جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3097

 دکتر جاسبي در همايش بسيج اساتيد کشور:
 نتيجه مرزبندي هاي اعتباري افراطي گري است  

رييس دانشگاه آزاد اسلامي در همايش هم انديشي بسيج اساتيد کشور گفت: مرزبندي هاي اعتباري بيش از آن  که به ما قدرت تجزيه و شناخت پديده ها را بدهند، ممکن است ما را به خطا بيندازد.
به گزارش ايسنا منطقه خراسان، عبدالله جاسبي در اين همايش که در مشهد برگزار مي شود، افزود: انسان براي کمک به شناخت و درک پديده هاي هستي از روش هاي طبقه بندي، گروه بندي و دسته بندي استفاده مي کند که در همه جاي دنيا رايج است.
جاسبي با بيان اين که متاسفانه بخشي از مرزبندي هايي که ما داريم غيرواقعي است، اضافه کرد: مرزهاي اعتباري پيش از آن که به ما قدرت شناخت، تجزيه و تحليل بدهند، ممکن است ما را به اشتباه بيندازند.
وي با اشاره به اين  که افراد براي داشتن شناخت روي ديگران، اقدام به طبقه بندي  آن ها به چپ و راست، اصولگرا و اصلاح طلب و ديگر تقسيم بندي ها مي کنند، گفت: براي درگير نشدن در اين انحرافات، ابتدا بايد متناسب با تغيير زمان و توسعه به الگوسازي پرداخت و سپس طبقه بندي هايي بر اساس آن صورت داد.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: تقسيم بندي هاي موجود به اعتبار پيش فرض هاي غيرواقعي ما ترسيم مي شوند و عمدتا نماينده مرزبندي هاي علمي در سيستم بيروني نيستند.
وي با اشاره به منش و رفتار امام(ره) و مقام معظم رهبري گفت: امام براي نيروهاي انقلاب نيز از اين واژه ها استفاده نکردند.
جاسبي ادامه داد: براي دور شدن از انحراف و خطا بايد متناسب با تغيير زمان، توسعه و تحول مجموعه هاي مختلف، الگوسازي خود را توسعه و بهبود بخشيم.
وي گفت: ما از40 سال پيش که در واقع نطفه انقلاب اسلامي بسته شده مي بينيم که تغييراتي در الگوها به وجود آمده است، چنانکه در لايحه انجمن هاي ايالتي و ولايتي با رفتن زنان به مجلس مخالفت مي شد، اما امروز در جمهوري اسلامي، زنان بسيجي و پليس مي شوند و عضو نيروهاي مسلح هستند، بنابراين با گذشت زمان الگوهاي ما مي تواند تغيير پيدا کند.
جاسبي در مقاله خود که با عنوان "توسعه و افزايش قدرت جاذبه هاي بسيج با حذف مرزبندي هاي اعتباري" در اين همايش ارائه شد، با اشاره به مرزهاي اعتباري و تفکر ارسطويي گفت: منظور از امور اعتباري، حوزه هاي سياسي و اجتماعي است و ما آن را به حوزه اعتقادي وارد نمي کنيم.
وي نگاه ارسطويي افراد به رويدادها و مسائل را يکي از عوامل اين تقسيم بندي ها دانست و گفت: نگاه به پديده ها يک نگاه سياه و سفيد است که از نظر علمي مردود است، چرا که ما در همه تحولات يک پديده خاکستري را هم مشاهده مي کنيم.
جاسبي اظهار کرد: اگر قرار است بسيج مجموعه عظيمي از نيروهاي انساني را جذب کند تا صحبت مقام معظم رهبري تحقق پيدا کند بايد نگاه ارسطويي را کنار بگذاريم.
وي تاکيد کرد: هر کس داراي درجه اي از حقيقت در خود است که ما بايد متناسب با آن ها اقدام به طبقه بندي کنيم.
جاسبي نتيجه اين مرزبندي هاي اعتباري را افراطي گري دانست و افزود: ما با اين کار بخش عظيمي از نيروهايي را که مي توانند با ما باشند طرد مي کنيم، در نتيجه به جايي مي رسيم که مي گوييم آن هايي که با ما هستند به حق هستند و آن هايي که با ما نيستند، عليه ما هستند، در نتيجه دشمن تراشي مي شود و بسياري از نيروهايي که مي توانند با ما باشند عليه ما مي شوند تا جايي که به جاي آن که دوستانمان زياد شوند، دشمنانمان زياد مي شوند.
وي با اشاره به اين که ما بايد دوستانمان را زياد کنيم، گفت: اگر به دنبال جهاني کردن انقلاب و به زانو در آوردن آمريکا به عنوان دشمن هميشگي خود هستيم، لازم است چهره هاي ديگر را بدون دليل به مبارزه دعوت نکنيم.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي در پايان تاکيد کرد: اگر به دنبال جذب نيروها براي بسيج به منظور تحقق ديدگاه امام(ره) هستيم تا جريان بسيج به عنوان يک جريان سياسي در جامعه حضور داشته باشد، بايد به مرزبندي هاي اعتباري بي توجه باشيم و تلاش کنيم تا نگاه واقع بينانه داشته باشيم و همچنين همه نيروها را شايسته پيوستن به بسيج بدانيم.
جاسبي در حاشيه مراسم نيز در جمع خبرنگاران گفت: تهديدات آمريکا تنها فرهنگي نيست و در تمام حوزه ها در حال مقابله است; پس ما نيز در همه حوزه ها بايد آماده باش باشيم.
وي افزود: معتقدم بايد از سياست هاي کلي نظام که توسط مقام معظم رهبري ارائه شده تبعيت کنيم و از درون و داخل از اختلاف نظرها بپرهيزيم و يکپارچگي خود را حفظ کنيم. جاسبي ادامه داد: بايد در حوزه هاي اقتصادي نيز کارآمدي خود را افزايش دهيم.
وي در پايان درباره پرونده دانشگاه آزاد در قوه قضاييه نيز گفت: ما شکايت کرده ايم ولي هنوز جوابي از سوي آن ها داده نشده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته