جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3098

  وزير علوم: دانشگاه آزاد اسلامي شجره طيبه انقلاب است 

وزير علوم در دهمين همايش بسيج اساتيد ، گفت: به نظر ما دانشگاه آزاد اسلامي  شجره طيبه انقلاب است و بايد از اين نهال خوب پاسداري کنيم تا درخت تنومند آن نه تنها در ايران بلکه در ساير کشورها رشد يابد .  وي ادامه داد: هيات موسس جديد دانشگاه آزاد اسلامي  نيز در بسياري از اهداف خود به دنبال بازنگري و تجديد نظر هستند.
محمد مهدي زاهدي افزود : اين ديد بايد تغيير کند که هر کس که در دولت قبل حضور داشته است، مخالف آرمانخواهي اسلامي و يا مخالف دولت نهم است، ما نيز بايد به عنوان بسيج اساتيد دامنه جذب خود را زياد کنيم.
وزير علوم با اشاره به تحولات وسيعي که در جهان در حال رخ دادن است، گفت: مجموعه بزرگ بسيج اساتيد، مي تواند منشا برکت، نوآوري و شکوفايي، چه براي ايران اسلامي و چه براي بشريت باشد.
وي افزود : اگر به تاريخ برگرديم و به اهداف و آرمان هاي رسول خدا(ص) توجه کنيم، خواهيم ديد که اولين معلم و استاد بسيجي تاريخ اسلام رسول خدا(ص) بوده است و ما که خود را دنباله رو آن حضرت ميدانيم، رسالت عظيمي را به دوش گرفته ايم و نبايد حتي يک لحظه از اهداف ترسيم شده غفلت کنيم.
وزير علوم از بسيج اساتيد درخواست کرد تا برنامه ريزي هاي لازم را در جهت پيشرفت کشور انجام دهند و افزود: ما هم به نوبه خود در وزارت علوم با تمام امکاناتي که داريم به عنوان وظيفه در جهت پيشرفت اين برنامه ها کمک خواهيم کرد.
زاهدي در ادامه با اشاره به شکست آمريکا و رژيم صهيونيستي در جنگ 33 روزه گفت: خوشبختانه بسيج در معناي عام آن در همه جاي دنيا روحيه بسيجي را به وجود آورده است که اين امر را نيز در بين برادران و خواهران لبناني مشاهده کرديم که چگونه مشت محکمي به دهان استکبار کوبيدند.
وي ادامه داد: پس بر ما لازم است روحيه بسيجي را به نسل آينده منتقل کنيم، چرا که در حال تربيت نسلي هستيم که بايد در دنيايي که هر لحظه در حال تغييرات وسيع است، جانشين ما شود.
زاهدي به جايگاه بسيج در دولت نهم نيز اشاره کرد و گفت: بسيج در دولت نهم داراي جايگاه ويژهاي است و حتي مي توانم بگويم که دولت در دست استادان بسيجي است.
وي با اشاره به آيين نامه اي 4 ماده اي که به تازگي تصويب شده است، اظهار کرد: براي اولين بار در اين آيين نامه، جايگاه ويژه اي را براي حوزه فرهنگي و تربيتي پيشبيني کرده ايم و همچنين براي کساني که به اين امر اهتمام ورزند، امتيازات ويژه اي قائل شده ايم.
زاهدي ادامه داد: اين ماده فرصت بسيار خوبي را براي همکاران بسيجي ما فراهم مي کند تا بتوانند تحولات فرهنگي عظيمي را در دانشگاه ها به وجود آورند.
وزير علوم همچنين به نقش سکولاريزم در آموزش عالي اشاره کرد و گفت: در اوايل انقلاب، سه سال دانشگاه ها را تعطيل کرديم تا بتوانيم بازنگري و تجديد نظري را در محتوا و سرفصل دروس داشته باشيم، اما با تاسف بايد بگويم ما در حوزه علوم انساني موفق نشديم آن چه را نظام از ما انتظار داشت، طراحي و برنامه ريزي کنيم.
زاهدي افزود: اما در دولت نهم سعي شده به اين حوزه وارد شويم و رشته هاي مورد نياز علوم انساني را با رويکرد ميان رشته اي طراحي کنيم.
وزير علوم همچنين از کم بودن نويسندگان کتاب هاي درسي رشته هاي علوم انساني گله کرد و گفت: در رشته هاي علوم انساني به لحاظ محتوايي مشکلي نداريم، اما براي تدوين کتاب هاي درسي مشتاقان کمي داريم و من از شما مي خواهم در اين زمينه ما را ياري کنيد. وي ادامه داد: اگر انتظار داريم روحيه بسيجي در دنيا تاثيرگذار باشد تا پيام خود را به ساير کشورها برسانيم، بايد در زمينه تدوين کتا ب هاي علوم انساني اهتمام ورزيم.
زاهدي به کادرسازي به عنوان يکي ديگر از نيازها براي جهاني کردن فرهنگ بسيج اشاره کرد و گفت: امروز بسياري از کشورها حتي کشورهاي آمريکاي لاتين براي ايران اسلامي قائل به جايگاه ويژه اي هستند و اگر بتوانيم در کادرسازي موفق باشيم، ميتوانيم پايگاه استکبارستيزي قوي را، آن چنان که مطابق با اهداف ما باشد، پايه ريزي کنيم.
وي همچنين نقش استادان بسيجي را در پياده سازي چشم انداز 20 ساله مهم ارزيابي کرد و گفت: توان علمي استادان بسيجي بسيار بالاست و ما مي توانيم نه تنها در ايران بلکه در جهان، مرجعيت علمي را ايجاد کنيم و در منطقه به اهدافي که داريم برسيم.
وزير علوم به عدالت خواهي و معنويت گرايي نيز اشاره کرد و گفت: مردم منطقه و حتي جهان به دنبال عدالت خواهي هستند و ديگر زير بار زور و استکبار نمي روند و سمبل آنها نيز ايران اسلامي است، پس ما بايد با تمام وجود به توزيع و نشر مطالبي که بتواند اين روحيات را بالا ببرد، اقدام کنيم و راه آن اين است که بسيج اساتيد را که نه تنها متعلق به ايران بلکه متعلق به همه جهان است، گسترش دهيم.
وزير علوم هم چنين از ابلاغ مصوبه افزايش حقوق کارمندان وزارت علوم خبر داد و گفت: سهام بازنشستگي نيز داراي کيفيت بسيار بالايي است و در بازار بورس جز» بهترين سهام هاست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته