جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

 گل گشت 

  آذربايجان شرقي
آذربايجان شرقي يکي از استانهاي کشور ايران است. اين استان بزرگ ترين و پرجمعيت ترين استان ناحيه شمال غربي ايران (آذربايجان) است. استان آذربايجان شرقي از سمت شمال به جمهوري هاي آذربايجان و ارمنستان، از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربايجان غربي، از سمت شرق به استان اردبيل و از سمت جنوب شرق به استان زنجان محدود شده است. اين استان داراي آب و هواي سرد کوهستاني است و به طوري که از شهريور ماه تا ارديبهشت ماه در اين استان باران و برف مي بارد و تنها سه ماه خرداد، تير و مرداد ماه هاي گرم در آذربايجان شرقي هستند . مساحت کل استان آذربايجان شرقي 45460 کيلومتر مربع است که از اين نظر يازدهمين استان بزرگ ايران محسوب مي شود. اين استان محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلي کوه هاي ايران، يعني البرز و زاگرس است و بلند ترين نقطه اين استان قله کوه سهند است.
مرکزآذربايجان شرقي تبريز مي باشد و داراي 19 شهرستان مي باشد .
 
 بناهاي تاريخي
 خانه سيف العلما»  
اين خانه در محله گزاوشت که از محلات قديمي شهر بناب است و در خيابان شهيد بهشتي (خيابان دريا ) قرار دارد. فاصله اين خانه از ميدان اصلي شهر در حدود 500 متر به سمت غرب ميباشد.
مشخصات معماري :
اين بنا مربوط به اوايل دوره قاجاريه است که به منزل سيف العلما» شهرت دارد که متعلق به شيخ علي قاضي ميباشد و بنا در دو طبقه و با نمايي آجري رو به جنوب بنا گرديده است که مصالح عمده آن چوب ، آجر و خشت است. ميتوان گفت اين بنا با الگوبرداري از مسجداسماعيل بيگ بناب که مربوط به دوره صفويه ميباشد، ساخته شده است. ايوان جلوي اين منزل داراي چهار ستون با پايه ستونهاي سنگي درست شده است و مساحت اين خانه 450 متر بوده و داراي حياط در جلوي ساختمان و با عرصه اي در حدود 490 متر ميباشد. اين خانه در دوطبقه ساخته شده است. باتوجه به پنجره هاي موجود در طبقه فوقاني چنين استنباط ميشود که اين خانه در وسط باغ بزرگي قرار گرفته بود که تماما در اضلاع چهارگانه آن پنجره هاي کوچکي جهت تهويه و روشنايي استفاده ميگرديد. اين نظريه با اظهارات محلي کاملا مطابقت دارد. خيابان شهيد بهشتي در سالهاي قبل باغ ضلع جنوبي ساختمان را به دو قسمت تقسيم و اضلاع ديگر آن نيز بوسيله وراث به قطعاتي تفکيک و به مرور زمان به واحدهاي مسکوني و تجاري معاصر تبديل گرديده است. درحال حاضر در قسمت شمالي ساختمان، باغ بزرگي هنوز وجود دارد. بعد از ورود به حياط يک ايوان ستوندار با چهار ستون چوبي درجهت شرقي و غربي در يک رديف ديده ميشود که زير اين ستونها پايه ستونهاي سنگي به ابعاد 42 سانتيمتر در ارتفاع و 37 سانمتيمتر درعرض بصورت مربع و حجاري شده بصورت مقرنس و خطوط کنده زيگزاگي بصور مثلث هستند. قسمت تحتاني پايه ستونها بصورت مربع و قسمت تکيه گاه ستونهاي چوبي بصورت دايره که وسط آن حفره اي جهت نشست ستونها گود گرديده است.
در حال حاصر حياط اين خانه بصورت مستطيل و در ابعاد 28 متر طول (غربي - شرقي) و عرض بعد از ايوان 7/70 متر (شمالي - جنوبي) ميباشد. نماي اين ساختمان با آجر و داراي تزئينات آجري در داخل قاب بندي بصورت خفته و راسته و در نماي طبقه فوقاني بصورت خوابيده و اشکال هندسي و در رخبام بصورت آجرهاي شتري و قورباغه اي کار شده است.
ورودي ساختمان از سمت جنوب و با ورود به سرسرا که از دو طرف سرسرا دو اطاق در سمت غربي و دو اطاق در سمت شرقي وجود دارد. در ضلع شمالي اين اطاقها دو اطاقک ديگر نيز در هر قمست تعبيه شده است. در هر اطاق دواشکاف و دوعدد طاقچه در داخل ديواره هاي قطور خشتي وجود دارد. در اطاق انتهايي (ضلع شرقي - غربي) دو شومينه آجري قرار دارد. سپس با يک راه پله به عرض 2/60 متر و به ارتفاع هر 1 پله 20 سانيتمتر و به تعداد 4 پله به يک پاگرد که به دو جهت طبقه بندي فوقاني و سپس با 6 پله به ارتفاع 20 سانتيمتر به بالا راه مييابد.
راه پله در طبقه فوقاني به يک سرسرا منتهي است از نظر پلان و معماري طبقه فوقاني دقيقا تکرار پلان و معماري طبقه اول است. در لايه برداري اندودهاي داخلي اين خانه ميراث فرهنگي شهرستان بناب در زير لايه گچي به بقاياي رنگ و تزئينات مختلف هندسي و گياهي با رنگ آبي لاجوردي برخورد نمود.سق--ف اين خانه در طبقه فوقاني و اول بصورت مسطح و يا مصالح تيرهاي چوبي و پردو پوشش گرديده است. از ويژگي هاي شاخص معماري اين بنا ميتوان به قرينه در نما اشاره کرد. درها و پنجره هاي اين خانه از چوب و با تزئينات قاب بندي مستطيل و مربع بصورت ساده درست شده است. لازم به ذکر است که مصالح اين خانه اکثرا ازخشت با روکش (نما) آجري، چوب و پوشش داخلي با گچ و کاهگل و در سقف بصورت کادربندي تزيين گرديده است

خانه کوچه مشکيان تبريز
.1موقعيت بنا :
تبريز، خيابان مطهري، کوچه مسجد جامع تبريز، پلاک .12
.2 شرح مختصري از بنا و مشخصات فني بنا :
اين بنا در کنار مسجد جامع تبريز ساخته شده و به نام خانه کوچه مشکيان نام مالک خانه معروف است. خانه شامل دو حياط اندروني و بيروني است (حياط اندروني در جنوب و حياط بيروني در شمال ساختمان قرار گرفته است) و در دو طبقه زيرزمين و همکف بنا شده است. طبقه زيرزمين شامل حوضخانه، راه پله دسترسي به طبقه همکف و اتاقهاي جانبي ديگر در اضلاع شرقي و جنوبي حياط بيروني و اضلاع شمال و جنوب و غربي حياط اندروني مي باشد. و از دو سمت شمال و جنوب دسترسي به اين خانه امکان پذير است.
طبقه همکف نيز شامل طنبي و اتاقهاي گوشوار و اتاقهاي جانبي در اضلاع ذکر شده است. کشيدگي خانه در جهت شمالي و جنوبي است و نماي ساختمان آجرکاري ساده با سفيدکاري داخل قاب بندي هاي آجري است. حياط بيروني داراي پنجره هاي ارسي بسيار ساده است و ايوان داراي دو ستون با سرستونهاي گچبري شده مي باشد.
.3 نوع مالکيت بنا :
مالکيت بنا خصوصي است و در اختيار وراث آقاي کوچه مشکيان مي باشد.
.4 قدمت بنا :
قاجاريه
.5 نوع بهره برداري و خصوصيات بارز بنا :
کاربري بنا مسکوني است و فعلا خالي از سکنه مي باشد. از خصوصيات بارز بنا پلان معماري زيباي آن مي باشد.
.6 تزئينات بکار رفته :
قاب بندي هاي آجري ساده با سفيدکاري داخل قاب بندي ها، ارسي هاي ساده و ايوان ستوندار با سرستونهاي گچبري شده.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته