جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3092

  ميکروبهاي کامپيوتري  
 ترجمه: پيروز پاليزي - قسمت دوم

  اسپم spam
اسپم با کپي هاي فراوان از يک پيغام وارد اينترنت مي شود تا بتواند اين پيغام را به کاربراني که حتي آنها را نمي خواهند بقبولانند . اغلب اسپم ها آگهي هاي تبليغاتي که به محصولات مشکوک که در واقعيت اصلا وجود ندارند يا برنامه هاي ، چطور مي توانيد سريع پولدار شويد يا سرويس هاي قانوني مثل وکالت  service legal -quasi  هستند . اسپم ها تقريبا هيچ خرجي براي فرستنده ندارد و مخارج آن برعهده گيرنده يا سرويسهاي پيام رسان است.دونوع اسپم وجود دارد و هرکدام اثر مخرب خودش را برروي کامپيوتر بجا مي گذارد . 
نوع اول  spam usenet canceladle  يک پيام ساده است که به يک گروه کاربر در  group news usenet  فرستاده مي شود . اين نوع اسپم کساني را هدف قرار ميدهد که بدون دادن آدرسي وارد    usenet  شده و خارج مي شوند و هيچوقت پيغامي را به    usenet  ارسال يا ازآن دريافت نمي کنند .  spam usenet  با فرستادن مقدار زيادي تبليغات و يا نامه هاي بي ارتباط  post irrelevant    سعي در دزديدن آدرس شخص  abbress ib   را دارد . اين اسپم قدرت مدير سيستم  abministrator  و صاحب سيستم را براي ترتيب دادن يا وارد و جابجا کردن اطلاعات مي گيرد.
  نوع دوم اسپم  spam email  از طريق پيغام پستي (message mail  ) فرستاده مي شود وليست آدرس کاربران اغلب از طريق کپي برداري يا دزديده شدن از    posting usenet  يا با جستجو در وب بدست آمده . يکي از انواع خيلي بد  spam mail  فرستادن اسپم به يک ليست پستي است که از طريق    forum biscussion email private pudlic  بدست امده است. چون خيلي از آدرس هاي پستي فقط به اعضا» تعلق دارد. کسي که اسپم را مي فرستد (spammer  ) از يک وسيله اتوماتيک استفاده کرده تا هرچه بيشتر عضو گروههاي متفاوت شود و آدرس اعضاي زيادي را در اختيار گيرد تا بتواند مستقيما به هدفهاي خود حمله کند. 
آنتي اسپم spam Anti
 يک آنتي اسپم خوب آن است که تمام پيغمامهاي ناخواسته مخصوصا  dulk  و پيامهايي که مربوط به گيرنده نمي شود برگردانده و فقط آنها را که مربوط به کاربر است اجازه عبور داده و به مقصد برساند. اسپم فيلتر احتياج به يک برنامه بسيار هوشمند دارد  که خارج از توانايي هاامروزه تکنولوژي در ساختن چنين برنامه اي است. برنامه هاي ايده ال که امروزه از آنها صحبت مي شود فقط مي تواند اسپم را خارج از صندوق پستي کاربران نگاه دارد ولي در مورد نت (  resources computing anb work net  ) که در اين روند انرژي زيادي از دست مي دهند چيزي گفته نشده است .
يک سيستم که تمام  mail  ها را قبول مي کند و سپس قسمت زيادي از آنها را دور مي ريزد که اسپم ها در ميان آنهاست مقدار زيادي از انرژي اش  (resources  ) را در اين تبادل از دست مي دهد. اين انرژي از دست رفته زيان پنهاني است که به کاربر کامپيوتر و نت (wo net ke )وارد مي شود و در ارتباط با مقدار و قابليت تخريب اسپم ها اين نقصان مي تواند ضرر هنگفتي به تمام سيستم باشد.  يک سيستم ايده آل آنتي اسپم بايد از هدر رفتن اين انرژي ها و ارزشها جلوگيري کند و هر چند اگر خيلي دقيق نباشد ولي بايد در کارش حداکثر توانايي را داشته باشد. فقط در اين شرايط سيستم ها مي توانند با مقدار زيادي اسپم که در اطراف وجود دارند به کار خوب خود ادامه دهند. اگر امروز يک سيستم ايده آل آنتي اسپم  وجود داشته باشد آن فقط در داستانهاي علمي تخيلي است.
  جاسوسي کامپيوتري ware Spy 
عموما به برنامه مخفي گفته مي شود که وارد کامپيوتر شده و از مکاتبات و فعاليت هاي کاربر برروي اينترنت بدون اينکه او متوجه يا مورد تاييدش باشد جاسوسي مي کند. بعضي از انواع خطرناک    ware Spy  برنامه هايي هستند که مي توانند هرچه کاربر برروي    keydoarb  تايپ کند به شخصي که بدون اجازه    ware Spy  را کار گذاشته است بفرستد و در اين حالت حداقل زيان وارده شرمساري کاربر و در بدترين حالت تمام مطالب شخصي و خصوصي صاحب کامپيوتر براي اشخاص نامعلومي آشکار خواهد شد.
 ware Ab نوع ديگر    ware Spy  است که مي تواند تمام سايتهايي را که يک کاربر در وب جستجو مي کند براي شخص نامعلومي آشکارسازد و همچنين موجب    winbow up pop  مي شود و يا بدون اينکه کاربر بخواهد صفحه اصلي  page home  را عوض ميکند.
 ware Spy Anti  
وقتي برنامه    ware Spy  برروي کامپيوتر نصب مي شود موجب پايين آمدن کارايي آن سيستم مي شود بنابراين نصب برنامه آنتي    ware Spy  خيلي مهم است . يک برنامه آنتي    ware Spy  از کامپيوتر در مقابل  ware Spy  و  ware Ab  مراقبت مي کند.
ديوار آتش wall fire  
ديوار آتش يک سري برنامه پيوسته به هم (relateb  ) هستند که در سرور يک نت  work net  قرارمي گيرند که از آن شبکه در برابر افراد خارجي يا شبکه هاي ديگر حفاظت مي کند( به عبارت ديگر سيستم امنيتي است که بوسيله يک برنامه اجرا مي گردد) کمپاني هايي که داراي شبکه گسترده اي هستند که به کاربران خود اجازه دسترسي به اطلاعات داخلي را مي دهند از ديوار آتش استفاده مي کنند تا از دستيابي افراد خارج از اين کمپاني به اطلاعات خصوصي داخلي آن جلوگيري کنند. ديوار آتش بطور خيلي نزديکي با راوتر(router  )کار مي کند و هربسته (packet  ) را بررسي کرده تا اطمينان حاصل کند آيا بسته مزبور به مقصد ارسال مي شود؟
ديوار آتش همچنين شامل يک سرورجايگزين (server proxy  ) است ويا با آن کار مي کند که درخواست ها (requests  ) را به جاي  station work  از طرف  work net  مي فرستد .معمولا ديوار آتش را برروي يک کامپيوتر مخصوص جدا ازبقيه کامپيوترها قرارميدهند تا هيچ درخواستي (requests ) مستقيما نتواند به يک کامپيوتر در شبکه تماس برقرار کند. براي عبور از ديوار آتش و دسترسي به نت ورک (screening wall fire  ) چند طريقه وجود دارد . ساده ترين راه از طريق نامي است که قبلا براي ديوار آتش  شناخته شده باشد يا  IP  آدرسي که قبلا شناخته شده باشد (ibentifieb previously ). براي کاربران در حرکت (user modile  ) ديوار آتش اجازه اتصال از راه دور (access remote  )       از طريق  procebure on log secure         يا    certificate authentication  را مي دهد . اسم ديوار آتش از آتش نشانها گرفته شده است. آنها يک جداکننده يا ديواره اي که از گسترش آتش جلوگيري مي کند را ديوار آتش (wall fire  ) مي نامند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته