جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3098

  رئيس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي کشور خبر داد :
 کسب مقام سوم ايران در سازمان جهاني استاندارد کالا 

قم - خبرنگار آفرينش
رئيس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي کشور از کسب مقام سوم ايران در بين کشورهاي عضو سازمان جهاني استاندارد خبر داد .
نظام الدين برزگري در گفت و گو با خبرنگاران گفت: کشور ما از نظر استاندارد سازي در بين 157 کشور عضو سازمان جهاني استاندارد و رتبه سوم و در بين کشورهاي اسلامي و کشورهاي عضو اکو به ترتيب رتبه هاي دوم و سوم را داراست .
وي افزود: با جهت بسترسازي تجارت کالاهاي ايراني به صورت فعال در 148 کميته تدوين استاندارد جهاني به صورت فعال مشارکت داريم .
رئيس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي کشور با اشاره به تصويب استاندارد پسته ايران در سازمان استاندارد جهاني خاطرنشان کرد: استاندارد پسته ايران مدت چهار سال مورد اختلاف ايران و اتحاديه اروپا بود که در کميته حل اختلاف جهاني راي به نفع ايران صادر شد که با اين اتفاق به راحتي صادرات پسته به اروپا امکان پذير خواهد بود .
برزگري با بيان اينکه تا دو سال آينده به استانداردهاي جهاني خواهيم رسيد عنوان کرد: 560 قلم کالاي کشور تحت پوشش استاندارد اجباري هستند و 11 هزار عنوان استاندارد ملي در حال حاضر تدوين شده است .
وي از فعاليت بيش از 300 آزمايشگاه در ادارات کل خبر داد و گفت: تعداد 400 آزمايشگاه ديگر در بخش خصوصي در بحث استاندارد سازي و ارزيابي انطباق فعال هستند .
رئيس موسسه استاندارد ملي با ابراز رضايت از روند تدوين استاندارد قم تاکيد کرد: استاندارد قم با توجه به توسعه بخش صنعتي رشد خوبي داشته و در نظر داريم در رابطه با تجهيزات آزمايشگاهي استان با اولويت بخش خصوصي کمک هاي مالي ارايه دهيم .
وي با بيان اينکه درصدد توسعه آزمايشگاه هاي استاندارد بخش خصوصي هستيم ابراز داشت: بيش از 20 آزمايشگاه تحقيقات استاندارد شيمي، صنايع غذايي، لوازم خانگي و پليمر در قم فعاليت مي کنند که درصدد توسعه آنها هستيم .
برزگري کنترل بازار را جزو برنامه کاري استاندارد در کشور دانست و تصريح کرد: با اجراي اين طرح از شش ماهه دوم سال 85 به بعد نتايج خوبي گرفته ايم به طوري که بسياري از واحدهاي زيرزميني و متقلب که کالاهاي مشابه کالاهاي تحت پوشش استاندارد وارد مراکز عرضه مي کرند برخورد قانوني شد .
وي ادامه داد: در همين راستا 276 پروانه فعاليت واحدهاي توليدي باطل و 170 پروانه ديگر به حالت تعليق درآمدند .
رئيس موسسه استاندارد ملي کشور همچنين اظهار داشت: تعداد 170 مورد جعل علامت ملي استاندارد در بازارهاي کشور کشف و جمع آوري شد .
برزگري استان هاي خراسان رضوي، يزد، خوزستان، فارس و سيستان و بلوچستان را جزو استان هاي برتر در زمينه تحقيقات استاندارد کالا برشمرد و افزود: استان قم نيز با توجه به اينکه جزو استان هاي نوپاي کشور است جزو استانداردهاي خوب کشور محسوب مي شود .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته