جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3097

 كوتاه و خواندني  

مکمل هاي اسيدفوليک خطر  سکته مغزي را کاهش مي دهند

تحقيقات نشان مي دهد، مکمل هاي اسيدفوليک ممکن است خطر سکته مغزي را 18 درصد يا بيشتر کاهش دهند.     دکتر عباس اهوري متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: استفاده از مکمل هاي اسيدفوليک غلظت هاي هوموسيستين را در خون کاهش مي  دهد.وي گفت: غلظت هاي بالاي هوموسيستين خطر سکته مغزي، بيماري قلبي عروقي و لخته شدن خون در وريدهاي عمقي  را بالا مي برد.دکتر اهوري تصريح کرد: بررسي ها نشان مي دهد سقوط قابل توجه در ميزان مرگ و مير ناشي از سکته مغزي با غني سازي نان و غلات با اسيدفوليک قابل پيشگيري است.وي تاکيد کرد: نمي  توان روزانه با مصرف يک عدد قرص اسيدفوليک از عارضه سکته مغزي به راحتي پيشگيري کرد.

ساخت دوربيني براي محافظت از بدنه خودرو

شرکت امنيتي "Security Brickhouse "دوربيني طراحي کرده است که براي کنترل و حفاظت از بدنه خودرو استفاده مي شود. به گزارش برنا به نقل از "Engabget"، کمپاني امنيتي "Security Brickhouse" در طرحي جديد نوعي دوربين براي کنترل و حفاظت بدنه خورو ساخته است که مجهز به سنسوري است که مي تواند  با حفظ اطلاعاتي نظير زمان، مکان، و تاريخ وقوع حادثه; وضعيت سرعت اتومبيل، ترمز و هر گونه حادثه اي که ممکن است در حين رانندگي و يا توقف اتومبيل رخ دهد ثبت و نگه داري کند.  اين دوربين همچنين مي تواند در حين  برخورد اتومبيل به موانع و يا  اتومبيل هاي ديگر، از صحنه حادثه عکس هاي سه بعدي با ثبت زمان و تاريخ تهيه کند. لنز اين دوربين  قادر است تصاويري با وضوح و کيفيتي بالا تهيه کند و تمامي اين اطلاعات بر روي ساده ترين رايانه هاي  روميزي قابل خواندن و استفاده مي باشند. به گفته شرکت سازنده، براي استفاده از اين فناوري ابتدا بايد خودرو به سيستم  GPS مجهز شده باشد  و  تجهيز خودرو به اين دوربين نيز حدود 450 دلار هزينه دارد.

کشف ژن موثر در اختلال عملکرد ويتامين ب 12

دانشمندان نوعي ژن موثر در اختلال عملکرد ويتامين ب 12 در بدن را شناسايي کردند.
به گزارش شبکه خبر; ويتامين ب 12 يکي از ويتامين هاي محلول در آب است که در بسياري از فرايند هاي زيستي بدن از جمله خونسازي دخالت دارد. هر گونه اختلال در عملکرد ويتامين ب 12 باعث اختلال در روند اين فرايند ها و ايجاد بيماري مي شود. محققان با بررسي 7 بيمار مبتلا به نوعي اختلال عملکرد ويتامين ب 12 موسوم به cd1D تاثير ژن ها را در ايجاد اين بيماري بررسي کردند.
اين بررسي که نتايج آن در مجله پزشکي نيوانگلند چاپ شد، نشان مي دهد نوعي ژن موسوم به MMADHC در ايجاد اين بيماري موثر است. محققان اميدوارند با بهره گيري از اين يافته ها به روشي جديد براي درمان و تشخيص زودهنگام اين نوع اختلال عملکرد ويتامين ب 12 دست يابند. cd1D نوعي اختلال در عملکرد ويتامين ب 12 است که مبتلايان به آن به اختلالاتي مانند اختلال رشد و تکامل و برخي بيماري هاي خوني و دستگاه عصبي دچار مي شوند.

آزمايش موفقيت آميز روش جديد درمان آلزايمر

 محققان اعلام کردند، موفق به کشف نوعي داروي جديد براي درمان بيماري آلزايمر شدند.
به گزارش  ايسکانيوز و به نقل از خبرگزاري رسمي چين شينهوا، دانشمندان به تازگي اعلام کردند، دارويي که پيشتر براي درمان تب يونجه مورد استفاده قرار مي گرفت، از اين پس مي تواند در درمان آلزايمر نيز موثر واقع شود.داروي موسوم به Dimedon پيش تر از اين به عنوان نوعي آنتي هيستامين در درمان تب يونجه به کار مي رفت که بعدها با کشف داروهاي جديدتر کم کم محبوبيت خود را درميان پزشکان براي درمان اين بيماري از دست داد.اما اخيرا تحقيقات جديد و پژوهش هاي دانشمندان نشان داد از اين داروي هرچند بسيار قديمي مي توان در درمان برخي از انواع گوناگون بيماري آلزايمر استفاده کرد.آزمايش اين دارو بر روي کمتر از 200 بيمار مبتلا به انواع گوناگون آلزايمر درکشور روسيه با موفقيت به پايان رسيد و مجوز آن براي استفاده در درمان اين بيماران صادر شد.اين نتايج حاصل پژوهش هاي 6 ماهه محققان بر روي کشف روش درماني جديد آلزايمر بوده است. نتايج کامل تر اين سري تحقيقات در چاپ اخير مجله Lancet منتشر شده است.

اشعه ماورا» بنفش ، قاتل نامرئي

تماس مفرط با اشعه ماورا» بنفش به ويژه در دوران کودکي سبب افزايش خطر ابتلا به سرطان پوست مي شود . کارشناس مبارزه و پيشگيري با بيماريهاي غير واگيردار معاونت بهداشتي استان خوزستان در گفت و گو با  ايسکانيوز در اين خصوص گفت : اشعه ماورا»بنفش ( uv) بدليل دارا بودن منابع يونيزه کننده در صورتي که پوست بدن به مدت طولاني درمعرض آن قرار گيرد باعث ايجاد ملانوما (سرطان پوست ) مي شود . دکتر پريچهر پاک سرشت با اشاره به اينکه سرطان پوست يکي از شايع ترين سرطان ها در جوامع امروزي است افزود : مردم استان خوزستان به دليل نزديکي به عرض جغرافيا و ارتفاع زياد خورشيد بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين سرطان هستند .وي اشعه ماورا» بنفش را يک قاتل نامرئي خواند و تاکيد کرد : در اثر تماس مفرط اين اشعه با پوست ، امکان بروز سرطان افزايش مي يابد .براساس آمار سال 86 ميزان مبتلايان به اين بيماري در استان خوزستان بيش از 700 نفر بوده است که اين رقم سالانه روند صعودي راطي مي کند .دکتر پاک سرشت بيشترين اقشار جامعه که در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند را کودکان اعلام کرد و گفت : اشعه (uv ) پوست کودکان را به دليل نازک بودن به راحتي تخريب مي کند که به دنبال آن کودکان دچار آفتاب سوختگي مي شوند و ممکن است در سال هاي بعد به انواع سرطان پوستي مبتلا شوند .وي همچنين دسته ديگري که بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارند را افر ادي با ويژگي هايي از قبيل پوست روشن ، چشم هاي سبز،آبي و ميشي ،موهاي روشن ، داراي کک و مک ،خال زياد عنوان کرد .کارشناس مبارزه و پيشگيري با بيماريهاي غير واگيردار معاونت بهداشتي خوزستان در خصوص نحوه نگهداري پوست بدن از تماس با تشعشات اشعه (uv) گفت : استفاده از عينک آفتابي مناسب و کلاه هاي بالبه پهن مي تواند سبب کاهش 98 درصدي اثرات سو» اشعه فوق بنفش به چشم شود ، همچنين استفاده از ضد آفتاب هايي که داراي SPF(عامل حفاظت کننده در برابر نور خورشيد ) 30 به بالا ، پوشيدن لباس هايي که تا حد المکان پوست را در برابر نور خورشيد محافظت کند مثلا بلوز يقه دار ، آستيني وشلوار که 75 درصد ارتفاع دست و پا را بپوشاند را از جمله عوامل نگهدارنده پوست در برابر اين اشعه هستند .وي متذکر شد : براي مقابله با اثرات سو» اشعه ماورا» بنفش و کاهش ابتلا به انواع سرطان هاي پوستي توصيه مي شود که تا حد المکان در ساعات مياني روز (10صبح تا4 بعد از ظهر) و در اوج تابش اشعه فوق بنفش در محيط هاي سرپوشيده يا سايه کار کنيد ،کارهايي که بايد در محيط باز صورت گيرد را در ساعات اوليه صبح و يا اواخر روز انجام دهيد زيرا در اين ساعات ميزان تابش اشعه کمتر است .دکتر پريچهر پاک سرشت ياد آور شد : با تشخيص به موقع مي توان با انواع سرطان هاي پوستي مقابله کرد که در اين زمينه افراد سعي کنند در سنين 20 تا 40 سالگي هر 3 سال يکبار ،40 و سنين بالاتر هرماه يکبار و همچنين افرادي که داراي عوامل خطر ملانوما (سرطان ) هستند سالانه بوسيله متخصص پوست معاينه شوند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته