جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3097

 كوتاه و خواندني  

انتصاب در دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي

ايسکانيوز:دکتر گذشتي رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکزي طي حکمي دکتر شعبانعلي صفري ثابت را به سمت رياست مجتمع دانشگاهي پيامبر اعظم (ص) و دکتر محمد زيار را به سمت رياست دانشکده زبانهاي خارجي واحد تهران مرکزي منصوب کرد .
به گزارش ايسکانيوز"به نقل از روابط عمومي واحد تهران مرکزي، دکتر صفري ثابت داراي مدرک دکتري رشته رياضي محض از واحد علوم و تحقيقات مي باشد. وي همچنين رياست دانشکده علوم پايه اين واحد دانشگاهي راهم به عهده دارد.
بر اساس اين گزارش دکتر محمد زيار فارغ التحصيل رشته زبان فرانسه است. 
 
معاون فرهنگي واحد تهران مرکزي:
برگزاري يازدهمين جشن ازدواج دانشجويي در واحد تهران مرکزي

ايسکانيوز: معاون فرهنگي واحد تهران مرکزي گفت: اواخر مردادماه سال جاري، همزمان در خجسته ايام ميلاد با سعادت حضرت قائم (عج)، 443 زوج دانشجوي اين واحد دانشگاهي پيوندشان را جشن مي گيرند.
به گزارش "ايسکانيوز" محمودي در خصوص چگونگي برگزاري اين مراسم اظهار داشت: جشن ازدواج دانشجويي همانند سال هاي گذشته با همکاري دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري منطقه هشت دانشگاه آزاد اسلامي برگزار مي شود.
وي گفت: با تشکيل کميته هاي اجرايي از قبيل: کميته روابط عمومي، کميته معاونت اداري و مالي، کميته معاونت دانشجويي و ديگر عوامل اجرايي درصدديم که به بهترين شکل اين جشن برگزار شود.
معاون فرهنگي واحد تهران مرکزي تصريح کرد: کارگاه آموزشي، مشاوره با هدف افزايش سطح آگاهي زوج هاي جوان در دو مرحله صبح و عصر روز يکشنبه ششم مردادماه در تالار همايش هاي دانشگاه (شهيد باکري) و تالار پورسينا در مجتمع دانشگاهي وليعصر (عج) برگزار مي شود.

اعضاي کانون بسيج اساتيد منطقه 9 در نيشابور گردهم مي آيند

ايسکانيوز: گردهمايي سالانه اعضاي کانون بسيج منطقه 9 دانشگاه آزاد اسلامي کشور، شهريورماه امسال در نيشابور برگزار مي شود.
معاون اجرايي اين گردهمايي ضمن اعلام اين مطلب به "ايسکانيوز" گفت: گردهمايي فوق طي روزهاي چهارم تا ششم شهريور ماه به ميزباني دانشگاه آزاد اسلامي نيشابور در اردوگاه تربيتي شهيد رجايي باغرود برگزار مي گردد.
احمد عبداله آبادي، افزود: در اين گردهمايي 3 روزه، صدهاي تن از اساتيد مراکز آموزش عالي استانهاي خراسان شمالي، رضوي و جنوبي به همراه خانواده هاي خود شرکت خواهند داشت.
وي خاطرنشان ساخت: شرکت کنندگان در طول برگزاري اين گردهمايي در کارگاههاي مختلف در نظر گرفته شده شرکت کرده و به ارايه مقالات خود در موضوعات متفاوت مي پردازند.
 
رئيس دانشگاه  زابل  خبر داد:
تجميع فيزيکي آزمايشگاههاي دانشگاه
رئيس دانشگاه زابل از بهره برداري دانشکده هاي هنر و کشاورزي اين دانشگاه در سال جاري خبر داد و گفت: آزمايشگاههاي دانشگاه زابل در يک محل تجميع مي شوند و عمليات عمراني اين مجموعه آغاز شده است.
دکتر احمد قنبري در گفتگو با مهر با بيان اين خبر گفت: ساختمان دانشکده علوم دانشگاه زابل به بهره برداري رسيده و دو خوابگاه دانشجويي پسرانه دانشگاه زابل در مجموع به ظرفيت يک هزار و 200 نفر نيز افتتاح شده همچنين دو خوابگاه دانشجويي ديگر نيز بازسازي شده و ظرفيت اسکان براي يک هزار و 200 دانشجوي پسر ديگر را فراهم کرده است.
وي از پايان عمليات عمراني و بهره برداري مسجد دانشگاه زابل خبر داد و افزود: سلف سرويس دانشگاه و مرکز کامپيوتر خوابگاههاي دانشگاه زابل نيز که به بيش از 150 رايانه مجهز شده توسط وزير علوم، تحقيقات و فناوري افتتاح شد.
رئيس دانشگاه زابل در خصوص احداث ساختمانهاي جديد دانشکده هاي اين دانشگاه گفت: دانشکده هنر دانشگاه زابل در شهريور ماه به بهره برداري مي رسد و عمليات عمراني دانشکده کشاورزي نيز که از سال گذشته شروع شده در بهمن ماه امسال افتتاح خواهد شد.
وي افزود: يکسال از شروع پروژه عمراني مجموعه کلاسهاي دانشگاه زابل با زيربناي سه هزار و 500 مترمربع مي گذرد و تا کنون پيشرفت 40 درصدي داشته است.
دکتر قنبري در خصوص فضاهاي فيزيکي جديدي که به فعاليتهاي فرهنگي دانشگاه زابل اختصاص مي يابد گفت: عمليات عمراني خانه فرهنگ دانشگاه زابل با زيربناي سه هزار مترمربع از فروردين امسال شروع شده و تا کنون 30 درصد پيشرفت داشته است. همچنين ساختمان تشکلهاي دانشجويي اين دانشگاه نيز زيربناي سه هزار مترمربع دارد که زمان شروع ساخت و ميزان پيشرفت آن مشابه پروژه خانه فرهنگ است.
رئيس دانشگاه زابل افزود: احداث مجتمع ورزشي دانشگاه زابل با ظرفيت چهار سوله و فضاي ورزشي آزاد شروع شده که دو سوله داراي پيشرفت 95 درصدي است و براي آغاز سال تحصيلي 87-88 بهره برداري مي شود.
 
هيئت دولت تصويب کرد ;
تجهيز آزمايشگاههاي دانشگاههاي
کهگيلويه و بويراحمد

هيئت دولت در دور دوم سفرهاي استاني خود به کهگيلويه و بويراحمد مصوباتي را در خصوص دانشگاههاي استان داشت که تجهيز آزمايشگاههاي دانشگاههاي استان و ايجاد دانشگاه علوم قرآني در اين استان برخي از اين مصوبات بود.
به گزارش مهر، احداث و تجهيز سلف سرويس آموزشکده فني دختران ياسوج، تجهيز آموزشکده هاي فني پسرانه و دخترانه استان به تجهيزات آموزشي و انجام مطالعات احداث مراکز تربيت معلم پسرانه و دخترانه (طرحهاي جايگزين) برخي ديگر از اين مصوبات به شمار مي آيند.
هيئت دولت در اين دور از سفرها به کهگيلويه و بويراحمد مبلغ 12 ميليارد ريال اعتبار را براي مطالعه و احداث خوابگاه دانشجويي پسرانه و دخترانه، مبلغ 30 ميليارد ريال جهت احداث دو خوابگاه دانشجويي اختصاص داد و مطالعه و احداث يک باب خوابگاه پسرانه دانشجويي را نيز به تصويب رساند.
اختصاص مبلغ 64 ميليارد ريال جهت احداث ساختمانهاي دانشگاه پيام نور ياسوج و تکميل ساختمان دهدشت و گچساران و تکميل ساختمان دانشکده منابع طبيعي و محيط زيست دانشگاه ياسوج، مطالعه احداث دانشکده فني و مهندسي دانشگاه ياسوج، اختصاص مبلغ 3 ميليارد ريال جهت کمک به تکميل 10 واحد مسکوني اساتيد دانشگاه ياسوج، احداث کتابخانه مرکزي دانشگاه ياسوج و تجهيز آزمايشگاههاي دانشگاههاي استان نيز از ديگر مصوبات دولت در خصوص دانشگاههاي استان بود.
هيئت دولت همچنين انجام مطالعه و ايجاد پارک علم و فناوري و پيش بيني اعتبار لازم براي ايجاد دانشگاه علوم قرآني را نيز به تصويب رساند.
اختصاص مبلغ 25 ميليارد ريال براي تجهيزات مراکز بهداشتي و درماني، بيمارستانها، آزمايشگاههاي دانشکده ها و آزمايشگاههاي کنترل مواد غذايي نيز مصوبه ديگر هيئت وزيران در ارتباط با دانشگاههاي استان بوده است.


عباسپور در گفتگو با مهر:
تصويب طرح تشکيل کميته "قرآن، آموزش و تحقيقات حوزوي"

مهر: رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هشتم گفت: در جلسه کميسيون آموزش و تحقيقات، طرح تشکيل کميته قرآن آموزش و تحقيقات حوزوي تصويب شد.
علي عباسپور تهراني فرد در آستانه برپايي مسابقات بين المللي قرآن کريم در گفتگو با مهر در مشهد افزود: اين کميته که با تلاش اعضاي فراکسيون قرآن وعترت کميسيون آموزشي و تحقيقات مجلس هشتم تشکيل مي شود، گسترش آموزش و تحقيقات قرآني را با هدف پيوند تحقيقات حوزوي و دانشگاهي دنبال مي کند.
وي تشکيل اين کميته را حرکتي در راستاي پيوند تحقيقات علوم انساني در حوزه تحقيقات علمي و دانشگاهي خواند و اظهار داشت: اين حرکت احيا» و گسترش اين تفکر که قرآن بخشي از زندگي شود را بيش از پيش تقويت مي نمايد.
رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هشتم ضمن اشاره به سوابق درخشان مجلس در عرصه قرآني کشور تصريح کرد: در دوره چهارم مجلس قانون اعطاي مدرک کارشناسي به حافظان قرآن کريم تصويب شد در شوراي عالي فرهنگي انقلاب اسلامي تخصيص امتيازات به برگزيدگان مسابقات سراسري و بين المللي قرآني مطرح شد و در دوره هفتم مجلس نيز فراکسيون قرآن و عترت آغاز به کار کرد.
نماينده مردم تهران در مجلس هشتم قرآن را بهترين کتاب در کل تاريخ بشريت خواند و افزود: نتايج تطبيق قرآن با واقعيت در جامعه اسلامي پيامبر اکرم (ص) به تصوير کشيده شد که جامعه اي کاملا قرآني بود.
عباسپور با اشاره به آياتي از قرآن کريم که مسلمانان را به دوري از دوستي و پيمان با کفار و دشمنان اسلام امر مي کند، خاطر نشان کرد: متاسفانه در بسياري از کشورهاي اسلامي با قرآن برخورد ظاهري شده و به جاي عمل به دستورات آن، زندگي و بقاي خود را در دوستي با دشمنان قسم خورده اسلام مي بيند.
وي نمونه اي از عمل گرايي جامعه اسلامي نسبت به قرآن کريم را پايداري در زمان جنگ تحميلي دانست و تاکيد کرد: نتيجه اين عمل گرايي تحقق وعده اي بود که خداوند به استقامت کنندگان در راهش داده که هماي سعادت رادر آغوش مي کشند و در حال حاضر شهيدان ما در نزد او اجر و منزلت والايي داشته، برگ زريني در تاريخ مقاومت بشري و جوامع اسلامي ثبت کرده لذا به الگوي مقاومت در جهان اسلام تبديل شد.عباسپور تهراني فرد ناهنجارهاي اجتماعي و فرهنگي که گاهي در کشور با آن مواجهيم را معلول عدم عمل به مفاهيم قرآني و مهجوريت قرآن دانست و گفت: ناهنجاري هاي موجود در عرصه اقتصادي کشور مصداقي از عدم عمل به دستورات اسلام وپياده کردن اقتصاد اسلامي است.رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هشتم برگزاري مسابقات ديني، مذهبي و قرآني را در صورت بهره گيري از کارشناسان علمي، کبريتي، روانشناسي و آشنا به علوم قرآني در مرحله برنامه ريزي و اجرا مطلوب خواند و هشدار داد: در غير اين صورت قرآن آن طور که شايسته است در بين اقشار مختلف جامعه نفوذ نخواهد کرد و در آينده افرادي به اين مسابقات روي خواهد آورد که در شرکت در مسابقات و کسب جوايز حرفه اي شده اند در صوريتکه هدف اين مسابقات بسيار والاتر از اين است.بيست و پنجمين دوره مسابقات بين المللي قرآن کريم از 8 تا 15 مرداد ماه جاري در شهر مقدس مشهد برگزار مي شود.
 
قرباني در گفتگو با مهر :
راه اندازي مرکز منطقه اي انتقال علم و فناوري

قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري در امور بين الملل از ايجاد مرکز منطقه اي انتقال علم و فناوري با عضويت کشورهاي عضو اتحاديه حاشيه اقيانوس هند در سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران خبر داد.
دکتر ارسلان قرباني در گفتگو با مهر، افزود: پيشنهاد ايجاد اين مرکز توسط وزارت علوم به عنوان کارگروه آموزشي اتحاديه کشورهاي حاشيه اقيانوس هند در نشست امسال اتحاديه ارائه شد و به تازگي موافقت نامه ايجاد اين مرکز در ايران، به امضا» رسيده است.
وي اظهار داشت: مرکز انتقال علم و فناوري 20 کشور عضو اين اتحاديه را تحت پوشش قرار مي دهد و اساسنامه آن نيز به تصويب رسيده است.  مدير کل دفتر همکاريهاي علمي و بين المللي گفت: اين مرکز به زودي در سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي راه اندازي مي شود.
 
گام نهايي تاسيس سازمان حوزوي جامعه المصطفي العالميه آغاز شد
 
با اتمام آخرين مرحله تلفيق دو نهاد مرکز جهاني علوم اسلامي و سازمان مدارس علميه خارج از کشور در يک ماه آينده، گام نهايي تاسيس جامعه المصطفي العالميه آغاز شد.
دبير شوراي جامعه المصطفي در گفتگو با مهر با اعلام اين خبر گفت: تلفيق دو نهاد بزرگ مرکز جهاني علوم اسلامي و سازمان حوزه هاي علميه خارج از کشور با توجه به گستردگي ساختارها و محدوده فعاليتها، در 7 مرحله طراحي شده بود که تا يک ماه آينده گام نهايي اين تلفيق به اتمام خواهد رسيد.سعيد مومني افزود: با تصويب  ساختار جديد، همچنين تعيين ساختار انساني اين مرکز، سازمان جديد حوزوي جامعه الصطفي به عنوان نهاد رسمي آموزش طلاب غيرايراني فعاليت خود را به صورت حقيقي آغاز خواهد کرد.
 
حجت الاسلام محمديان:
غفلت از نظام تربيتي دانشگاهها نگران کننده است

نماينده ولي فقيه در دانشگاهها  و مراکز آموزش عالي کشور ضمن ابراز نگراني از کم توجهي به اصلاح نظام تربيتي و اخلاقي در دانشگاهها آن را نگران کننده توصيف کرد و خواستار ايفاي نقش اساتيد بسيجي در اين راستا شد.
به گزارش مهر در مشهد، حجت الاسلام علي محمديان  دو روز پيش  در دهمين هم انديشي اساتيد بسيجي کشور طي سخناني چنين جمعي را عاملي موثر در جهت پيشبرد اهداف نظام جمهوري اسلامي دانست و بر نقش موثر انان در ايجاد حرکت هاي اصلاحي در دانشگاهها و مراکز آموزش عالي تاکيد کرد.
محمديان ضمن انتقاد از کم توجهي به مسائل اخلاقي و تربيتي در محيط دانشگاهها خاطر نشان کرد: آموزش و پژوهش مسير تعيين شده خود را طي مي کنند اما توشه فرهنگي دانشجويان از دانشگاه مغفول واقع شده است.
وي دغدغه تربيت نسل جوان را در شرايط کنوني بسيار با اهميت دانست و گفت: نبود يک نظام تربيتي تعريف شده و مدون در دانشگاهها و مراکز آموزش عالي از تنگناهاي مهم اين مراکز است.
وي با اشاره به يکي از مشکلات دانشگاهها عنوان کرد: مديران آينده کشور دانشجويان امروز هستند که در حال حاضر سه ميليون و 300 هزار نفر از جامعه را تشکيل مي دهند.
نماينده ولي فقيه در دانشگاهها به تاثيرگذاري اساتيد بسيجي در فضاهاي دانشگاهي اشاره کرد و افزود: اين قشردر تدوين نظام تربيتي مدون مراکز آموزش عالي نقش و رسالت بسيار مهمي دارند و بايد در اين ارتباط اهتمام ورزند.
وي با ارائه آمار 83 درصدي قشر نماز خوان دانشجو در دانشگاهها ازافزايش علاقه آنان به مباحث ديني ابراز خرسندي کرد و گفت: ولي مسئله بسيار نگران کننده عمق معرفت ديني و شناخت آنان نسبت به دستاوردهاي انقلاب است.
نماينده ولي فقيه در دانشگاهها و مراکز آموزش عالي افزود: دشمنان و عوامل سرسپرده آنها طمع بسياري به تشکلها و نشريات اين مراکز دارند و مي خواهند از اين طريق به اهداف سو» خود دست يابند. وي خواستار مساعدت اساتيد بسيجي در جهت افزايش معرفت دانشجويان و جوانان نسبت به مسائل مذهبي و دستاوردهاي انقلاب اسلامي شد و تاکيد کرد: ابعاد مختلف ترفندهاي معاندان بايد براي آنان تبيين کنند. محمديان در پايان يادآور شد: يکي از نگرانيهاي مهم جامعه ما مانند ساير کشورها، تضعيف نقش مهم خانواده ها در تربيت فرزندان است و بايد براي رفع اين معضل و شکاف تدريجي آن تلاش کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته