جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

 كوتاه وخواندني  

تجمع و رسوب چربي در جداررگ باعث انسداد شريانهاي کرونري مي شود

وقتي عضله قلب خون کافي خود را از طريق عروق تغذيه کننده خود (عروق کرونر) بدست نمي آورد، گرسنگي براي اکسيژن يا همان ايسکمي به وجود مي آيد که منجر به ايجاد درد يا ناراحتي در قفسه سينه مي شود که به اين وضعيت آنژين قلبي گويند. دکتر سبزواري، متخصص قلب و عروق و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز درگفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: عضلات قلب نيز مانند سايرعضلات بدن نياز به اکسيژن دارند تا انرژي لازم جهت عملکرد تلمبه اي قلب را تامين کند. حفره هاي قلب هميشه پر از خون مي شوند، اما قلب مستقيما نمي تواند اکسيژن را از طريق لايه هاي عضلاني جذب کند.
وي افزود: عروق تخصص يافته اي بايد خون را به درون ديواره هاي عضلاني حمل کنند که تحت عنوان عروق کرونري ناميده مي شوند. اين عروق  روي سطح خارجي قلب هستند و در طول مسير خود به شاخه هاي کوچکتري تقسيم مي شوند.
سبزواري يادآورشد: شاخه هاي نازک اين شريان ها به درون عضله قلب نفوذ و خون غني از اکسيژن را به عضلات قلبي وارد مي کنند. زماني که شريانهاي کرونري مسدود مي شوند، قلب نمي تواند خون سرشار از اکسيژن کافي را به دست آورد به خصوص هنگامي که فعاليتهاي متوسط يا شديد انجام مي شود اين اختلال بيشتر تظاهر مي يابد که با علائمي همچون حمله قلبي يا تنگي نفس اتفاق مي افتد. اين متخصص قلب و عروق تصريح کرد: تجمع و رسوب چربي در جدار رگ که پلاک ناميده مي شود، مي تواند باعث انسداد شريانهاي کرونري شود. زماني که مواد چربي از قبيل کلسترول و ديگر مواد در ديواره داخلي شريان قلب رسوب مي کند ابتدا پلاک ها به وجود مي آيند و با بزرگتر شدن آن انسداد بيشتر و در نتيجه خون رساني به عضله قلبي کاهش مي يابد و با رسيدن انسداد به ميزان 70 درصد قطر شريانهاي کرونري، عملکرد خون رساني به عضله قلبي مختل مي شود.
 
 فرهنگ لاغري موجب کاهش اعتماد به نفس زنان مي شود

فرهنگ لاغري موجب کاهش اعتماد به نفس زنان مي شود و خطر ابتلا به بيماري ها را افزايش مي دهد. به گزارش واحد مرکزي خبربه نوشته روزنامه اينترنتي روسي ايزوستيا محققان امريکايي معتقدند پخش مکرر تصاوير هنرپيشه ها و مدلهاي خوش هيکل به عنوان ايده ئالهاي زيبايي و استفاده از انها در تبليغات بازرگاني موجب افزايش نارضايتي زنان عادي از اندام خود، افسردگي و خودداري انها از خوردن غذا مي شود.
به گفته روانشناسان دانشگاه ويسکونسين مديسون بررسي هفتاد و هفت تحقيقي که با حضور پانزده هزار نفر انجام شده نشان مي دهد چاپ و پخش تصاوير زنان بسيار لاغر و ترويج فرهنگ لاغري توسط رسانه ها تاثير منفي بر اعتماد به نفس زنان دارد و با واداشتن انها به گرفتن رژيم هاي لاغري بسيار سخت تاثير بسيار بدي بر سلامت جسم و روان انها مي گذارد.
انها تاکيد دارند که تاثير رسانه ها بر ذهن زنان روز به روز افزايش مي يابد و اين مسئله نتايج همه زحماتي را که محققان براي واداشتن زنان به زندگي سالم به کار مي برند نابود مي کند.
اين روزنامه مي افزايد: نتايج اين تحقيقات نگراني جدي دانشمندان را به همرا ه داشته چون انها متوجه شده اند ميزان رضايت زنان از اندام خود روز به روز کمتر مي شود و اين مسئله عامل اصلي کاهش اعتماد به نفس و افزايش خطر افسردگي و ضربه خوردن به سلامتي در ميان انها است. انها تاکيد دارند اين مشکل فقط مختص زنان نيست و همه جامعه و بويژه همسران بايد به ان توجه داشته باشند و زنان را از روشهاي دشوار زيبايي بر حذر دارند.

توليد نانو کرمهاي مغناطيسي براي شناسايي دقيق تومورهاي سرطاني

دانشمندان نانو کرمهايي توليد کرده اند که با استفاده از آنها تومورهاي سرطاني را در مراحل اوليه تشکيل شناسايي مي کنند.
به گزارش  مهر، تومورهاي سرطاني در مراحل اوليه حياتشان آنقدر کوچک هستند که با استفاده از تکنيک تصويربرداري MRI به سختي شناسايي مي شوند.
اکنون تيمي از محققان ذرات "نانو کرم" مغناطيسي توليد کرده اند که مي توانند پس از حرکت در جريان خون خود را به تومورهاي سرطاني رسانده و در آنها سکني گزينند.
به گفته محققان دانشگاه کاليفرنيا در سن دياگو با استفاده از اين تکنيک کيفيت و ضريب دقت تصاوير MRI به ميزان قابل توجهي ارتقا پيدا مي کند.
وجود اين نانو کرمها موجب مي شود تا کوچکترين تومورهاي سرطاني نيز شناخته شده و با استفاده از تصويربرداري از آنها در نخستين مراحل شکلگيري از بين بروند.
بر اساس گزارش تکنولوژي ريويو، اين تکنيک نوين بخشي از يک تلاش جديد براي درمان موثر سرطان با استفاده از انتقال مستقيم دارو و عوامل شيميايي تصويربرداري به سلولهاي بيمار با استفاده از نانوذرات محسوب مي شود.


استفاده نادرست از وسايل ورزشي،
براي سلامتي خطر دارد

استفاده غلط از وسايل ورزشي ثابت در خانه ها ، باشگاه هاي ورزشي و پارکها ، نه تنها تاثير مثبتي بر روند سلامتي ندارد بلکه باعث ايجاد عوراض اسکلتي - عضلاني و ايجاد درد در مفاصل و عوارض قلبي مي شود.  ابراهيم انتظاري فيزيوتراپيست دبير اجرايي انجمن فيزيو تراپي ايران با بيان خبر فوق مي گويد: استفاده از وسايل ورزشي مانند يک چاقوي دو لبه عمل مي کند که هم مي تواند مفيد باشد و هم همراه با عارضه باشد.   اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران تاکيد کرد: که استفاده مفيد و با برنامه از وسايل ورزشي تحت کنترل و نظارت کارشناس تربيت بدني ، متخصص قلب و فيزيوتراپيست ، موجب تقويت عضلات و افزايش برون ده قلبي مي شودکه اين امر حتي در بيماران قلبي و افرادي که تحت عمل جراحي قلب قرار گرفته اند، تحت کنترل و رعايت شرايط ياد شده با نتايج مثبت همراه است. اين فيزيوتراپيست اضافه کرد استفاده نادرست از وسايل ورزشي مي تواند فرد را با دردهاي زانو ، کمر ، لگن ، شانه ها و عوارض قلبي، دردهاي آنژين صدري و حتي سکته قلبي رو به رو کند.  اين فيزيوتراپيست ، انجام حرکات ورزشي ساده مانند پياده روي را در جهت حفظ سلامت بدن و حتي کاهش وزن بسيار موثر دانست.  وي گفت در صورت استفاده از وسايل ورزشي مي بايست ابتدا فرد با انجام حرکت هاي ساده ، بدن خود را گرم کرده و پس از استفاده از وسايل ورزشي نيز با انجام حرکات ملايم حرارت بدن را به تدريج کاهش دهد تا از آسيب هاي وارده جلوگيري به عمل آيد.

انگليس پرونده هاي مربوط به بشقاب پرنده ها رادر اختيار عموم قرار داد

لندن - شماري از پرونده هاي دفاعي مربوط به گزارش هاي پرواز اشياي شناخته نشده پرنده (يوفو/ بشقاب پرنده) روز چهارشنبه توسط آرشيو ملي بريتانيا از طبقه بندي خارج و در اختيار عموم محققان و علاقمندان قرار داده شد.
به گزارش ايرنا تاکنون مساله بشقاب پرنده ها منحصر به موضوعي خيالي و در کتاب هاي علمي فانتزي يا فيلم هاي فضايي و غيرواقعي مي شد، حال آن که انتشار هشت پرونده از اين اسناد نشانگر آن است که دستگاه هاي نظامي بريتانيا گزارش هاي مردم درباره پرواز اين اشياي ناشناخته را به طور جدي دنبال مي کرده و واحد ويژه اي را براي پيگيري اين امر اختصاص داده بودند.
اين پرونده ها که فاصله زماني 1979 تا 1987 را در بر مي گيرد زودتر از زمان مرسوم سي ساله آزادسازي اسناد تاريخي در انگليس آزاد شده و شامل گزارش هاي تحليلي و اطلاع رساني وزارت دفاع و مجلس اعيان آن کشور درباره پرواز بشقاب پرنده ها به روايت شاهدان عيني است.  در اين گزارش ها ادعاهاي راست، اغراق آميز و حتي غيرواقعي درباره ملاحظه اشياي مشکوک پرنده و ادعاي ديدار شاهدان عيني با سرنشينان انسان نماي اين بشقاب پرنده ها به چشم مي خورد.  در يکي از اين گزارش ها يک ماهيگير از منطقه آلدرشات انگليس مدعي شده که توسط سرنشينان بشقاب پرنده به درون يکي از اين اشيا دعوت شده، ولي پس از مدتي به دليل عدم استقامت لازم براي مسافرت فضايي، از اين سفينه فضايي اخراج شده است.
دکتر ديويد کلارک متخصص يوفو و مدرس ارشد روزنامه نگاري در دانشگاه شفيلد هالام آزادسازي اين اسناد را حادثه اي شگفت انگيز و پرهيجان در جهت اطلاع رساني درباره موضوعي اسرار آميز و جذاب که به افسانه و داستان آميخته است، اعلام کرد. وزارت دفاع انگليس اعلام کرده که طي سه تا چهار سال آينده پرونده هاي بيشتري را درباره پرواز اشياي شناخته نشده از طبقه بندي خارج و در اختيار عموم قرار خواهد داد.  هاوارد ديويس آرشيويست ارشد آرشيو ملي بريتانيا اعلام کرد، بدون شک برخلاف شماري از موضوعات تاريخي، مساله بشقاب پرنده ها از مواردي هستند که مردم عادي را نيز به استفاده از آرشيو و اسناد تاريخي جذب خواهد کرد.  مسئولان آرشيو ملي بريتانيا اعلام کرده اند که اين مجموعه اسناد تازه آزاد شده را به طور استثنايي به صورت رايگان، براي مدتي کوتاه و تحت شرايطي خاص به صورت آن لاين در اختيار پژوهشگران قرار خواهند داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته