جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3098

  زونا; آبله مرغاني براي بزرگسالان  

 فعال شدن مجدد ويروس آبله مرغان را بيماري زونا مي گويند، اما متاسفانه خود زونا بسادگي اين تعريف نيست. گاهي شدت درد ناشي از اين بيماري تا حدي است که با سکته قلبي و يا شکستگي استخوان اشتباه گرفته مي شود. به اين درد، خارش، تاول و جوش را هم اضافه کنيد.
 عامل زونا، ويروس «هرپس زوستر» است که معمولا در بزرگسالي و سنين 40 به بالا، افراد را درگير مي کند. در واقع چندين روز قبل از پيدايش ضايعات جلدي بر اثر زونا، درد بسيار شديدي در قسمت هايي از بدن از جمله قفسه سينه، شانه ها و يا پشت بيمار بروز مي کند به طوري که اگر اين درد در قفسه سينه باشد، با دردهاي قلبي مثل سکته قلبي و يا دردهاي ريوي اشتباه گرفته مي شود و حتي شده که بيمار زونايي به اشتباه در بخش ICU بستري شود.
دکتر علي وفايي، متخصص پوست و مو با تاييد اين مطلب به «جام جم» مي گويد: چند روز پس از اين درد، با علايمي نظير سردرد، تب و بي حالي در کنار قرمز شدن پوست، خارش، جوش زدن و تاول علايم زونا بروز مي کند.او ادامه مي دهد: زونا به صورت زونا قابل انتقال نيست ولي از آنجا که عامل اين بيماري همان ويروس آبله مرغان است، افرادي که قبلا به آبله مرغان مبتلا نشده اند، اگر در تماس با بيمار مبتلا به زونا قرار گيرند، امکان ابتلا به آبله مرغان وجود دارد.
به گفته وفايي بهتر است کودکان از فرد مبتلا به زونا دور نگه  داشته شوند تا امکان ابتلا به آبله مرغان در صورت تماس با ضايعات پوستي زونا وجود نداشته باشد.
زونا، همچنان ناشناخته!
علي رغم همه پيشرفت هاي علم پزشکي هنوز علت ابتلا و بروز بيماري زونا مشخص نيست.
افزايش سن مي تواند علت فعال شدن ويروس نهفته آبله مرغان در فرد مبتلا به زونا باشد، اما علت مشخص و دقيقي براي زونا کشف نشده است. دکتر وفايي در اين خصوص مي گويد: گاهي اوقات استرس هاي روحي، اضطراب و برخي از بيماري ها موجب بروز زونا مي شوند.
به گفته او، افرادي که به دليل بيماري هايي نظير سرطان ها، سيستم ايمني بدنشان ضعيف مي شود، امکان ابتلا به زونا در آنها افزايش مي يابد.
وفايي به کساني که ضايعات پوستي زونا در نواحي چشمشان بروز مي کند، توصيه اکيد مي کند تا حتما زير نظر يک چشم  پزشک به درمان ادامه دهند. بيماري زونا حدود 3 تا 4 هفته طول مي کشد که در افراد مسن ممکن است حتي پس از اين دوران نيز دردهاي ناشي از بيماري در فرد باقي بماند.
تاول ها را دستکاري نکنيد
چنانچه مقدار زيادي کرم و پماد روي پوست بماليد، با تحريک پوست سبب تاخير در بهبودي خواهيد شد، بنابراين بهتر است تاول ها را دستکاري نکنيد.هنگامي که «ايزوپروپيل الکل» به ميزان 20 درصد و «فنل و منتول» به ميزان يک درصد به «لوسيون کالامين» اضافه شود، محلولي به دست مي آيد که در بهبود تاول ها بسيار موثر است.از اين محلول ها تنها طي يک روز به مقداري که تاول ها خشک شده و رويشان پوسته ببندد، استفاده کنيد و ديگر از آن استفاده نکنيد.
در هر صورت براي استفاده از محلول هاي پوستي حتي با پزشک تان مشورت کنيد و از استفاده خودسرانه از داروها و پمادها پرهيز کنيد.
در هر حال شستشو با آب بهترين راه تسکين و درمان زوناست. به اين توصيه ها هم توجه کنيد:
 از پوشش مرطوب استفاده کنيد.
حوله اي را در آب سرد فرو برده و بعد از آبکشي روي ناحيه صدمه ديده قرار دهيد.
هرچه آب خنک تر باشد، احساس بهتري خواهيد داشت.
تاثير اين عمل مانند قرار دادن يخ روي پوست سوخته شده است.
بهتر است از رسيدن گرما به پوست آسيب ديده نيز جلوگيري کنيد.
عفونت روي تاول را با آب اکسيژنه بشوييد.
توجه کنيد در صورتي که درد چنان شديد باشد که تحمل آن مشکل باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد; چراکه در غير اين صورت لطمات غيرقابل برگشتي به بدن وارد مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته