جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

 كوتاه وخواندني  

نخستين فيلم سه بعدي ايراني به صورت بين المللي ارائه مي شود

 نخستين فيلم سه بعدي ايران با موضوع جلوه هاي ايران اسلامي توسط فيلمساز سوئيسي توليد مي شود.
 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، سيدهادي منبتي مدير سينمايي و تلويزيوني سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، با اعلام اين خبر افزود: امروزه سينماي ايران به تکنولوژي سينماي سه بعدي نياز دارد و هنرمندان ما بايد از حالت سکون بيرون آمده و با پذيرفتن تکنولوژي هاي روز دنيا، فيلمنامه ها را در قالب فيلم هاي سه بعدي به مخاطب ارائه دهند. چرا که اين تکنولوژي که هم اکنون يکي از تفريحات در دنيا محسوب مي شود سعي مي کند هر چند بيشتر دنياي مجازي فيلم را به واقعيت نزديک کرده و مخاطبان را براي ديدن فيلم تشويق کند و شايد بحران مخاطب در سينماي ايران با اين روش کمي کاهش يابد.
مدير سينما و تلويزيون سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ساخت فيلم فيليپ نيکوله فيلمساز سوئيسي را در ايران اولين گام براي ورود تکنولوژي سينماي سه بعدي در ميان آثار هنرمندان ايراني دانست و گفت: فيليپ نيکوله و گروه سازندگان در حال ساخت فيلم مستند سه بعدي با موضوع جلوه هاي ايران اسلامي است. که اين فيلمساز و گروه سازنده با سفر به تهران، اصفهان و شيراز از نقاط ديدني و اماکن باستاني ايران همچون ميدان نقش جهان اصفهان، تخت جمشيد، آرامگاه حافظ، برج ميلاد، حرم مطهر حضرت عبدالعظيم حسني (ع) به سفارش شهرداري تهران تصوير برداري نموده و نخستين فيلم مستند سه بعدي را به تهيه کنندگي موسسه تصوير شهر وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران عرضه مي کنند.
وي در پايان افزود: اين فيلم به مدت 20 دقيقه به چهار زبان فارسي، انگليسي، فرانسه و عربي در قالب نمايش سينمايي و به صورت پکيج دي وي دي پس از دريافت مجوزهاي لازم به صورت بين المللي عرضه خواهد شد.
گفتني است تعدادي از فيلمسازان مشهور جهان با فيلم هاي به نام خود در دنيا همچون فيلم سه گانه، ارباب حلقه ها ساخته پيتر جکسون، انيميشن هاي سه بعدي قطار سريع السير قطبي و خانه هيولا ساخته زمه کيس و فيلم سه گانه ويرانگر تايتانيک ساخته جيمز کامرون از فيلمسازان مشهوري هستند که پروژه هاي سه بعدي را در دست تهيه دارند و توانستند با ارائه فيلمهاي سه بعدي هنر سينما را در جهان تحت تاثير قرار دهند.
 
بازديد رايگان از موزه هنرهاي معاصر در 29 ارديبهشت

همزمان با 29 ارديبهشت روز جهاني موزه و ميراث فرهنگي بازديد از موزه هنرهاي معاصر تهران و نمايشگاه مرور آثار نقاشي  هاي ايران درودي رايگان است.
به گزارش آفرينش، روابط عمومي موزه هنرهاي معاصر تهران اعلام کرد کميته بين المللي موزه ها (ايکوم) روز 18 ماه مه برابر با 29 ارديبهشت را روز جهاني موزه اعلام و براي سال 2008 شعار "موزه ها عامل تحول و توسعه اجتماعي" را مشخص و اعلام کرده است.
به مناسبت روز جهاني موزه و ميراث فرهنگي روز 29 ارديبهشت بازديد از نمايشگاه نقاشي هاي درودي در موزه هنرهاي معاصر رايگان است. اين نمايشگاه از 18 ارديبهشت افتتاح شده، تا 23 خرداد ادامه دارد و در آن 207 نقاشي از دوران دانشجويي درودي تاکنون در معرض ديد مخاطبان قرار دارد.
ساعت بازديد از نمايشگاه مرور آثار نقاشي ايران درودي هر روز از ساعت 9 تا 18 و جمعه ها از 14 تا 18 است. علاقمندان براي بازديد از اين نمايشگاه به موزه هنرهاي معاصر در خيابان کارگر شمالي، جنب پارک لاله مراجعه کنند و براي کسب اطلاعات بيشتر با شماره 88951965 تماس بگيرند.
 
 مراسم تجليل و قدرداني از پيشکسوت تئاتر پاکدشت در تالار محراب تهران برگزار گرديد

 خبرنگار آفرينش - پاکدشت
 همزمان با برگزاري جشن ارديبهشت تئاتر استان تهران بمناسبت هفته جهاني تئاتر مراسم تجليل و قدرداني از پيشکسوت تئاتر پاکدشت در تالار محراب تهران برگزار گرديد . در اين مراسم که جمع کثيري از هنرمندان و مسئولين فرهنگي ، هنري کشور نيز حضور داشتند ،  از استاد حسين عباسي به نمايندگي از انجمن نمايش شهرستان پاکدشت از زحمات 30 ساله اين هنرمند ارجمند تجليل به عمل آمد . شايان ذکر است در حاشيه اين مراسم نمايشگاهي از آثار و فعاليتهاي انجمن هاي استان تهران بر پا گرديده بود .
 
حوزه هنري در توليد آثاري نظير
«به همين سادگي» تلاش کند
 
رييس سازمان تبيلغات اسلامي گفت: رعايت عدالت در زندگي دروني خانواده که فيلم «به همين سادگي» در لايه هاي زيرين خود به آن پرداخته، برگرفته از مضامين آيات قرآن کريم است.
به گزارش آفرينش به نقل از واحد خبر حوزه هنري، سيد مهدي خاموشي، رييس سازمان تبليغات اسلامي، پس از تماشاي فيلم سينمايي «به همين سادگي» در تالار انديشه، با بيان اين مطلب گفت: حوزه هنري به طور جدي بايد توليد آثاري را که به دنبال تصوير کردن چنين مضاميني هستند تعقيب کند.
وي با اذعان به تلخي وقايع «به همين سادگي» اظهار کرد: اين فيلم در ظاهر تلخ است اما در لايه هاي زيرين هدفي سازنده را دنبال مي کند.
خاموشي افزود: «به همين سادگي» پرده از اتفاق هايي برمي دارد که در روال عادي زندگي به چشم نمي آيند و به مخاطب هشدار مي دهد که در پس اين حوادث ظاهرا ساده، نکته هاي سرنوشت سازي نهفته است.
رييس سازمان تبليغات اسلامي گفت: اين اثر، قضاوت را به عهده تماشاگر مي گذارد و به او پيام مي دهد که از نگاه خنثي و منفعل به حوادث ساده خانوادگي پرهيز کند.
خاموشي همچنين يادآوري کرد: به همين سادگي تنها يک وجه از زندگي زن مسلمان را به تصوير کشيده است و بديهي است که در آثار ديگر، مي توان مدلي واقعي و ممکن از زندگي و روابط گرم يک خانواده مسلمان را ترسيم کرد، به گونه اي که مخاطب در ساختن چنين مدلي به شوق بيايد.
گفتني است; «به همين سادگي» توليد مشترک سازمان توسعه سينمايي سوره حوزه هنري و رضا ميرکريمي در سال 1386 و برنده جوايز بهترين فيلم، فيلمنامه و بازيگري اول زن از جشنواره فيلم فجر; داستان يک روز از زندگي و دغدغه هاي يک زن خانه دار را روايت مي کند.
 
سخنراني رئيس دپارتمان طراحي دانشکده ميلان در حوزه هنري

رئيس دپارتمان طراحي و ارتباطات تصويري دانشکده ديزاين پلي تکنيک ميلان ايتاليا به دعوت حسن اصانلو رئيس دانشکده معماري سوره روز 29 ارديبهشت در تالار مهر حوزه هنري سخنراني مي کند.
به گزارش آفرينش، واحد خبر حوزه هنري اعلام کرد ماريا لويزا گالبياتي در اين نشست که با حضور رئيس حوزه هنري و جمعي از اعضا» هيئت علمي و دانشجويان دانشگاه سوره و اعضا» انجمن دانش آموختگان ايتاليا برگزار مي شود، درباره طراحي، ارتباطات و استراتژي برند سخنراني خواهد کرد.حسن بنيانيان رئيس حوزه هنري، محمد روشن رئيس دانشگاه سوره و زهرا مسعودي امين مدير گروه ارتباطات تصويري از جمله حاضران اين جلسه خواهند بود که ساعت 15 روز 29 ارديبهشت در تالار مهر حوزه هنري واقع در تقاطع خيابان هاي حافظ و سميه برگزار مي شود.


 وبلاگ نمايش «ماکاندو» راه اندازي شد
 
وبلاگ نمايش «ماکاندو» به کارگرداني آزاده انصاري و از توليدات گروه تئاتر «معاصر» راه اندازي شد.
 به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي گروه نمايش آرين نغزگو، طراح و مسئول وبلاگ ماکوندو با اعلام اين خبر افزود: آخرين اطلاعات و اخبار به همراه گزارش عکس هاي متنوع تمرين و پشت صحنه و همچنين يادداشت هاي اختصاصي از بازيگران و ساير گروه اجرايي، عمده مطالب تشکيل دهنده اين وبلاگ به شمار مي روند.
به گفته وي درج اخبار و گزارش هاي مختلف از ماکاندو در رسانه هاي مختلف و همچنين گزارش تصويري با قابليت بزرگ نمايي عکسها از بخش هاي ديگر اين وبلاگ بوده و در مجموع تلاش شده تا اطلاعات و اخبار جامع و قابل توجهي از اين طريق به مخاطبان و کاربران ارائه شود.
اضافه مي شود: در وبلاگ ماکاندو همچنين بخش ويژه اي براي بازديدکنندگان وبلاگ و کاربران اينترنت تدارک ديده شده تا با ثبت نام در قرعه کشي هفتگي وبلاگ شرکت کننده و هر هفته چهار نفر از برندگان قرعه کشي ميهمان گروه نمايش ماکاندو براي تماشاي اين نمايش هستند.
گفتني است اين وبلاگ هم اکنون با آدرس ir.persiandlog.moaser.www آماده استفاده کاربران و دريافت نقطه نظرات ايشان است.
بنابه اين گزارش ماکوندو را آرش پارساخو بر اساس داستاني از «گابريل گارسيا مارکز» نوشته و شيوه اجرايي نمايش نيز ترکيبي از بازيگر و عروسک است عواملي که در اجراي ماکاندو همکاري مي کنند عبارتند از: طراح صحنه: منوچهر شجاع، طراحي و ساخت عروسک و طراحي لباس فرناز بهزادي، صداي مارکز: مهرداد عشقيان، طراحي و اجراي موسيقي: فرشاد فزوني، روابط عمومي و تبليغات: مصطفي محمودي، طراحي پوستر و بروشور، امير اسمي، گروه کارگرداني: آرش پارساخو و هومن خدادوست، مدير صحنه: نعيما کرمي، مشاور طرح و اجرا: نادر برهاني مرند، بازيگران و عروسک گردانان: افسانه ماهيان، رامين سيار دشتي، فرزين محدث، علي ميلاني، مرضيه ايماني خاني، فرزانه عاقلي، نسيم ياقوتي و نعيما کرمي.  اين گزارش در پايان مي افزايد: ماکاندو از روز يکشنبه، بيست و نهم ارديبهشت ماه در کارگاه نمايش مجموعه تئاتر شهر روي صحنه مي رود. اين نمايش ساعت 20 آغاز و مدت زمان آن 65 دقيقه است.
 
"نفرين شده" در سينماتک سپيده اکران مي شود

فيلم سينمايي "نفرين شده" به کارگرداني بلا تار فيلمساز مشهور مجارستاني ساعت 18 روز يکشنبه 29 ارديبهشت در سينماتک سپيده روي پرده مي رود.
به گزارش آفرينش، محمدرضا کاظمي مدير سينماتک سپيده به روابط عمومي معاونت سينمايي حوزه هنري گفت: نمايش اين فيلم محصول سال 1988 در دومين برنامه از سلسله برنامه هاي مرور آثار اين فيلمساز صاحب سبک مجارستاني انجام مي شود.
"نفرين شده" از آثار شاخص کارنامه بلا تار است و از جمله جوايز آن مي توان به جايزه بهترين فيلمساز جوان اروپا در سال 1988 و جايزه معتبر سينه ايست  از جشنواره فيلم کن 2005 اشاره کرد. اين جايزه 16 سال پس از ساخت اين فيلم به آن تعلق گرفت.
"نفرين شده" محصول 1988 به زبان مجاري با زيرنويس انگليسي ساعت 18 يکشنبه 29 ارديبهشت در سينماتک سپيده در تقاطع خيابان هاي وصال و انقلاب به نمايش گذاشته مي شود.

زندگي جنجالي دختر "فيدل کاسترو" فيلم مي شود

داستان زندگي "آلينا فرناندز" دختر "فيدل کاسترو" رهبر سابق کوبا که يکي از جدي ترين منقدين پدرش محسوب مي شود در قالب فيلمي داستاني به نمايش در مي آيد.   
به گزارش آفرينش به نقل از "هاليوود رپورتر"، "بابي مارسکو" فيلمنامه نويس آمريکايي که به خاطر فيلمCRASH اسکار بهترين فيلمنامه اقتباسي را از آن خود کرد، قصد دارد به همراه يک شرکت فيلمسازي در تگزاس ، زندگي "آلينا فرناندز" دختر" فيدل کاسترو" رهبر سابق کوبا را مقابل دوربين ببرد.
"آلينا فرناندز" که هم اکنون در آمريکا در تبعيد به سر مي برد در مصاحبه با" هاليوود رپورتر" اظهار داشت: در طي اين بيست سال تلاش کردم نشان دهم که در کوبا چه شرايطي حاکم است و مردم کشورم را نسبت به اوضاع کوبا و آينده پيش روي آن آگاه کنم.
وي قرار است به عنوان مشاور با اين پروژه همکاري کند.
ياد آور مي شود "آلينا فرناندز" در 3 مارس 1956 متولد شد و از سه سالگي شاهد حکمراني پدرش بود. وي که به با سياست هاي پدرش مخالف بود. در سال 1993 در لباس يک جهانگرد اسپانيايي به اين کشور گريخت و پس از آن راهي آمريکا شد و بعد ها کتاب خود را با عنوان "دختر کاسترو: خاطرات يک تبعيدي از کوبا" منتشر کرد.
  
"روز از نو" صبح ها روي آنتن شبکه دو مي رود

برنامه صبحگاهي "روز از نو" از شنبه 28 ارديبهشت هر روز صبح به مدت 150 دقيقه روي آنتن شبکه دو تلويزيون مي رود.
به گزارش آفرينش روابط عمومي شبکه دو اعلام کرد اين برنامه به تهيه کنندگي اميرعباس حدسني جايگزين برنامه موفق "مردم ايران سلام" است و هر روز از ساعت 30:6 تا 9 ميهمان خانه مخاطبان شبکه دو مي شود.
حدسني درباره اهداف "روز از نو" گفت: اين برنامه شامل آيتم هاي متعدد از قبيل طنز، اجتماعي، فرهنگي و نگاه به ورزش با ديد تحليلي و اطلاع رساني است و عمده ترين هدف ما از طراحي آن فراهم آوردن لحظات شاد و پرنشاط براي مخاطبان است.
از جمله مجرياني که حضورشان در "روز از نو" قطعي شده مي توان محمدجعفر خسروي، اميرحسين بابازاده و جواد مولائيان را نام برد، ضمن اينکه افراد ديگري نيز براي اجراي بخش هاي فرعي حضور خواهند داشت.ساير عوامل توليد اين برنامه عبارتند از مديران توليد: ناصر ميرداماد و فرزاد خدارحم، طراح دکور: دکتر گوهرشادي، اجراي دکور: کامبيز ملکي، شاعر موسيقي تيتراژ: اهورا ايمان، خواننده تيتراژ: نيما مسيحا و سازنده موسيقي تيتراژ: مجيد رضازاده.
 
جعفري با يک مجموعه نمايشي در شبکه چهار

قاسم جعفري مجموعه نمايشي "خورشيد پير الموت" را در 13 قسمت 45 دقيقه اي براي گروه ادب و هنر شبکه چهار سيما مي سازد.
به گزارش آفرينش، تئاتر تلويزيوني "خورشيد پير الموت" در مراحل پاياني نگارش است و در خلاصه داستان آن آمده: فريدالدين از استادش شريف الدين طوسي مي خواهد او را به قلعه الموت (حسن صباح) معرفي کند تا او به جرگه فدائيان بپيوندد.
او در کاروانسراي فردي به نام خورشيد بيمار مي شود و دختر خورشيد از او را پرستاري مي کند. فريدالدين عاشق دختر مي شود. دختر فريدالدين را به قلعه مي برد و بازمي گردد. هنوز بازيگران تئاتر تلويزيوني "خورشيد پير الموت" مشخص نشده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته