جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3097

  امکان مسدود کردن ويروس HIV در شير مادر 

 يک فرمولاسيون فريز - دراي ممکن است ويروس HIV را در شير مادر بلوکه (مسدود) کند.
 در کشورهاي در حال توسعه، جايي که شيردهي ضروري و ويروس HIV فراوان است; خطر انتقال بيمار ايدز از طريق شير مادر به فرزند ممکن است در صورتي که نوزادان ابتدا با يک فرمولاسيون فريز - دراي غني از باکتري هاي مفيد تغذيه شوند کاهش يابد.به گزارش محيانيوز در واقع اين فرمولاسيون مي تواند ويروس مرده را به دام انداخته و آن را تخريب کند. اما اين اميد تنها يک فرضيه است، زيرا فرمولاسيون مذکور هنوز در انسان آزمايش نشده است. البته پژوهشگران دانشگاه شيکاگو گزارش مي کنند که يک قدم بزرگ به واقعيت نزديک تر هستند، زيرا آن ها روشي را طراحي کرده اند که به باکتري هاي مفيد حتي بدون استفاده از يخچال يا سيستم سرد کننده اجازه مي دهد که فعال بمانند.
يکي از اين پژوهشگران به نام «لين تائو» پروفسور دستيار در بخش بيولوژي دهاني دانشگاه ايلينويز شيکاگو توضيح داد: «يکي از چالش هاي مرتبط با فرآورده هاي نوزادي که به آفريقا يا ساير مناطق فقير نشين ارسال مي شوند، اين است که مردم اين مناطق يخچال ندارند، بنابراين هر آن چه به آن جا فرستاده مي شود، بايد به حرارت مقاوم باشد.» تائو اين يافته ها را در در نشست ساليانه انجمن بين المللي تحقيقات دندان ارايه کرد.
لاکتوباسيلوس يک باکتري است که به طور طبيعي در دهان يافت مي شود و يکي از باکتري هاي مفيدي است که در برخي فرآورده هاي لبني مثل ماست و پنير هم وجود دارد. اين باکتري رايج به طرز شگفت آوري توانايي به دام انداختن ويروس HIV را دارد.
دکتر مارک سيگل پروفسور دستيار دانشگاه پزشکي نيويورک ونويسنده ي «هشدار غلط» (حقيقت درباره اپيدمي ترس) گفت: «اگر چه HIV به عنوان يک بيماري، کاملا کشنده است، اما به عنوان يک ويروس، نسبتا ضعيف است، بنابراين شگفت آور نيست که لاکتوباسيلوس بتواند عليه ويروس HIV عمل کرده و احتمالا از دخول آن به سلول هاي پستاني جلوگيري کند.»
تائو و همکارش دکتر چانگ، يک روش جديد فريز- درايينگ براي نگهداشتن لاکتوباسيل ها در يک محيط داغ ساختند و در بررسي اخير، اين روش جديد را در درجه حرارت هاي مختلف آزمايش کردند تا اطمينان حاصل کنند که لاکتوباسيلوس ها زنده باقي مي مانند.
حال که پژوهشگران روشي را براي زنده نگهداشتن باکتري نشان داده اند بايد براي موثرترين فرآورده براي مصرف تصميم گيري کنند. تائو گفت: «فرمولاسيون فرآورده ي نوزادان و يا احتمالا يک آب نبات چوبي که نوزادان آن را مک بزنند، يک کانديداي مشخص است.»
او در ادامه افزود: « زماني که لاکتوباسيلوس بلعيده مي شود، در دستگاه گوارش نوزاد کلوني تشکيل مي دهد و تا زماني که نوزاد شير مي خورد، باکتري زنده خواهد ماند و قادر به، به دام انداختن ويروس HIV خواهد بود.» تائو ادامه داد: «اين پژوهش اميدهايي براي پيش گيري از بيماري ايدز فراهم کرد. مدت ها تمام واکسن هاي ايدز در آزمايش هاي باليني شکست خوردند، اما اين نتايج نشان مي دهد که چاره هاي ديگري هم وجود دارد و راه هايي براي غلبه بر اين ويروس ها هست.»
سيگل گفت: «تصور مصرف پروبيوتيک ها براي حفاظت نوزادان عليه شير داراي ويروس HIV يک فکر نو، جالب و اميد بخش است که تحقيقات و مطالعات بيشتري را در بردارد.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته