جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3070

 معرفي رشته هاي دانشگاهي 

 رشته مهندسي سيستم

موضوع اين رشته تحصيلي :
با توجه به توسعه روزافزون علوم و تکنولوژي و نقش مهم آن در توان نظامي و دفاعي کشور، ارتش جمهوري اسلامي ايران به متخصصاني با مهارت بالادر رشته مهندسي سيستم نياز دارد. متخصصاني که مسائلي از قبيل برنامه ريزي، سازماندهي، کنترل و هماهنگي فعاليتها را در راستاي استفاده بهينه و موثر از منابع انساني، تجهيزات و تکنولوژي فرا مي گيرند و در نهايت به عنوان فرمانده رسته هاي مختلف به کار گمارده مي شوند يعني فرمانده يا رئيس بخش کامپيوتر، بخش الکترونيک، بخش موشکي، بخش وسايل و تجهيزات پيشرفته پرنده مي شوند.
چرا که امروز نحوه مبارزه با قديم تفاوت کرده است و مخابرات، الکترونيک، ليزر و ماهواره و کنترل سيستم ها حرف اول را در مبارزه مي زنند و طبيعي است که رهبران و فرماندهان ارتش ما نيز بايد به تکنولوژي روز مجهز شوند. رشته مهندسي سيستم در راستاي همين هدف طراحي شده است يعني فارغ التحصيلان اين رشته در نهايت فرماندهان رسته هاي رزمي شامل رسته پياده، رسته توپخانه و موشکها، رسته مهندسي رزمي مي شوند.
 
توانايي هاي لازم:
دانشجوي مهندسي سيستم بايد در دروس رياضي و فيزيک قوي باشد تا بتواند فرماندهي رسته هاي مختلف نظامي را بر عهده گرفته و بخوبي انجام وظيفه کند. براي مثال فرمانده توپخانه بايد از دانش رياضي بهره مند باشد تا بتواند محاسبات پيچيده رياضي و معادلات بالستيکي را بکار گيرد.
گفتني است که دانشجويان رشته مهندسي سيستم تنها از ميان داوطلبان مرد مسلمان(شيعه يا سني) گروه آموزشي رياضي و فني و علوم تجربي انتخاب مي شوند. اين افراد بايد رشته مهندسي سيستم را دريکي از اولويتهاي 1تا 30 فرم انتخاب رشته تحصيلي خود انتخاب کنند. در غير اين صورت کد رشته مذکور که بعد از اولويت سي ام انتخاب شده باشد، حذف خواهد شد. همچنين اين افراد علاوه بر موفقيت در آزمون سراسري بايد در معاينات پزشکي اين دانشگاه پذيرفته شوند يعني قد آنها بايد حداقل 170 سانتي متر و ديد آنها 8 از 10 باشد و ناراحتي قلبي، مغزي، ضايعه ي عضوي، کور رنگي و در کل آزردگي هاي جسمي و روحي نداشته باشند. و در نهايت بايد در مصاحبه عقيدتي و حفاظتي اين دانشگاه که به صورت کتبي و حضوري برگزار مي شود و در آن از اطلاعات عمومي اسلامي، مسائل سياسي و اجتماعي، پايبندي به اسلام و ميزان علاقه مندي به شغل نظامي گري سوال مي شود، پذيرفته شوند.

موقعيت شغلي در ايران:
يکي از مهمترين دغدغه هاي هر جوان پيدا کردن موقعيت شغلي مناسب است اين مساله حتي براي قشر تحصيل کرده جامعه نيز مطرح مي باشد از همين رو ورود به رشته اي که آينده شغلي آن تضمين شده باشد، از اهميت بسياري برخوردار است. رشته مهندسي سيستم يکي از همين رشته ها است. زيرا دانشجويان آن با درجه ستوان دوم فارغ التحصيل مي شوند و به استخدام ارتش جمهوري اسلامي ايران در مي آيند و با گذراندن دوره هاي حين خدمت به ترتيب سلسله مراتب فرماندهي را طي مي کنند.

درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس پايه:
رياضي عمومي، رياضي مهندسي، معادلات ديفرانسيل، فيزيک، مباني رايانه و آشنايي با سيستم عامل، شيمي عمومي، روانشناسي عمومي، مباني جامعه شناسي، اقتصاد عمومي.
دروس اصلي:
مباني مهندسي برق، استاتيک و مقاومت مصالح، تحقيق در عمليات، مهمات و شيمي مواد منفجره، مهندسي ماشين، آمار و احتمالات، اصول حسابداري و هزينه يابي، رايانه و برنامه نويسي، حقوق اساسي، مديريت منابع انساني، اصول مديريت و سازمان، رفتار سازماني، روش تحقيق، تئوري و آناليز تصميم گيري.
دروس تخصصي:
مهندسي سلاح و بالستيک، سيستم هاي صف و ستاد، تجزيه و تحليل سيستم ها، استحکامات و مهندسي رزمي، اصول نگهداري و تعميرات، طرح سيستم هاي اطلاعاتي و کنترل مديريت، نقشه خواني، نقشه برداري، اصول و قواعد اساسي رزم، جغرافياي نظامي ايران و کشورهاي همجوار، زبان تخصصي، پروژه، کارآموزي.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
مرز پرگهر
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته