جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

 خبر 

احمدي نژاد: مردم صرفه جويي کنند

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد ديروز در سفر استاني خود به استان گلستان در جمع مردم گرگان از جامعه ايراني خواست در مصرف آب، سوخت و انرژي صرفه جويي کنند. محمود احمدي نژادبا اشاره به خشکسالي درکشور، گفت: متاسفانه امسال کشور با خشکسالي مواجه است بنده از کشاورزان و مردم درخواست مي کنم که در مصرف آب، سوخت و انرژي صرفه جويي کنند تا با کمک هم برنامه ريزي هايي که انجام شده است اين دوره خشکسالي را ملت ايران با سربلندي پشت سربگذارند.احمدي نژاد با اشاره به سرماي بي سابقه سال گذشته خطاب به مردم استان گلستان، گفت: سرماي گذشته در يکصد سال اخير در کشورمان بي سابقه بوده ، ما در تمام کشور اين سرما را شاهد بوديم و متاسفانه به دو دليل ضعف شبکه گاز و عمل غير دوستانه کشور ترکمنستان  مردم اين استان در سختي مضاعفي قرار گرفتند.رئيس جمهور خطاب به حاضرين گفت: بنده صميمانه از مردم به خاطر همکاريشان تشکر مي کنم که همه آن سختي را تحمل کردند و اجازه ندادند که گردن مسئولين کشور در برابر بدخواهان خم شود و به خاطر کاستي ها و ضعف ها در سوخت رساني از همه شما عذر خواهي مي کنم.احمدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود خطاب به حاميان رژيم صهيونيستي گفت که کشورهاي حامي اسرائيل بايد بدانند که با برپايي جشن تولد و حمايت هايشان از اسرائيل نمي توانند اين رژيم را از مرگ نجات دهد. او تصريح کرد: کشورهاي غربي بدانند که رژيم صهيونيستي رو به موت است و ملت هاي جهان نمي توانند هيچ کمکي به اين رژيم بکنند چرا که ملت هاي جهان امروز از اسرائيل متنفرند و اگر کوچکترين فرصتي را در اختيار داشته باشند اين رژيم ساختگي را از روي زمين برخواهند داشت.احمدي نژاد ادامه داد :اين جشن تولد مثل جشن تولد گرفتن براي مرده است و جشن تولد براي مرده فايده اي ندارد چرا که فقط آبروي آنها با اين کار خواهد رفت.رئيس جمهور افزود: متاسفانه امروز مديريت انسانهاي ناصالح باعث شده که ملت مظلوم فلسطين به خصوص کودکان و زنان به خاک و خون کشيده شوند.وي افزود: حمايت هاي کشورهاي غربي به خصوص استکبار جهاني آمريکا از رژيم صهيونيستي در حالي است که برخي سازمانها متاسفانه از جنايت هاي اسرائيل حمايت مي کنند و در عوض ملت مظلوم فلسطين و جوانان آن را تروريست معرفي مي کنند. رئيس جمهور در ادامه سخنان خود به بحران سنگين اقتصادي در سطح جهان اشاره کرد و گفت: امروز بسياري از کشورها متاسفانه با فقر و با فشار کمبود مواد غذايي دست به گريبانند، بحراني که امروز دهها کشور جهان را در بر گرفته حاصل مديريت و عمل انسانهاي غير مومن است، در حاليکه بسياري ازکشورها براي تامين نان شبشان گندم ندارند آنها براي تنظيم بازار دلهايشان گندم را معدوم مي کنند.رئيس شوراي اقتصاد کشور گفت: وضعيتي که امروز در جهان وجود دارد حاصل عمل و برنامه ريزي آنهاست، آنها امروز در همه عرصه ها دنيا را به بن بست رسانده اند حال راه و چاره آن اين است که همه دنيا از اين راه برگردد و از پيامبر اسلام پيروي کند.

لاوروف: 1+5 به ايران تضمين امنيتي بدهد

گروه سياسي: سرگئي لاوروف از قدرت هاي بزرگ سازمان ملل خواست تا براي کمک به حل موضوع هسته  اي ايران به تهران تضمين امنيتي بدهند. وزير امور خارجه روسيه ديروز در نشستي با فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امورخارجه  آلمان در شهر يکاترينبورگ گفت که قدرت هاي بين المللي در حال مذاکره با ايران مي توانند پيشنهاداتي ملموس را روي ميز بگذارند که امنيت ايران را تضمين کند و جايگاهي ارزشمند و برابر را براي ايران در حل همه  مسايل خاور نزديک و خاورميانه تضمين کند. بر اساس گزارش خبرگزاري فرانسه، نووستي به نقل از لاوروف ادامه داد: متاسفانه همه اعضاي گروه "شش" حاضر به انجام اين کار نيستند اما من متقاعدم که اين راهي موثر براي رفع تنش در منطقه و حل اوضاع مربوط به مشکل هسته يي ايران است. آلمان به علاوه پنج عضو دايم شوراي امنيت متشکل از انگليس، فرانسه، آلمان، روسيه و چين تشکيل دهنده گروه شش هستند که براي پايان دادن به برنامه  غني سازي اورانيوم و محدود کردن برنامه  هسته  اي ايران تلاش مي کنند. اين شش کشور از مجموعه  مشوق و تحريم براي متقاعد کردن ايران به تعليق غني سازي اورانيوم استفاده کرده اند. روسيه روابط نسبتا نزديکي با ايران دارد و در حال حاضر اولين نيروگاه برق هسته  اي در ايران است. خبرگزاري رويترز هم به نقل از لاوروف نوشت که تلفيق مذاکرات و مشوق ها مي تواند براي حل مسايل موثر باشد.

مجلس استثنائات دسترسي به اطلاعات را تصويب کرد

گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز خود در ادامه بررسي لايحه آزادي اطلاعات، دسترسي به اطلاعات را در سه مورد براي حفظ اسرار دولتي، حمايت از حريم خصوصي و حمايت از سلامتي و اطلاعات تجاري ممنوع کردند. در جلسات علني قبلي، از 24 ماده اين لايحه، 13 ماده تصويب شده که در جلسه علني ديروزمجلس بقيه مواد اين لايحه بررسي و رسيدگي به آن پايان يافت. بر اساس مصوبه ديروز مجلس، اسرار دولتي از دسترسي به اطلاعات، استثنا شد. بر اين اساس، در صورتي که درخواست متقاضي به اسناد و اطلاعات طبقه بندي شده (اسرار دولتي) مربوط باشد موسسات عمومي بايد از در اختيار قرار دادن آنها امتناع کنند. براساس ماده 15 اين مصوبه، براي حمايت از حريم خصوصي، چنانچه اطلاعات درخواست شده مربوط به حريم خصوصي اشخاص يا در زمره اطلاعاتي باشد که با نقض احکام مربوط به حريم خصوصي تحصيل شده باشد درخواست دسترسي بايد رد شود. براساس ماده 17 اين مصوبه، حمايت از سلامتي و اطلاعات تجاري نيز يکي ديگر از استثنائات دسترسي به اطلاعات قرار گرفت. بدين ترتيب، در صورتي که براي موسسات مشمول اين قانون با مستندات قانوني محرز باشد که در اختيار قرار دادن اطلاعات درخواست شده، حال يا سلامت افراد را به مخاطره مي اندازد يا متضمن ورود خسارت مالي يا تجاري براي آنها باشد بايد از در اختيار قرار دادن اطلاعات امتناع شود. همچنين مواردي مانند امنيت و آسايش عمومي، پيشگيري از جرايم يا کشف آنها، مميزي ماليات يا عوارض قانوني يا وصول آنها و نيز اعمال نظارت بر مهاجرت به کشور نيز از دسترسي اطلاعات استثنا شده اند. از آنجا که ارائه اطلاعات به اين موارد لطمه وارد مي کند، از دادن اطلاعات خودداري خواهد شد.

وزيرکار: چاره اي جز انتقال پايتخت نداريم

گروه سياسي: وزير کار گفت: در صورتي که امروز براي انتقال پايتخت چاره جويي نشود در آينده نزديک مجبور به انجام آن خواهيم شد."سيد محمد جهرمي"در گفت و گو با برنا، با بيان اينکه انتقال پايتخت يک ضرورت اجتماعي، سياسي و امنيتي است، افزود: در حال حاضر پايتخت هاي فرهنگي، اقتصادي و سياسي کشور در استان تهران تجميع شده است که اين موضوع آثار منفي در روند فعاليت هاي جاري مردم به همراه داشته است.وي اظهار داشت: پايتخت يعني مکاني که تنها خدمات اداري و سياسي در آن وجود داشته باشد; اين در حالي است که در تهران اين چنين نيست.وزير کار با اعتقاد به اين موضوع که مي توان از تجربيات کشورهاي ديگر در بحث جابه جايي پايتخت استفاده کرد، تصريح کرد: کشورهاي مالزي، اندونزي و ترکيه از دستاوردهاي خوبي در ارتباط با مجزا کردن پايتخت هاي سياسي، فرهنگي و اقتصادي برخوردار هستند.وي در رابطه با ارتباط موضوع جابه جايي پايتخت با وزارت کار، گفت: من علاوه بر عضويت در هيات وزيران، يکي از اعضاي شوراي مسکن دولت نيز هستم که موضوع جابه جايي پايتخت را به جهت عضويت در اين شورا مطرح کرده ام.جهرمي يادآور شد:جابه جايي پايتخت يکي از ضروريات کشور است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته