جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/02/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3042

  تا پايان سال جاري
 موزه بزرگ خراسان احداث مي شود 

 مشهد- خبرنگار آفرينش
رئيس اداره فرهنگي و ارتباطات سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي از پيشرفت فيزيکي 70 درصدي ساختمان موزه بزرگ خراسان خبر دادوگفت:ساختمان موزه بزرگ استان شامل 7 طبقه در سطح و 3 طبقه زير زمين مي باشدکه تا پايان سال جاري به اتمام ميرسد
.محمد رضا پهلوان افزود:انجام تزيينات ونماهاي داخلي نيز به يک سال زمان نياز دارد.
وي با بيان اينکه تاکنون 6 ميليارد تومان براي انجام اين پروژه هزينه شده است گفت:  براي اتمام اين پروژه  به 5 ميليارد تومان اعتبار ديگر نيازمنديم.
وي اظهار داشت: با بهره برداري از اين موزه و در راستاي اهداف سازمان، يک روز به ماندگاري زائران در مشهد افزوده خواهد شد.
 وي با بيان اين که در حال حاضر 29 موزه در استان خراسان فعال است گفت: 14 موزه با مديريت سازمان ميراث فرهنگي و ساير موزه ها با مديريت ديگر مراکز فرهنگي از جمله آستان قدس رضوي اداره مي شود.
پهلوان افزود: براساس مصوبات دور اول سفر رياست جمهوري 10 موزه مردم شناسي در دستور کار قرار گرفت که 7 موزه تاسيس شد و موزه فردوس نيز به خراسان جنوبي ملحق شد و 2 موزه ديگر در3 ماه نخست سال جاري به  بهره برداري مي رسد. در دور دوم سفر هيئت دولت نيز احداث 7 موزه به تصويب رسيد که با تخصيص اعتبار و ايجاد آن ها اميدواريم هر يک از شهرهاي استان يک موزه مردم شناسي داشته باشد.
وي تصريح کرد: در قالب اين برنامه ها موزه مردم شناسي تايباد با 30 ميليون تومان اعتبار استاني احداث شده است که 4 خرداد ماه سال جاري افتتاح مي شود. علاوه بر اين موزه آرامگاه نادري با 2 سالن در هفته ميراث فرهنگي بازگشايي مي شود و علاقه مندان مي توانند از اشياي مربوط به دوره افشار در سالن شماره 1 و تابلوهاي معروف نادرشاه و شخصيت هاي دوره وي در سالن شماره 2 بازديد کنند.
پهلوان با بيان اين که اکنون حدود 10 درصد از مجموع 366 موزه کشور در خراسان رضوي قرار دارد گفت: اين استان در جايگاه دوم کشور پس از تهران قرار دارد و پس از بهره برداري از طرح هاي مصوب سهم استان به نزديک 15 درصد از موزه هاي کشور افزايش خواهد يافت.وي جمعيت بازديد کنندگان موزه ها و محوطه  هاي تاريخي استان ( مجموعه هاي فردوسي ، نادري، خيام، عطار، قصر خورشيد و ...) را در ايام تعطيلات سال نو يک ميليون و 200 هزار نفر اعلام کرد و گفت از اين تعداد حدود 200 هزار نفر از موزه ها ديدن کرده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آزمون و سنجش
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته