جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3092

  بيماري هاي قلبي  

 بررسي هاي جديد پزشکي، نشان مي دهد تا سال 2020 ميلادي، 70 درصد از موارد مرگ و مير بين نوجوانان کشورهاي در حال توسعه از جمله ايران، ناشي از مصرف تنباکو، چاقي و فشارهاي عصبي خواهد بود. افزايش بي  رويه مصرف سيگار، بي  تحرکي و تغذيه نامناسب از دلايل عمده تزايد بيماري هاي قلبي و عروقي است. به گزارش  جام جم آنلاين به طوري که مديرعامل سازمان بهشت زهرا با اشاره به فوت 4479 شهروند تهراني در آذر 85، همچنان از ايست قلبي به عنوان شايع ترين علت فوت پايتخت  نشينان ياد مي کند.
براساس آمار سازمان بهشت زهرا(س)، ايست قلبي با فراواني 10/69 درصد همچنان شايع ترين بيماري هاي منجر به فوت شهروندان تهراني در آذر 85 بوده است.علت عمده بيشتر مرگ  و ميرها در جهان بيماري هاي قلبي عروقي است و براساس آمار سازمان بهداشت جهاني در سال 2000، بيش از 59 درصد مرگ  ها ناشي از بيماري هاي غيرواگير بوده است.
بررسي هاي جديد و گسترده پزشکي در ايران که تحت عنوان مطالعات کاسپين منتشر مي شود، نشان مي  دهد که در 14 سال آينده 3 عامل مصرف تنباکو، چاقي و فشارهاي عصبي، منجر به بروز ضايعات عروقي خواهند شد و بزرگسالان در کشورهاي توسعه نيافته، با نارسايي هاي قلبي - عروقي دست به گريبان مي شوند.
در اين مطالعه که با همکاري سازمان بهداشت جهاني صورت گرفته، فشار خون بيش از 21 هزار دانش  آموز ايراني از 23 استان مختلف در يک دوره2   ساله مورد آزمايش قرار گرفته است. مهم ترين شاخص  هاي مرتبط با فشار خون نظير شيوه زندگي شهري يا روستايي، باورهاي اجتماعي، وضعيت اقتصادي خانواده و بالاخره خصوصي يا دولتي بودن محل تحصيل نيز در اين مطالعه ثبت شده  اند.
نتايج حاصل از اين مطالعه نشان مي  دهد گرچه پسران و دختران به يکسان در معرض ابتلا به بيماري هاي قلبي  عروقي هستند، اما نسبت بروز فشار خون بالا در ميان پسران ايراني بيشتر از دختران است. ازجمله نکات حائزاهميتي که در اين گزارش آمده است، وجود رابطه مستقيم ميان کم تحرکي و بلندقد بودن با افزايش فشار خون است. به عبارت ديگر نوجوانان بلندقامتي که فعاليت بدني کمتري دارند، نسبت به  همسالان خود که کوتاه  قد و کم تحرک هستند، زمينه بيشتري براي ابتلا به فشار خون دارند.
80 درصد بيماري هاي قلبي، قابل پيشگيري
براساس آنچه که کارشناسان بهداشت اعلام کرده اند80 ; درصد بيماري هاي قلبي، با تغيير شيوه زندگي قابل پيشگيري است. افزايش قند خون در سن بالاي 40 سالگي را «ديابت نوع دوم» مي  گويند که فقط به دليل شيوه بد زندگي از جمله تغذيه نامناسب، تحرک ناکافي و چاقي اتفاق مي  افتد.
ديابت نوع اول معمولا بر اثر مشکلات غدد پانکراس و کاهش ترشح انسولين رخ مي  دهد که مي تواند در کودکي يا در سنين جواني اتفاق بيفتد.بيش از 30 درصد سرطان  ها با خوردن غذاهاي سالم و طبيعي و نگاه داشتن وزن در حد طبيعي و تحرک بدني قابل پيشگيري است.
بررسي  هاي ميداني که در چين، آمريکا و فنلاند انجام شده، نشان مي  دهد که افراد در معرض خطر اين بيماري ها با رعايت رژيم غذايي و فعاليت بدني تا 60 درصد توانسته  اند از بيماري غيرواگير ديابت نوع دوم و بيماري هاي قلبي  عروقي، جلوگيري کنند. اين افراد اگر علاوه بر رعايت مسائل ياد شده، داروهاي پيشگيري از بيماري نيز مصرف کنند، شانس زندگي آنان به 2 برابر افزايش مي  يابد.
به عنوان نمونه، فنلاند طي يک برنامه 25 ساله آموزشي براي کاهش مصرف روغن  هاي جامد يا چربي هاي اشباع شده و داراي ايزومر ترانس، توانسته است بيماري هاي قلبي  عروقي را در اين کشور کاهش دهد.
62 درصد تمام بيماري هاي عروقي و قلبي و 49 درصد حمله هاي قلبي در دنيا به دليل فشار خون بالاست. 18 درصد بيماري هاي عروقي (قلب و مغز) و 56 درصد حمله هاي قلبي به دليل کلسترول بالا اتفاق مي  افتد.
بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني، سالانه در جهان 7/1 ميليون مرگ به دليل فشار خون بالا رخ مي  دهد. کلسترول نيز هر ساله 4/4 ميليون مرگ را در جهان به دنبال دارد که حدود 8 درصد مرگ  و ميرها در دنياست و 21 درصد بيماري هاي قلبي بر اثر چاقي رخ مي  دهد.
زمستان فصل سکته
بررسي ها نشان مي دهند که در هواي سرد زمستان احتمال بروز سکته هاي قلبي افزايش مي يابد.
در فصل زمستان و از آغاز دي تا پايان بهمن ماه که سردترين ماه هاي سال هستند احتمال بروز سکته هاي قلبي به بيشترين حد خود مي رسد. بنابر همين گزارش، اين دوره خطرناک ترين دوره براي بيماران قلبي به شمار مي رود به همين دليل بهتر است مبتلايان به بيماري ها و نارسايي هاي قلبي در اين ماه هاي سال بيشتر مراقب سلامت خود باشند. محققان معتقدند در فصل زمستان به دليل سردي بيشتر هوا، فشار بيشتري به قلب وارد مي شود; زيرا بايد با پمپاژ قوي تر خون بتواند از طريق رگ ها گرماي کل بدن را تامين کند. در ضمن به دليل اين که در زمستان احتمال بروز بيماري هاي تنفسي مانند تنگي نفس، آسم و آنفلوآنزا بيشتر است به دليل افزايش فشار خون باز هم کار قلب سخت تر مي شود.
به همين دليل متخصصان به بيماران قلبي توصيه مي کنند در زمستان از قرار گرفتن طولاني مدت در فضاي باز و سرد خودداري کنند و حتي الامکان بدن خود را گرم نمايند تا فشار کمتري به قلب وارد آيد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته