جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) (مبعث رسول گرامي اسلام (ص) بر عموم مسلمانان مبارك باد) نسخه شماره 3100

  علائم و درمان سرطان دهان  

 امروزه تشخيص اوليه و زودرس سرطان دهان خيلي آسان تر از گذشته است. اين در حالي است که تشخيص سرطان در مراحل اوليه يعني افزايش شانس بهبود بيمار. ابتلا به سرطان هاي مربوط به دهان به عوامل مختلفي بستگي دارد که از اين بين سيگار کشيدن مهمترين عامل موثر در بروز سرطان هاي دهان به شمار مي رود.
به گزارش جام جم آنلاين ابتلا به سرطان ها علاوه بر جنبه هاي ژنتيکي به محيط و شيوه هاي زندگي نيز بستگي دارد که با رعايت نکاتي مي توان عوامل خطرساز ناشي از محيط را کاهش داد.
عواملي همچون مصرف الکل، ضعف قواي جسماني،  کاهش دفاع بدن در اثر بيماري هاي سيستميک و عمومي بدن در تشديد عوارض سرطان هاي مربوط به دهان موثر است.
علاوه بر مصرف سيگار، مصرف بيش از اندازه غذاهاي تند و جويدن تنباکو از ريسک فاکتورهاي عمده ابتلا به سرطان هاي مربوط به دهان است.  5 درصد مجموعه سرطان ناشي از سرطان هاي مربوط به دهان است.
افراد هرگاه متوجه وجود يک زخم و ضايعه اي در دهان شدند که التيام يافتن آن به درازا مي کشد، حتما با پزشک مربوطه مشورت کنند تا به منظور بررسي بيشتر مورد نمونه برداري قرار گيرند. افراد بايد از مصرف دخانيات اکيدا خودداري کنند و همچنين رژيم غذايي خود را از نظر تحريکات مخاط دهان به ويژه از نظر مصرف ادويه جات متعادل نگه دارند.
درمان سرطان دهان
به طور متوسط در حدود يک سوم بيماران مبتلا به سرطان متعاقب درمان بيماري خود دچار عوارض دهاني مي شوند. به همين دليل بيماران سرطاني بايد قبل و در حين درمان سرطان خود تحت معاينه دندانپزشکي قرار گيرند تا از سلامت دندان ها و مخاط دهان خود مطمئن شوند تا به اين ترتيب ميزان عوارض دنداني و دهاني در آنها به حداقل برسد.
به عنوان مثال اغلب افرادي که تحت راديوتراپي در ناحيه سر و گردن قرار مي گيرند، دچار عوارضي از قبيل خشکي دهان، حساسيت مخاطي، حساسيت دندان ها، پوسيدگي وسيع دنداني و مشکل در حين بلع مي شوند.
شيمي درماني نيز تاثيرات مشخص و واضح روي مخاط دهان و دندان ها دارد. به دليل جلوگيري از بروز اين مشکلات و يا حداقل کاهش ميزان صدمات وارد به دهان و دندان، دندانپزشک و سرطان شناس بايد قبل و در حين درمان با يکديگر همکاري نزديک داشته باشند.
طي مدت زماني که بيمار تحت درمان سرطان ناحيه سر و گردن است، بايد دندان هاي خود را حداقل دوبار در روز با احتياط مسواک بزند، مگر اين که دندانپزشک روش ديگري پيشنهاد کند. ممکن است دندانپزشک علاوه بر مسواک روزانه استفاده از دهانشويه را هم تجويز کند. استفاده از فلورايد هم روشي است که براي کم کردن پوسيدگي دندان ها مورد استفاده قرار مي گيرد، به دليل اين که بروز عفونت هاي دهاني ممکن است سبب ايجاد گرفتاري جدي شود.
واي از سيگار
مصرف دخانيات، مهمترين علت ابتلا به سرطان هاي دهاني است که امروزه يکي از 10 علت شايع مرگ و مير در دنيا به شمار مي آيند.
دکتر نقي حاجي پور متخصص بيماري هاي دهان و دندان، در خصوص شيوع سرطان هاي دهاني به ايسنا مي گويد: آمار موجود در مناطق جغرافيايي و کشورهاي مختلف متفاوت است اما به طور کلي 4 درصد مردان و 2 درصد زنان از کل مجموع سرطان هاي بدن به سرطان هاي دهاني دچار مي شوند که در سال هاي اخير به علت افزايش آمار زنان سيگاري اين رقم به کمترين اختلاف ممکن با درصد مردان مبتلا رسيده است.
در برخي از کشورهاي آسيايي همچون هند، 50 درصد از کل مبتلايان به سرطان را بدخيمي هاي دهاني تشکيل مي دهند، اما ميزان مبتلايان در کشور ما به علت نبود بررسي هاي دقيق، آمار مشخصي ندارد.
دکتر حاجي پور با اشاره به سرطان دهاني به عنوان شايع ترين انواع اين سرطان ها مي گويد: 95 درصد از کل مبتلايان به سرطان هاي دهاني در سنين بالاي 40 سال بوده و به طور کلي متوسط سني افراد مبتلا 65 سال است. در نتيجه بالا رفتن سن، به علت ضعف در سيستم ايمني بدن و عوامل تاثيرگذار ديگر، شانس ابتلا به سرطان هاي دهاني افزايش مي يابد.متخصص بيماري هاي دهان و دندان، مصرف مشروبات الکلي به علت ايجاد تغيير در مخاط دهان و همچنين مصرف توامان آن با دخانيات را از جدي ترين علل بروز اين بيماري ذکر مي کند کمبود و نقص برخي مواد معدني همچون فقر آهن نيز دهان را مستعد ابتلا به انواع سرطان هاي دهاني مي کند.تضعيف سيستم دفاعي بدن در دوران پيري و يا از طريق ابتلا به بيماري هايي مثل ايدز و همچنين افرادي که پيوند اعضا مي شوند و براي پس نزدن عضو پيوندي مدت  زمان طولاني را از داروهاي تضعيف سيستم دفاعي بدن استفاده مي کنند و همچنين قرار گرفتن مستقيم در معرض اشعه ماورا»بنفش خورشيد، از علل ابتلا به اين سرطان هاست.
علايم بيماري
اکثر سرطان هاي دهاني در مراحل اوليه علامت به خصوصي ندارند، از نشانه هاي اين بيماري وجود زخم هايي است که اصولا بعد از گذشت دو هفته التيام نمي يابند و در مواردي نيز کناره هاي اين زخم ها حالت سفت داشته و معمولا بدون درد هستند.همچنين وجود لکه هاي قرمز و سفيدرنگ که گاهي دانه دانه و يا شبکه اي بوده و با خراشيدن قابل برداشتن نيستند، مي تواند از نشانه هاي سرطاني باشد که البته در اين مورد بايد به اين نکته توجه داشت که هر لکه اي نمي تواند نشان از سرطان باشد و تشخيص اين امر نياز به آزمايشات دقيق تشخيصي در اين رابطه دارد.تشخيص قبل از ابتلا را در ضايعات پيش سرطاني مهمترين درمان براي بيماري مذکور عنوان مي کنند. چنانچه اين ضايعات در مراحل ابتدايي تشخيص داده شود، به سادگي قابل کنترل و درمان است، ضمن آن که عوارض کمتري در بدن فرد ايجاد کرده و از هزينه هاي بيمار نيز مي کاهد.همچنين جراحي توده، بافت و زخم  دهاني، راديوتراپي به وسيله اشعه طي جلسات مختلف، شيمي درماني و درمان هاي ترکيبي از راهکارهاي درمان اين بيماري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
گز ارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته