جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3097

 ميز خبر  

تقديرسناي آمريکا از بوش به خاطر مذاکره با ايران

گروه سياسي: يکي از اعضاي کميته روابط خارجي سناي آمريکا با امضاي نامه اي به کاخ سفيد از دولت جورج بوش به خاطر شرکت در مذاکرات محدود با ايران تقدير کرد. به گزارش ايسنا، نامه جان کري، يکي از اعضاي کميته روابط خارجي سناي آمريکا و شش سناتور ديگر آمريکا از دولت آمريکا به خاطر "در نظر گرفتن فعالانه احتمال گشايش دفتر حافظ منافع در تهران" تقدير کرده و در اين نامه آمده است که "ما اين نامه را نوشتيم تا حمايت خود را از اين حضور ديپلماتيک محدود اما از نظر استراتژيک بسيار با اهميت آمريکا، ابراز کنيم". به گزارش پايگاه اينترنتي "مس لايو"، اين سناتورهاي آمريکايي علاوه برآن حمايت خود را از تصميم جورج بوش، رييس جمهور آمريکا براي فرستادن ويليام برنز، معاون وزير امورخارجه آمريکا براي گفت وگو در مذاکرات نشست ژنو اعلام کردند. آن ها در نامه خود مدعي شدند: اين يک پيام مثبت براي مردم ايران و جامعه بين المللي در زمينه نيات ما فرستاده و توانايي ها براي اعمال فشارهاي بيش تر عليه دولت ايران را افزايش مي دهد. کري پس از آن در بيانيه ديگري گفت: تصميم دولت براي تغيير مسير و پيوستن به مذاکرات مستقيم با تهران هرچند دير انجام گرفت اما تصميم درستي بود.

کاخ سفيد: سياست هسته اي ايران تغيير نکرده است

گروه سياسي: سخنگوي کاخ سفيد در واکنش به سخنان رئيس جمهوري ايران در جمع مردم ياسوج درباره برنامه هسته اي تهران گفت: احمدي نژاد همچنان سياست هسته  خود را بدون تغيير نگاه داشته است. به گزارش فارس به نقل از روزنامه سعودي "عکاظ"، "دانا پرينو" در واکنش به اظهارات قاطع "محمود احمدي نژاد"، رئيس جمهور ايران مبني بر خواسته مردم ايران براي دستيابي به انرژي صلح آميز هسته اي اظهار داشت: سياست احمدي نژاد درباره اينکه کشورش هيچ چيزي را درباره سياست هسته اي خود تغيير نمي دهد انزواي بيشتر ايران و مردمش را به دنبال خواهد داد. سخنگوي کاخ سفيد گفت: سبک سخنان رئيس جمهور ايران که پيوسته در سخنراني هاي وي مي شنويم مايه تاسف است چون اين به معناي ادامه انزوا از جامعه بين المللي است.دانا پرينو اظهار داشت: ايران هنوز به طور رسمي جواب بسته پيشنهادي را نداده است عليرغم اينکه موضع آمريکا پس از مذاکرات ژنو که "ويليام برنز"، مشاور امور سياسي وزارت خارجه آمريکا در آن حضور داشت روشن است. در همين حال سخنگوي شوراي امنيت ملي کاخ سفيد تکرارکرد که آمريکا اميدوار است ايران پاسخ مثبتي به پيشنهادات بين المللي داده و فعاليت هاي حساس هسته  اي خود متوقف کند.به گزارش ايسنا، گوردون جاندروئه در ادامه مدعي شد: اگر آن ها (ايران) اين کار را نکنند جامعه بين المللي تحريم هاي بيش تري عليه ايران اعمال خواهد کرد.به گزارش خبرگزاري شينهوا، چند ساعت پيش از اين که جاندروئه اين اظهارات را بيان کند، محمود احمدي نژاد، رييس جمهور ايران گفت که ايران هيچ گونه مصالحه اي در زمينه حقوق هسته  اي تهران نخواهد کرد. وي در حال گفت: که "ما آمادگي خود را براي گفت وگو با همه کشورها به غير از اسراييل اعلام کرده ايم".

اوباما: حمله هوايي به ايران بي فايده است

گروه سياسي: باراک اوباما کانديداي رييس جمهوري امريکا اعلام کرد با حمله هوايي به ايران، برنامه هسته اي آن متوقف نمي شود و اين کار ، قطعا اقدام بيهوده اي خواهد بود. به گزارش "ايسکانيوز" ، وي در مصاحبه با "اي بي سي نيوز" اظهار داشت که "ايران يک کشور بزرگ است و آنها قابليت هاي هسته اي خود را در يک روشي پراکنده کرده اند.وي گفت، حل مشکل هسته اي عراق و پيدا کردن تسليحات کشتار جمعي همچنين حمله نظامي به اين کشور، به عنوان يک عمل جراحي به اين مشکل پايان داد ، اما چون ايران تاسيسات هسته اي خود را بسيار پراکنده ساخته است، اسراييل قادر نيست به راحتي اين مشکل را در خصوص ايران از بين ببرد.وي تاکيد کرد" جنگ گزينه مناسبي در مورد ايران نيست " و زماني که اين کشوراز ظرفيت هسته اي خود برخوردار شد ، قطعا گزينه جنگ کاملا از ليست برنامه هاي واشنگتن حذف خواهد شد." شبکه اي بي سي نيوز گفت: امريکا يک ضرب الاجل دو هفته اي را تنظيم کرده و از تهران خواستار برنامه توقف هسته اي شده است ، در غير اين صورت بر روي گزينه هاي خود از جمله تحريم هاي بيشتر اين کشور اقدام خواهد شد.

ذوالقدر:منطقه ممنوعه اي براي بسيج وجود ندارد

گروه سياسي: معاون ستاد کل نيروهاي مسلح در امور بسيج با اشاره به تاکيد مقام معظم رهبري بر تشکيل بسيج دهها ميليوني، گفت: هيچ منطقه ممنوعه اي براي ورود بسيج وجود ندارد و بسيج بايد در همه عرصه هاي فرهنگي،اجتماعي،سياسي و اقتصادي کشور وارد و سازماندهي شود. به گزارش مهر، سردارمحمد باقر ذوالقدر در دهمين هم انديشي اساتيد بسيجي کشور با اشاره به اينکه تبيين و اجراي فرامين و رهنمودهاي مقام معظم رهبري بر عهده بسيج اساتيد است، اظهار کرد: اساتيد بسيجي بايد به ارتقا» مديريت دانشگاه ها و ارتقاي مديريت کشور کمک کنند اما در حال حاضر تنها 20 درصد از اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها بسيجي هستند که اين کافي نيست.معاون ستاد کل نيروهاي مسلح در امور بسيج تاکيد کرد: در حال حاضر وظيفه بسيج اساتيد جامع عمل پوشاندن به ايده جديدي است که مقام معظم رهبري سال گذشته آن را مطرح کردند و آن تحقق بسيج دهها ميليوني است. وي تصريح کرد : بسيجي که مد نظر مقام معظم رهبري است متعادل و حداقلي است و نه نگاه تنگ نظرانه اي که ما به بسيج داريم. ما بايد همه نيروهاي کارآمد کشور را براي بسيج دهها ميليوني دعوت کنيم و ظرفيت سازي کنيم.معاون ستاد کل نيروهاي مسلح در امور بسيج خاطرنشان کرد : بسيج نبايد محدود به قشر خاصي شود و در حوزه خاصي محصور شود و براي گسترش اين ديدگاه احتياج به کار قوي و دقيق نظري داريم .

 نماينده مردم بجنورد:
روند قانون گذاري در مجلس مطلوب نيست

گروه سياسي: نماينده مردم بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد که روند قانونگذاري در مجلس مطلوبيت لازم را ندارد. محمدمهدي شهرياري در گفت وگو با ايسنا، افزود: ساختار و روند قانونگذاري يکي از مشکلات مجلس است که بايد ساماندهي شود. وي با بيان اين که نمايندگان مجلس به علت شرايط اقتصادي کشور، بسيار درگير هستند، تصريح کرد: يکي از وظايف نمايندگان مجلس قانون گذاري و تصويب طرح ها و لوايح زيادي است که در مجلس مطرح مي شود. وي با اشاره به طرح ها و لوايح مجلس گفت: متاسفانه نمايندگان فرصت  رسيدگي کارشناسي همه طرح ها و لوايح را ندارند. اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي ادامه داد: نمايندگان بايد بر روي طرح ها و لوايح مطالعه داشته باشند يا حداقل با متخصصان مربوطه مشورت کنند، تا هنگام مطرح شدن موضوع در مجلس، به آن راي درست بدهند. نماينده مردم بجنورد گفت: متاسفانه بسياري از نمايندگان اصلا نمي رسند به مذاکرات و طرح ها و لوايح مجلس گوش بدهند، ولي به آن راي مي دهند. وي ادامه داد: در کشور ما همه چيز به هم گره خورده است و وظايف نماينده مجلس نيز امري نانوشته است يعني براي نماينده غير از قانون گذاري و نظارت، بحث ارتباط مردمي نيز مطرح است که اين امر باعث مي شود، نماينده از وظيفه اصلي خود يعني قانون گذاري باز بماند. شهرياري در پايان اظهارداشت: با توجه به اين شرايط بايد بايد تدبيري انديشيده و اين وضعيت ساماندهي شود.

 اعلام نامزدي خاتمي تا پايان تابستان

گروه سياسي: عضو شوراي مرکزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي با بيان اينکه بعيد به نظر مي رسد جبهه اصلاحات براي کانديداتوري به غير از خاتمي به شخص ديگري راي دهد پيش بيني کرد وي تا پايان تابستان نامزدي قطعي خود را براي انتخابات دهم رياست جمهوري اعلام کند. عبدالله ناصري در گفتگو با مهر درتحليل آنچه " تبليغات زود هنگام انتخاباتي ناميده مي شود" اظهار داشت: شرايط حساس کشور به طور طبيعي باعث شده است فضاي انتخاباتي زود هنگام شکل بگيرد.وي با بيان اينکه شرايط براي افکار عمومي جامعه بسيار حساس است  ادامه داد: بر اين اساس هر دو جناح به طور طبيعي خود را در يک رقابت جدي مي بينند لذا به اين جمع بندي رسيده اند که بر سر نامزدي واحد و راي آور به ائتلاف برسند.عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي تصريح کرد: بر اساس اين نياز جبهه اصلاحات  کسي را در نظر گرفته است که با کمترين زحمت و سو» تفاهم بتواند اجماع را حول خود حاصل کند و به همين خاطر به خاتمي فشار مي آورند واصرار مي کنند که نامزد شود .ناصري با بيان اينکه "معتقديم شرايط ملي و بين المللي ايجاب مي کند که شخصي مثل خاتمي سکاندار قوه اجرايي کشور شود" گفت: خاتمي تنها کسي است که اولا مي تواند بدون هيچ دردسري در جبهه اصلاحات اجماع به وجود بياورد و ثانيا در شرايط فعلي کشور بهترين فرد براي رياست جمهوري آينده است.وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه "خاتمي تا چه زماني فرصت دارد که اعلام نظر کند" تصريح کرد: براي خاتمي که يک شخصيت شناخته شده در عرصه ملي و بين المللي است نيازي به فعاليت تشکيلاتي زيادي براي انتخابات نيست و يکي از تفاوتهاي ايشان با ديگر نامزدها در اين مورد است.ناصري در عين حال گفت : طبيعتا وقتي خاتمي به صورت قطعي اعلام نامزدي کند با توجه به اتفاقات 3 سال اخير برنامه ها و ديدگاه هاي جديدي را بايد مطرح کند. عضو ارشد سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي ادامه داد: خاتمي فعلا در پروسه شنيدن نظرها و جمع بندي آنها است و پيش بيني مي کنيم تا قبل از پاييز بتواند نامزدي خود را رسما اعلام کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته