جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/04/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3092

  قائم مقام بانک مرکزي خبر داد:
 برداشت از حساب ذخيره ارزي براي صفر شدن بدهي بانک ها 

 قائم مقام بانک مرکزي با بررسي بخشي از مسائل مطرح در حوزه پولي و بانکي کشور مانند علل کاهش قدرت تسهيلات دهي بانک ها، روند کند جايگزيني ايران چک هاي بانک مرکزي و لايحه دولت در مورد افزايش سرمايه  بانک ها اظهار کرد که ميزان تسهيلات دهي بانک ها در ماه هاي آينده افزايش مي يابد.
دکتر حسين قضاوي در گفت وگو با ايسنا درباره دلايل کند بودن ارائه تسهيلات در ماه هاي اخير اظهار کرد: در سال گذشته نرخ رشد تسهيلات در بانک هاي دولتي فراتر از 30 درصد بود، اين در حالي است که نرخ رشد سپرده ها به نحو قابل ملاحظه اي کمتر از رشد تسهيلات بود و اين فزوني نرخ رشد تسهيلات در طول اکثر ماه هاي سال گذشته تداوم داشت و همين مسئله شکاف قابل ملاحظه اي را ميان مانده تسهيلات اعطايي بانک هاي دولتي و مانده سپرده هاي مردم به وجود آورده بود.
وي ادامه داد: از طرف ديگر در پايان سال 86 مشابه ايام پاياني چند سال اخير ميزان ايران چک ها و چک بانک هايي که به مردم اهدا کردند افزايش يافت و به عبارت ديگر مردم در ايام تعطيلات نوروزي ايران چک هاي زيادي گرفتند بنابراين حجم سپرده ها در بخش (ساير) يا به عبارات ديگر خالص چک هاي فروخته شده افزايش يافت، اما پس از ايام تعطيلات حدود 50 هزار ميليارد ريال از انواع چک پول ها، مردم به بانک ها بازگرداندند که پيامد آن کاهش حجم سپرده هاي موجود ناشي از فروش ايران چک نزد بانک ها بود.
بهتر شدن روند تسهيلات دهي در سه ماهه دوم
وي افزود: به دنبال بروز چنين وضعيتي در روزهاي پاياني سال خالص چک هاي فروخته شده به رقمي در حدود 136 هزار ميليارد ريال رسيد در حالي که در شرايط فعلي اين رقم در حدود            90 هزار ميليارد ريال است، بنابراين در سه ماه نخست سال جاري نرخ رشد سپرده ها در بانک هاي دولتي منفي بوده يعني مانده سپرده ها در پايان خردادماه در مقايسه با پايان اسفندماه سال گذشته کاهش داشته است. قائم مقام بانک مرکزي از اين مطالب چنين نتيجه گرفت که در اثر اين تراکنش ها از قدرت وام دهي بانک ها کاسته شده است و از سوي ديگر تعهداتي که بانک ها در سال گذشته برعهده گرفته بودند باعث شد در بهار امسال نتوانند مشتريان جديد تسهيلات خواهي خود را پاسخگو باشند. وي اظهار اميدواري کرد که در سه ماهه دوم سال جاري بانک ها به اتکاي منابعي که تجهيز مي کنند روند تسهيلات دهي مطلوب تري داشته باشند.
جزئيات برداشت 15 هزار ميليارد توماني از حساب ذخيره براي بانک ها
قائم مقام بانک مرکزي تصريح کرد: دولت اخيرا لايحه اي را تصويب کرد که متضمن اين است که بتواند از حساب ذخيره ارزي معادل 150 هزار ميليارد ريال برداشت کند و اين مبلغ را به دو منظور هزينه کند که در وهله اول آن اين بود که بدهي هاي خود را به بانک ها که رقمي حدود 65 هزار ميليارد ريال است، بپردازد.
وي اضافه کرد: دولت قصد دارد 85 هزار ميليارد ريال ديگر را صرف افزايش سرمايه بانک هايي کند که قرار نيست در چارچوب سياست هاي اصل 44 قانون اساسي به بخش خصوصي واگذار شوند. بر اين اساس چنان که مجلس با اين لايحه به همين شکل موافقت کند از يک طرف بانک ها مي توانند بدهي خود را به بانک مرکزي بپردازند و همچنين با اتکا به منابع سرمايه اي و بخشي از بدهي هاي دولت که به بانک ها پرداخت مي شود ولي صرف تسويه  اضافه برداشت هايشان از بانک مرکزي نمي شود مي توانند تسهيلات ارائه کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته