيستيم بگوييم هيچ فعاليت اظهار نشده اي در ايران وجود ندارد. سفير و نماينده دايم ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي بر بي مبنا و سياسي بودن قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل عليه فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران تاکيد کرد و گفت: پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت هنگامي نوشته شد که هنوز گزارش البرادعي تکميل و منتشر نشده بود و همين مساله نيز مورد اعتراض شديد البرادعي قرار گرفت. وي افزود: با اين حال، حمايت همه جانبه بسياري از کشورها از فعاليت صلح آميز ايران از جمله حمايت  118کشور عضو جنبش عدم تعهد از کشورمان ضمن اينکه افتخاري براي ايران محسوب مي شود، تبليغات سو» غرب و رسانه هاي آنها مبني بر منزوي بودن ايران را خنثي کرده است.
 استثنائات تصدي بيش از يک شغل مشخص شد
گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از سه ايراد شوراي نگهبان به مصوبه قبلي خود درباره الصاق يک تبصره به قانون ممنوعيت تصدي بيش از يک شغل، فقط از يک ايراد رفع ابهام و بر نظر قبلي خود در دو مورد ديگر اصرار کردند. در اين مصوبه آمده است: عضويت همه اشخاص شاغل در هر يک از قواي سه گانه و موسسات و سازمان هاي تابعه آنها در شوراي نگهبان به عنوان حقوقدان ممنوع است و اين ممنوعيت شامل اعضاي کنوني شورا نيز مي شود. شوراي نگهبان اين مصوبه را مغاير با اصول 90، 91 و 141 قانون اساسي دانسته بود که نمايندگان ايراد اول را نوعي ابهام دانستند و آن را برطرف کردند و درخصوص دو ايراد ديگر که موضوع آنها در باره اصل ممنوعيت دو شغله بودن حقوقدانان شوراي نگهبان بود، بر نظر قبلي خود اصرار کردند. بر اساس موردي که مجلس ديروز آن را رفع ابهام کرد، مشاغل آموزشي (موضوع تبصره 1 و افراد موضوع تبصره 8 قانون ممنوعيت تصدي بيش از يک شغل) از اين مصوبه استثنا شده است; بدين ترتيب شاغلان اين مشاغل مشمول ممنوعيت تصدي بيش از يک شغل نمي شوند. نمايندگان مجلس امروز همچنين بر نظر قبلي خود درباره لايحه الحاق دولت ايران به موافقتنامه بين المللي روغن و کنسرو زيتون اصرار کردند; بدين ترتيب اين لايحه براي تعيين تکليف نهايي به مجمع تشخيص مصلحت نظام فرستاده خواهد شد. شوراي نگهبان مصوبه قبلي مجلس را مغاير با اصولي از قانون اساسي دانسته بود.
 مجلس باز هم درباره طرح اداره صدا و سيما تصميم نگرفت
گروه سياسي: طرح اداره سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران ديروز بار ديگر براي رفع ايرادات شوراي نگهبان در صحن علني مجلس شوراي اسلامي مطرح شد که نمايندگان باز هم درباره آن تصميم مشخصي نگرفتند. اين طرح از دوره ششم مجلس شوراي اسلامي مطرح شده و مورد ايراد شوراي نگهبان قرار گرفته بود. در دوره هفتم مجلس نيز اين طرح بارها بين صحن علني مجلس و شوراي نگهبان رد و بدل شد. در جلسه علني ديروز مجلس ابتدا گزارش کميسيون فرهنگي مجلس درباره اين طرح به راي گذاشته شد که نمايندگان با آن مخالفت کردند. در گزارش اين کميسيون آمده بود: به دليل ايرادات شوراي نگهبان به اکثر موارد اين طرح، قابل اصلاح نيست و بايد از دستور کار مجلس خارج شود. پس از مخالفت نمايندگان با اين گزارش، پيشنهادهاي اصلاحي برخي نمايندگان براي رفع ايرادات شوراي نگهبان بررسي شد که نمايندگان به هيچ يک از اين پيشنهادها نيز راي ندادند و با اعلام ابوترابي فر، رئيس جلسه علني امروز، اين طرح بار ديگر براي بررسي بيشتر به کميسيون فرهنگي فرستاده شد.
 برگزاري دادگاه متهمان آزمون ضمن خدمت فرهنگيان
ايسنا: جلسه رسيدگي به اتهامات سه تن از متهمان پرونده آزمون ضمن خدمت فرهنگيان در شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران به رياست قاضي حسينيان ديروزبه صورت علني برگزار شد. جلسه رسيدگي به اين پرونده با حضور سه تن از متهمان، وکلا و نماينده دادستان برگزار شد. در اين جلسه متهمان به بيان دفاعيات در رابطه با اين پرونده پرداختند و توضيحات نماينده دادستان و نماينده آموزش و پروش نيز اخذ شد. شاکيان اين پرونده مدعي العموم و نماينده وزارت آموزش و پرورش هستند و عنوان اتهامي متهمان، اهانت به پيامبر اسلام (ص) از طريق طرح سوالات موهن در آزمون ضمن خدمت فرهنگيان عنوان شده است. پس از پايان اين جلسه دادگاه، ادامه رسيدگي به پرونده و اخذ آخرين دفاع متهمان به جلسه بعد موکول شد.
 برگزاري جلسه اختتاميه مجلس هفتم درپنجم خرداد
گروه سياسي: عضو هيئت رئيسه مجلس گفت: جلسه اختتاميه مجلس هفتم روز يکشنبه 5 خرداد برگزار مي شود و مجلس در اين روز دستور خاصي ندارد. حميدرضا حاجي بابايي ديروز در حاشيه جلسه علني مجلس در جمع خبرنگاران با بيان اينکه در مراسم اختتاميه مجلس هفتم ابتدا رئيس مجلس و سپس برخي از نمايندگان صحبت خواهند کرد، گفت: بعد از صحبت نمايندگان همه نمايندگان با خروج از صحن مجلس و قرار گرفتن در پله هاي حيات مجلس عکس يادگاري خواهند گرفت و به اين ترتيب مجلس هفتم رسما به کار خود پايان خواهد داد. وي افزود: مراسم افتتاحيه مجلس هشتم نيز روز سه شنبه 7 خرداد برگزار خواهد شد و در اين روز جلسه مجلس با قرائت آيات 43 و 44 سوره شورا آغاز مي شود و بعد از آن پيام مقام معظم رهبري قرائت خواهد شد. عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينکه سپس گزارش وزير کشور درباره انتخابات مجلس هشتم و گزارش مسئول امور سازمان اداري مجلس ارائه خواهد شد، تصريح کرد: برگزاري جلسه افتتاحيه مجلس هشتم به عهده هيات رئيسه سني متشکل از دو نفر از مسن ترين نمايندگان و دو نفر از جوانترين نمايندگان مي باشد. حاجي بابايي افزود: محمدتقي رهبر نماينده اصفهان رئيس سني مجلس هشتم مي باشد که نايب رئيس هم سيدحسين هاشميان نماينده رفسنجان خواهد بود. همچنين پيمان فروزش نماينده زاهدان و احمدرضا دستغيب نماينده شيراز منشي هاي هيات رئيسه سني مجلس هشتم هستند. وي با بيان اينکه در جلسه افتتاحيه هيات رئيسه سني براي تعيين شعب 15 گانه بررسي کننده اعتبارنامه نمايندگان قرعه کشي خواهد شد، افزود: بعد از اين مراسم جلسه علني به پايان خواهد رسيد و همه نمايندگان براي تجديد ميثاق با آرمان هاي امام راحل عازم حرم مطهر آن بزرگوار خواهند شد. به گفته عضو هيات رئيسه مجلس در مراسم افتتاحيه مجلس هشتم رئيس جمهور، رئيس قوه قضاييه، سفرا، استانداران و اعضاي شوراي نگهبان حضور خواهند داشت.
 وزير اطلاعات:طرح انفجار کنسولگري روسيه خنثي شد
گروه سياسي: وزير اطلاعات ديروز از خنثي شدن طرح بمب گذاري در کنسولگري روسيه در رشت خبرداد.غلامحسين محسني اژه اي که ديروز در همايش دادستانهاي سراسر کشور سخن مي گفت با بيان اينکه کساني که انفجار حسينه شيراز را بر عهده داشتند، از امريکا هدايت مي شدند و همه آموزش بمب گذاري، اقدامات اطلاعاتي و زمينه فرار را برايشان تدارک مي ديدند، اظهار کرد: حمايت مالي و تجهيزات خرابکاري را هم کساني که ساکن آمريکا هستند در اختيار آنها مي گذاشتند. وي اضافه کرد: دستور حادثه شيراز هم از سوي آنها صادر شده بود و هدفشان مراکز علمي، حوزوي، حسينه ها و مساجد بود. هدف آنها اين بود که اختلافات مذهبي را با اين ترورها و بمب گذاري ها هدايت کنند. ربودن امام جمعه ها، حمله به مساجد اهل سنت و ديگر اقدامات از سوي شبکه هاي مختلفي که از آمريکا هدايت مي شد، صورت مي گرفت. اژه اي همچنين اعلام کرد: هدف بعدي آنها در شهر رشت و سرکنسولگري روسيه بود تا با انفجار آن، رابطه بين ايران و همسايگان را به هم بزنند. وي خطاب به قضات گفت: اگر همراهي کاملي بين قواي مختلف از جمله ناجا، وزارت اطلاعات و دستگاه قضايي نبود، تروريست ها به خارج از کشور مي گريختند. اقدام مناسب نيروي انتظامي موجب خنثي شدن حادثه اي ديگر در تهران شد. وزير اطلاعات در پايان با تاکيد بر اينکه قضات بايد خلا » هاي قانون را مد نظر داشته باشند، گفت: در بسياري از ساختارها نيازمند بازنگري هستيم.
 تابش: اقليت دوره هشتم مجلس تواناتر است
گروه سياسي: فراکسيون اقليت مجلس شوراي اسلامي در دوره هفتم خط امام (ره) بعدازظهر روز سه شنبه آخرين جلسه خود را برگزار کرد.در اين نشست، محمدرضا تابش رئيس فراکسيون از نمايندگان عضو بواسطه نقش فعال و تاثيرگذارشان در پيگيري مطالبات، خواسته ها و منافع ملت سپاسگزاري کرد. رئيس فراکسيون اقليت مجلس با ابراز تاسف نسبت به آنچه آن را محروم شدن ملت از حضور تعدادي از نمايندگان کارآمد و شجاع در مجلس شوراي اسلامي مي خواند گفت: فراکسيون اقليت مجلس هشتم انتظار دارد تا از اين سرمايه معنوي و تجربه گرانسنگ به عنوان پشتوانه تصميم گيري ها و حرکت رو به جلوي خود بهره گيري نمايد. وي اضافه کرد: اقليت محجوب مجلس هفتم در فضايي شکل گرفت که اکثريت قايل به تشکيل گروهي هرچند کوچک و مخالف با سليقه هاي خود نبود، اما با بردباري، نقد دلسوزانه و انضباط سازماني توانستيم تاثيرات قابل ملاحظه اي بر روند تصميم گيري مجلس داشته باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته