جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/06 - وزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3074

 كوتاه و خواندني  

هزينه هاي سنگين درماني را از دوش مردم بر مي داريم

رئيس کميسيون بهداشت مجلس گفت: سهم مردم از هزينه هاي سلامت بايد کمتر از 30 درصد باشد ولي اکنون بيش از 60درصد است، تلاش ما در کميسيون بهداشت مجلس هشتم در اين جهت است که بار اين هزينه هاي سنگين را از دوش مردم برداريم. به گزارش فارس، شهاب الدين صدر، در حاشيه نخستين سمينار علمي داروسازي کشور، در جمع خبرنگاران، افزود: دستگاه هاي دولتي موظف هستند 150 شاخص حوزه سلامت را بر اساس توصيه سازمان بهداشت جهاني به مجلس گزارش کنند تا نمايندگان مردم بتوانند روند تغيير اين شاخص ها را ارزيابي کنند و براي اصلاح وضع موجود اقدام کنند. صدر افزود: بحثي که اکنون در حوزه سلامت مطرح است اين است که اعتبارات حوزه سلامت پاسخگوي نياز کشور نيست، اعداد و ارقام آن و مقايسه آن با کشورهاي ديگر در جاهاي مختلف انجام شده است، اکنون از اين نظر که اين اعتبارات براي تامين سلامت مردم کفاف مي دهد يا نه، ترديد وجود دارد و به نظر مي رسد، ناکافي باشد. وي گفت: مسئله ديگر حمايت بيمه ها از سلامت مردم است که اختلال جدي دارد، بايد مشکلات مالي بيمه ها حل شود تا بتوانند در زمان بيماري حمايت لازم را از مردم بکنند. وي افزود: سهم مردم از هزينه هاي سلامت بايد با حمايت بيمه ها ناچيز و کمتر از 30 درصد باشد اما اکنون بيش از 60 درصد و غير قابل قبول است، حرکت ما در کميسيون بهداشت مجلس در اين جهت است که بار اين هزينه هاي سنگين را از دوش مردم برداريم، به همين علت بايد اعتباراتي که براي سلامت مردم در اختيار دولت و بيمه ها قرار مي گيرد، افزايش يابد.

گراني غذا، تغييرات آب و هوا و آنفلوانزا سلامت مردم جهان را تهديد مي کند

 سازمان بهداشت جهاني اعلام کرد: هزينه هاي بهداشتي سالانه 100ميليون نفر را در جهان فقير مي کند و 3 بحران بزرگ گراني غذا، تغييرات آب و هوايي و جهانگير شدن آنفلوانزا، سلامت جامعه جهاني را تهديد مي کند. به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، گزارش شصت و يکمين نشست سالانه سازمان بهداشت جهاني در هفتمين نشست ستاد کشوري طب سنتي، مکمل و گياهان داروي وزارت بهداشت بررسي شد. در اين گزارش آمده است: طي 20 سال آينده علت اصلي مرگ و مير انسان ها بيماري هاي عفوني از قبيل ايدز،  اسهال، مالاريا ، سل و عفونت هاي نوزادي به سمت بيماري هاي مزمن و بي سر و صدا و به طور عمده بيماري هاي قلبي، سکته مغزي، ديابت، سرطان ها و بيماري هاي تنفسي مزمن در حال تغيير است به طوري که فقط در سال 2005 علت، 60 درصد مرگ و ميرها را که رقمي بالغ بر 35 ميليون نفر است اين نوع بيماري ها به خود اختصاص داده اند. بر اساس اين گزارش برخي از پيشنهادات سازمان جهاني بهداشت براي مبارزه با اين گونه بيماري ها عبارتند از ارتقا» تحقيقات و توسعه دارويي، تاکيد بر داروهاي موثر و بي ضرر، افزايش دستيابي به داروها توسط مردم،  اصلاح سبک زندگي با رژيم غذايي سالم، فعاليت جسمي کافي و پرهيز از مصرف سيگار و الکل که بر توجه اين سازمان بر روش هاي پيشگيري طب سنتي و مکمل تاکيد دارد.
 
مصرف زياد گوشت قرمز باعث ايجاد سرطان سينه در زنان شود

نتايج يک مطالعه جديد نشان داد: احتمال بروز سرطان سينه در زناني که هر روز گوشت قرمز مي خورند دو برابر بيشتر از ديگران است. به گزارش ايسنا، دانشمندان با انجام تحقيق روي 90 هزار زن دريافتند: زناني که به ميزان زياد گوشت قرمز مي خورند از نظر هورموني آمادگي بيشتري براي ابتلا به سرطان سينه دارند. گاردين مي نويسد که به باور دانشمندان، هورمون هاي ترکيبي موجود در محصولات گوشتي مي تواند يکي از عوامل ارتباط سرطان سينه با مصرف گوشت قرمز باشد. يافته هاي اين تحقيق که در دانشکده پزشکي دانشگاه هاروارد آمريکا صورت گرفته، مربوط به سال 1991 تا 2003 ميلادي و شامل زنان با ميانگين سني 36 سال است. دانشمندان در اين پژوهش براي پي بردن به ارتباط مصرف گوشت قرمز با سرطان سينه با تهيه پرسشنامه هايي، غذا و نوشيدني هاي مصرفي زنان مورد تحقيق را جويا شدند. در پايان پژوهش، سرطان سينه در 1021 فرد شناسايي شد که در 512 نفر از آنان علت هورموني داشت. محققان با تقسيم اين زنان به پنج گروه که گوشت قرمز مصرف مي کردند، دريافتند; آن دسته از زناني که به ميزان زياد گوشت قرمز مصرف کرده بودند بيشتر در معرض ابتلا به سرطان سينه بودند. همچنين زناني که مصرف روزانه گوشت قرمز در آنان يک و نيم برابر بيشتر از اندازه معمول است احتمال بروز سرطان سينه در آنان دو برابر بيشتر از ديگران است. يون يانگ چو، سرپرست اين تحقيق، در اين باره مي گويد:« براساس اين پژوهش عوامل غذايي نقشي مهم در ابتلاي زنان به سرطان سينه برعهده دارد.»  او متذکر شد:«شيوع سرطان سينه در زنان در حال افزايش است.»

 ا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
اطلاعيه دانشگاه آزاد اسلامي
خبر دانشگاه
گزارش تصويري روز
گزارش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته