جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3092

 ايران زمين  

براي نخستين بار در کاشان سنگ کليه يک بيمار پيوندي به روش برون اندامي شکسته شد

کاشان -  خبرنگار آفرينش
سرپرست مرکز پزشکي، آموزشي و درماني (بيمارستان) شهيد بهشتي کاشان گفت: براي نخستين بار در اين شهرستان سنگ کليه يک بيمار پيوندي بوسيله دستگاه سنگ شکن اين بيمارستان شکسته شد و اين بيمار مورد درمان قرار گرفت.
دکتر بهروز کليدري افزود: اين عمل توسط تيم سنگ شکن بيمارستان و با نظارت دکتر عليرضا سليماني فوق تخصص نفرولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کاشان انجام شد.
وي اظهار داشت: با نصب و راه اندازي دستگاه سنگ شکن برون اندامي همزمان با هفته سلامت سال 86 در بيمارستان شهيد بهشتي کاشان، تاکنون بيش از 600 بيمار مورد سنگ شکني قرار گرفته و درمان شده اند.به گفته وي، در اين عمل سنگ هاي کليه با استفاده از تابش امواج از طريق يک دستگاه به گونه اي شکسته مي شوند که قابل دفع گردند.
خوشبختانه پيشرفت تکنولوژي جديد باعث شده تا بدون نياز به عمل جراحي بتوان بسياري از سنگ ها را از طريق دستگاه سنگ شکن از بين برد. استفاده از دستگاه سنگ شکن که پايه اصلي آنها امواج التراسون است با تمرکز بر يک نقطه سنگها را به قطعات بسيار ريز تبديل نموده و امکان دفع آنها را مهيا مي کند. البته سنگهاي بسيار بزرگ را نمي توان سنگ شکن نمود و ممکن است لازم باشد از سنگ شکن هاي داخل بدني و يا از عمل جراحي براي دفع آنها استفاده نمود.

معاون سازمان ميراث فرهنگي استان قم خبر داد :
راه اندازي موزه صنايع دستي قم درفصل پاييز

قم - خبرنگار آفرينش
معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قم، از راه اندازي موزه صنايع دستي قم در سه ماهه سوم سال جاري خبر داد.
عليرضا بخشي با اعلام اين خبر گفت: موزه صنايع دستي قم در خانه يزدان پناه، يکي از خانه هاي تاريخي قم راه اندازي مي شود و هماکنون کار مرمت آن در حال انجام است.
وي طرح مرمت بازار کهنه قم را يکي از نمونه هاي تعامل بين بخش ميراث فرهنگي با صنايع دستي عنوان کرد و ادامه داد: طرح مرمت بازار کهنه قم با کاربري بازارچه صنايع دستي به زودي با مشارکت کسبه و مديريت شهري آغاز مي شود.
معاون ميراث فرهنگي سازمان به ميزان اعتبارات اين طرح اشاره و خاطرنشان کرد: پيش بيني مي شود مرمت بازار کهنه قم نيازمند 700 ميليون تومان اعتبار باشد، ولي هنوز اعتباري بابت اين طرح دريافت نشده است. بخشي تصريح کرد: بازار کهنه قم از آثار تاريخي و باارزش اين شهر است که در طرح مرمت آن، بناي فعلي حفظ مي شود. وي درباره انواع صنايع دستي که قرار است در بازارچه صنايع دستي قم عرضه شود، اظهارداشت: مالکيت مغازههاي اين بازار خصوصي است، اما کاربري آن بايد در حيطه صنايع دستي باشد. بخشي با اشاره به مظلوميت بخش صنايع دستي تصريح کرد: صنايع دستي مانند بخش ميراث فرهنگي مظلوم واقع شده و آنطور که بايد معرفي نشده است.

پايان مطالعات اولين سايت
پرنده نگاري کشور در مهاباد

اروميه - خبرنگار آفرينش
براي اولين بار در کشور مطالعات طرح تالاب کاني برازان مهاباد به عنوان اولين سايت پرنده نگري;در آذربايجان غربي پايان يافت.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي با اعلام اين خبرگغت: مطالعات اين طرح با اعتباري بالغ بر 60 ميليون تومان به اتمام رسيد.
محمد اشتري ادامه داد: در سال جاري نيز به منظور اتمام اين طرح و تالاب هاي منطقه سلدوز نقده 160 ميليون تومان منظور شده است.
وي همچنين از مرمت و بازسازي بازاهاي قديمي خوي و اروميه و پل هاي تاريخي استان با اعتباري بالغ بر 400 ميليون تومان خبر داد و گفت: سنگ فرش بيش از 8 هزار متر مربع از فضاي بازارها، احداث 150 گنبد جديد و ترميم و مرمت سقف و گنبدها از ديگر اقدامات انجام شده دراين بازارها بوده است.    اشتري در ادامه گفت: از 9 اثر ثبت شده جهاني در سطح کشور 2 اثر متعلق به آذربايجان غربي است که اين امر باعث شده استان ما در صحنه گردشگري جهان شناخته شود.
وي مرمت و بازسازي ساختمان چوبي دانشگاه اروميه، ساماندهي ميدان ايالت،مرمت ساختمان شهرداري،بازسازي دبيرستان 22 بهمن و تبديل آن به موزه فرهنگي با همکاري سازمان آموزش و پرورش را از جمله اقدامات اين سازمان در سال جاري عنوان کرد.

توسط هنرمند قاليباف قمي
کل قرآن کريم به صورت فرش در قم بافته مي شود

قم - خبرنگار آفرينش
يک هنرمند قاليباف قمي از بافت کل قرآن کريم به صورت فرش در قالب 620 تخته قالي خبر   داد .با اشاره به اينکه طرح آزمايشي بافت کل قرآن کريم آغاز شده است، گفت: سه تخته فرش به طور آزمايشي در ابعاد 60x40 و 90x60 طراحي و در حال بافت است که پس از اتمام با مشورت کارشناسان و صاحبان نظر ابعاد مصوب اين طرح انتخاب مي شود.
وي افزود: تمام آيات قرآن کريم با خط عثمان طه و با به کارگيري 700 نيروي انساني  به مدت دو سال بافته مي شود.
اين هنرمند قمي به ميزان اعتبارات پيشبيني شده اين طرح اشاره و عنوان کرد: بالغ بر 3 ميليارد تومان براي اجراي اين طرح اختصاص داده شده است و پيشبينيي مي شود سه تن ابريشم و يک تن چله در بافت اين تعداد قالي به کار رود.
جهاني، خواستار همکاري علاقهمندان و هنرمندان صنعت قالي بافي براي اجراي اين طرح شد و تاکيد کرد: از هنرمندان و هنردوستاني که در هر مرحله از کار مي توانند در پيشبرد اين طرح به ما کمک کنند، دعوت به همکاري مي کنيم.
وي از اجراي طرح بافت کامپيوتري بافت قالي در آينده نزديک خبر داد و تصريح کرد : با اجراي اين طرح ديگر نيازي به نقشه نيست و بافنده مي تواند در طول هفت ساعت و 20 دقيقه، 11 هزار گره بزند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته