جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3070

  شيوه جديدي براي خنک کردن تراشه هاي رايانه اي ابداع شد  

 پژوهشگران رايانه مي گويند مي توان از شبکه اي از لوله هاي ريز آب، براي خنک کردن نسل بعدي تراشه هاي رايانه اي استفاده کرد.  به گزارش ايرنا به نقل از بي بي سي، محققان شرکت آي بي ام نمونه اي را به نمايش گذاشته اند که در آن چندين لايه لوله هاي آب "به قطر مو" براي خنک کردن قطعه بکار گرفته شده است. اين پژوهشگران معتقدند در شرايطي که تراشه هاي رايانه اي روز به روز متراکم تر شده و قطعات بيشتري در آنها گنجانده مي شود، از اين روش مي توان براي حل مشکل افزايش روزافزون حرارت توليد شده در اين قطعات استفاده کرد. اين فناوري در تراشه هاي سه بعدي شرکت آي بي ام به نمايش گذاشته شد که در آنها مدارهاي الکترونيکي بر روي يکديگر قرار داده مي شوند.
چيدمان عمودي مدارهاي الکترونيکي (به جاي چيدن مدارها در کنار يکديگر) از مسافتي که اطلاعات بايد در داخل قطعه بپيمايد کم مي کند و عملکرد محاسباتي تراشه را افزايش مي دهد.
"تامس برانشوايلر" در آزمايشگاه تحقيقاتي آي بي ام در زوريخ گفت: "وقتي تراشه ها را بطور عمودي روي يکديگر قرار مي دهيم و به هم متصل مي کنيم، مي بينيم که خنک کننده هاي متعارفي که به تراشه ها متصل مي شوند، نمي توانند به ميزان لازم حرارت را دفع کنند."
وي افزود:"در نتيجه بايد از سامانه خنک کننده اي استفاده کنيم که حرارت بين لايه ها را دفع مي کند."
حرارت يکي از موانع عمده توليد تراشه هاي کوچکتر و سريعتر است. حرارت در اثر حرکت الکترون ها در سيمهاي بسيار نازک متصل کننده ميليونها قطعه موجود در تراشه ها و پردازنده هاي امروز ايجاد مي شود.
اينتل به تازگي پردازنده اي با دو ميليارد ترانزيستور توليد کرده است، اما هرچه تعداد قطعات روي يک پردازنده بيشتر مي شود، مشکل دفع حرارت نيز بزرگتر خواهد شد.
در نتيجه دانشمندان سراسر جهان در تلاشند موثرترين راه را براي دفع حرارت پيدا کنند.
از جمله در سال 2007 دانشمندان آمريکايي موتورهاي باد بسيار کوچکي را توليد کردند که با توليد "باد" از عناصر باردار، يا يون، پردازنده ها را خنک مي کند.
اما در پردازنده هاي چندطبقه که کارشناسان صنعت توليد تراشه از آن با عنوان يکي از بهترين روشها براي ساخت پردازنده ياد مي کنند، مشکل دفع حرارت چند برابر مي شود.
تراشه اي که 4 سانتي متر مربع مساحت آن است و تنها يک ميليمتر قطر دارد، به اندازه يک کيلو وات گرما توليد مي کند که 10 برابر يک المنت حرارتي معادل آن است.
براي حل اين مشکل، دانشمندان آب را در لوله هايي عايق شده به قطر 50 ميکرون (ميليونيوم متر) بين لايه هاي مختلف به گردش درآوردند. براي جذب حرارت، آب بسيار موثرتر از هوا است و در نتيجه حتي با گردش مقدار بسيار کم آب، پژوهشگران شاهد تغيير عمده در وضعيت دفع حرارت بودند.
فکر استفاده از آب براي خنک کردن کامپيوترها فکر جديدي نيست. در اطراف اولين کامپيوترهاي مين فريم (Mainframe) آب به گردش در مي آمد و کامپيوترهاي پرقدرت چند سال اخير هم از خنک کننده هاي در تماس با آب استفاده کرده اند. شرکت کوليگي وابسته به دانشگاه استنفورد، در سال 2003 فناوري موسوم به AMC را عرضه کرد که امکان به گردش درآوردن مايعات از ميان صدها کانال بسيار ريز در سطح فوقاني يک تراشه را فراهم مي کرد. شرکت اپل براي ساخت کامپيوتر پاور مک G5 خود که در سال 2004 به بازار عرضه شد از اين فناوري استفاده کرد. آي بي ام اعلام کرده است که فناوري خنک کنندگي با آب اين شرکت در پنج سال آينده براي استفاده تجاري آماده خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
مرز پرگهر
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته