جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

  ممنوعيت استفاده کلر براي تصفيه آب برکه ها  

محققان اعلام کردند در برکه ها و آبگيرهاي مختلف شن و ماسه گياهان و نور خورشيد باعث تصفيه آب مي شود و احتياجي به استفاده از کلر نيست زيرا به گونه هاي آبزي آسيب مي رساند.
 به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاري فرانسه، محققان اعلام کردند براي ضد عفوني کردن آبگيرهاي طبيعي استفاده از کلر لازم نيست، گياهاني که در اين آبگيرها و يا درياچه هاي مختلف وجود دارند آب را تصفيه مي کنند.
بنابراين گزارش، کلر ماده اي بسيار مقاوم است اين ماده شيميايي علاوه بر اينکه باعث ضد عفوني محيط، آب مي شود در محيط جذب و خود باعث ايجاد آلودگي مي شود.
همچنين محققان اعلام کردند حتي استفاده از اين ماده شيميايي در آبگيرهاي مصنوعي هم بايد به مقدار کم استفاده شود يکي ديگر از فعاليت هايي که منجر به تصفيه آب مي شود پمپ کردن آب است اما از اين روش براي تصفيه آبگيرهاي طبيعي استفاده نمي شود.
همچنين بنابر گفته محققان در آبگيرها و رودخانه ها به دليل وجود گياهان مختلف باکتري هاي موجود در آب، معمولا عمل تصفيه آب به خوبي استفاده مي شود و احتياج به استفاده از کلر يا هيچ گونه تصفيه کننده ديگر وجود ندارد علاوه بر باکتري ها و گياهان موجود در آب که باعث تصفيه آب مي شود، سنگ ريزه ها و نور خورشيد هم نيز باعث تصفيه آب مي شود.همچنين استفاده از مقادير زياد کلر باعث آسيب رساندن به گياهان به ويژه آبزيان آسيب هاي بسياري وارد مي شود استفاده از کلر در استخر هم بسيار کم است زيرا به چشم ها و سيستم تنفسي آسيب وارد مي سازد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته