جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

  حنا را بشناسيم 

  حنا به گفته حکماي طب سنتي ايران گياهي سرد و خشک و هم گرم و خشک است.
 از نظر خواص نيز ايرانيان آن را مفيد مي دانند. اين گياه براي بيماري هاي سر و چشم و دهان نافع است. ضماد برگ آن با برگ گردو براي سردرد توصيه شده است.به گزارش  همشهري انلاين از گذشته هاي دور تا امروز حنا يکي از مهم ترين و قابل توجه ترين گياهان زينتي و دارويي براي ما ايراني ها بوده است. اين گياه حتي جايگاه خاصي در آداب و رسوم ما دارد. از صادرات اين محصول به اروپا که بگذريم بسياري از خانم ها، به خصوص خانم هايي که در کشورهاي آسيايي زندگي مي کنند از حنا به عنوان گياهي براي زيبايي شان استفاده مي کنند.نقش و نگارهاي ظريف با خطوط منحني که بر روي دست و پا به وسيله حنا کشيده مي شود نشانه علاقه آنها به اين گياه است.ما نيز در فرهنگ ايراني خودمان به خوبي به ياد داريم که در گذشته اي نه چندان دور زنان از حنا به عنوان تقويت کننده مو و ناخن استفاده مي کردند اما بد نيست بدانيم که اين گياه رنگي خواص بسياري دارد; بيش از آنکه ما فکرش را مي کرديم و يا از زبان مادربزرگ هايمان شنيده باشيم.
در هندوچين از برگ هاي آن براي معالجه جذام، يرقان و شوره سر استفاده مي شود. دم کرده برگ هاي حنا را مانند چاي به خانم هاي باردار هنگام زايمان مي دهند، جوشانده ريشه آن مدر است و براي نرم کردن سينه و برونشيت نيز بسيار مفيد است.
در شبه جزيره مالايا از له کرده برگ هاي تازه آن به صورت ضماد در موارد سوزش پا که منشا بيماري بري بري و کمبود ويتامين B است استفاده مي کنند.
اين گياه براي بيماري هاي پوستي بسيار مفيد است. جوش، کورک و زخم هاي کهنه و رماتيسم را مي توان به راحتي با حنا درمان کرد.
از جوشانده برگ هاي حنا (به صورت قرقره کردن) براي رفع پيله دندان استفاده مي شود.
اين گياه براي کاهش درد معده بعد از زايمان و همچنين براي رفع خشونت صدا تجويز مي شود.
ريشه خشک شده و له شده حنا مي تواند آرامش بخش ناراحتي هاي چشمي باشد.
در اندونزي از خمير برگ هاي له شده آن براي معالجه عفونت چرکي ناخن ها استفاده مي شود و از ميوه نارس آن مرهمي درست مي کنند که براي رفع خارش مفيد است.
در فيليپين هم روغن و مرهمي از برگ هاي اين گياه درست مي کنند که براي التيام زخم و ضرب خوردگي و رفع خون مردگي به کار مي رود.
اما آنهايي که همواره از چاق بودن رنج مي برند نيز بد نيست از دم کرده برگ حنا مانند چاي بنوشند تا از اضافه وزن آنها کاسته شود.
حنا در طبيعت به گفته حکماي طب سنتي ايران، گياهي سرد و خشک و هم گرم و خشک است.
از نظر خواص نيز ايرانيان آن را مفيد مي دانند. اين گياه براي بيماري هاي سر و چشم و دهان نافع است. ضماد برگ آن با برگ گردو براي سردرد توصيه شده است.
برگ هاي له شده آن را اگر با روغن زيتون برروي سر بماليد مي توانيد شاهد رشد موهاي خود زودتر از آنچه فکر مي کرديد باشيد.
خوردن دو گرم آن و يا خوردن آب خيس کرده 50 گرم حنا براي يرقان، بيماري طهال، سنگ کليه، مثانه و سختي ادرار بسيار مفيد است.
براي رويانيدن ناخن نيز سفارش مي شود.
در مدارک طبي اطباي معروف ايران آمده که روغن گل حنا که آن را "دهن الفاعيه" نامند و مانند گل سرخ تهيه مي شود براي روشني و درخشاني رنگ چهره بسيار مفيد واقع شده است.  حنا علاوه بر زينت دهنده بودنش مي تواند درمان بخش هم باشد. درختچه اين گياه گرمسيري در مراکش، مصر، تونس، الجزاير و در آسيا در هند، ايران و ديگر مناطق گرمسير آسيا مي رويد.
کرمان و سيستان و بلوچستان هم استان هايي در ايران هستند که در آنها درختچه حنا به وفور يافت مي شود.معمولا در هر سال 2-3 مرتبه در طول سال يعني از اواسط تابستان تا اول پاييز برداشت اين گياه انجام مي شود و گرد برگ هاي خشک شده اش به بازار مي آيد.
گل هاي حنا خواب آور عميق هستند که از ترکيبات آن در داروها استفاده مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته