جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/05/28 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3113

  تاريخچه بستني و فوائد و مضرات آن  
 قسمت دوم

 روانشنا سي بستني  
جالب است بدانيد که ارتباط مستقيمي بين ويژگي هاي شخصيتي شما با طعم بستني دلخواهتان وجود دارد. در حقيقت اين تست خودشناسي بر پايه تحقيقات يک شرکت آمريکايي توليد کننده بستني به نام "اديس گراند" شکل گرفته است. پس از مدتي تيم محققان به سرپرستي دکتر آلن . ر. هيرش رئيس بخش عصب شناسي موسسه تحقيقاتي بويايي چشايي شيکاگو موفق شدنددر خصوص ارتباط بين شخصيت افراد و طعم بستني مورد علاقه آنها به نتايج جالبي برسند.                                                             
اگر بستني  وانيلي دوست داريد، فردي شاد و پرهيجان هستيد  که از روي انگيزه آني و بدون فکر قبلي  عمل مي کنيد.  در  زندگي خطرات زيادي را مي پذيريد و اهداف بزرگي در سر داريد. انتظار شما  از خودتان  بسيار زياد است و از ارتباط با  اقوام  نزديک  خود  لذت مي بريد. به طور کلي شخصي خونگرم، پرتلاش، آرمانگرا، بااحساس و درمواردي درونگرا هستيد.             
اگر بستني شکلاتي را مي پسنديد، فردي سرزنده و بانشاط، خلاق، خوش لباس، برون گرا و فريبنده  هستيد. زندگي شما  سرشار از شور و هيجان  است و به سادگي روي ديگران تاثير مي گذاريد. به طور کلي طرفداران  اين  بستني از اينکه  در مرکز  توجه  ديگران باشند، لذت مي برند و گرفتار شدن در روال عادي زندگي برايشان کسالت آور است.
اگر به بستني گردويي علاقه منديد، شخصي منظم، بادقت و کمال گرا هستيد که به جزئيات بسيار اهميت مي دهيد.. در مسائل مالي محا فظه کاريد و اطرافيانتان شما را فردي  با وجدان و وظيفه شناس مي پندارند. علاوه  بر اين، پر جنب و جوش و پر تکاپوئيد  و در ورزش ها اغلب در پست مهاجم ظاهر مي شويد تا گوي سبقت را از ديگران برباييد.
اگر طعم موزي را دوست داريد، شخص راحتي هستيد که مسائل را ساده در نظر مي گيريد. سخاوتمنديد و در فعاليت هايتان متعادل عمل مي کنيد.. صداقت در شخصيت شما ديده مي شود و در عين حال دلسوز و مهربانيد.
اگر بستني توت فرنگي را انتخاب مي کنيد، فردي خجالتي هستيد. با اينحال احساسات نيرومندي داريد. شکاک، مستبد، خودراي و درون گرائيد که به نکات جزئي و ظريف بسيار توجه مي کنيد. در قبال بسياري از مسائل به راحتي خودتان را مقصر مي دانيد و درمواردي بداخلاق و بدبين مي شويد. ازجمله ابعاد ديگر شخصيت شما اين است که اعتماد به نفس کمي داريد.    
تاثير خوردن بستني برروي مغز
عصب شناسان موسسه روان شناسي لندن در تازه ترين بررسيهاي خود دريافته اند خوردن بستني سبب تحريک همان بخشي از مغز مي شود که مسئول پردازش اطلاعات مربوط به شادي و سرخوشي در افراد است. محققان با کمک دستگاه اسکنر، نحوه عمل بخشهاي مختلف مغز داوطلبان را در هنگام خوردن بستني بررسي کردند، در اين بررسيها روشن شد خوردن بستني بلافاصله  بر ناحيه موسوم به قشر چشمي پيشاني مغز تاثير مي گذارد.                         
فوايد بستني
بستني، اسمش هم مثل خودش لذيذ، خوشمزه و هوس انگيز است. کسي پيدا نمي شود که از بستني به راحتي بگذرد و تمايلي به خوردن آن نشان ندهد. ميل و علاقه به بستني در بعضي به حدي است که حاضرند تمام طول روز به جاي انواع غذا فقط و فقط بستني بخورند. ماده اوليه بستني شير و شکر است که دست آخر با شکلات، قهوه و ميوه، طعم دار مي شود. آگاهي از خواص مواد سازنده بستني نشان مي دهد، آنقدرها هم که گفته مي شود بستني مضر نيست و مصرف متعادل آن اثرات سودمندي بر بدن دارد. شير به عنوان ماده اصلي تشکيل دهنده بستني، فوايد بسياري دارد. ترکيبات عمده  شير را آب، چربي، پروتئين، لاکتوز، ويتامين و مواد معدني تشکيل مي دهد. شير مهم ترين منبع کلسيم است هر ليوان شير250 ميلي ليتر حدود 315 ميلي گرم کلسيم دارد که 30 درصد کلسيم روزانه مورد نياز بدن را فراهم مي کند. شير همچنين حاوي چربي است که 60 درصد آن اشباع و بقيه از نوع غيراشباع است. چربي شير علاوه بر انرژي زا بودن به دليل وجود ويتامين A و D ، ارزش غذايي فراواني دارد.شير حاوي پروتئين نيز هست که در دو دسته قرار دارد: کازئين و پروتئين هاي آب پنير که با توليد اسيد آمينه ضروري به سوخت وساز بدن کمک    مي کند.قند موجود در شير لاکتوز نام دارد که به وسيله آنزيم هاي مخصوص در دستگاه گوارش تجزيه شده و به قند ساده تري تبديل مي شود.فسفر، منيزيم، روي، آهن، ويتامين  A ،C ، B12 ،  B2 از ديگر مواد مغذي موجود در شير است که در پرخاصيت بودن آن نقش دارد. قند موجود در بستني از نوع لاکتوز قندشير و ساکاروز دي ساکاريد حاوي گلوکز و فروکتوز است که باعث افزايش انرژي در بدن مي شود و به ذخيره چربي در بدن کمک مي کند. قندهاي اضافه در کبد و ماهيچه ها به صورت چربي ذخيره مي شود تا بدن از آن در مواقع ضروري به عنوان منبع انرژي استفاده کند. قندها علاوه بر اينکه منبع تامين انرژي هستند به دليل افزايش توليد سروتونين در مغز به عنوان ضدافسردگي عمل مي کنند و تاثير مفيدي در شاد کردن فرد دارند.
شکلات، ماده ديگري که در تهيه انواع زيادي از بستني استفاده مي شود نيز از کربوهيدرات، چربي، و درصد کمي پروتئين تشکيل شده است. شکلات از دانه هاي درخت تئوبروما تهيه شده که نقش نشاط آوري در مغز دارد. مهمترين ماده تشکيل دهنده شکلات فلاونوئيد است. آنتي اکسيداني که مانع از تشکيل راديکال هاي آزاد و تخريب ساختار و غشاي سلولي مي شود به سلامت قلب کمک مي کند و در رديف مواد ضدسرطان قرار دارد شکلات  همچنين حاوي ميزان اندکي کافئين است که باعث آزاد شدن سروتونين در مغز شده و تاثير خوبي بر احساسات فرد مي گذارد. شکلات به ترشح اندروفين در بدن نيز کمک مي کند که سلامتي و شادابي فرد را دو چندان افزايش مي دهد. شکلات حاوي چربي نيز هست که برخلاف تصور نقش منفي بر سلامت قلب ندارد. چربي هاي شکلات از کره کاکائو مشتق شدند که باعث افزايش سطح HDL کلسترول خوب خون مي شود.قهوه نيز از ديگر اجزاي تشکيل دهنده بستني است که خواصي مشابه شکلات دارد چون مقادير فراواني فلاونوئيد دارد و از کافئين بالايي برخوردار است.از ميوه ها نيز در تهيه بستني استفاده مي شود. بيشترين ميو ه هايي که در بستني بسيار ديده مي شود توت فرنگي است. توت فرنگي از جمله ميوه هايي است که آنتي اکسيدان بالايي دارد و به همين خاطر در زمره ميوه هاي ضدسرطان قرار دارد. توت فرنگي منبع غني از ويتامين C است. هر 100 گرم توت فرنگي تازه 77 ميلي گرم ويتامين C دارد که مي تواند نياز روزانه افراد بزرگسال به اين ويتامين را تامين کند. توت فرنگي همچنين داراي ترکيباتي به نام اسيد پي کوماريک و کلروژنيک اسيد است که مانع از فعاليت نيتروزآمين که به بافت معده آسيب مي رساند مي شود.همه اينها که گفته شد، براي يادآوري خواص فوق العاده بستني بود.اين محصول دوست داشتني به دليل ميزان فراوان چربي به کربوهيدرات، پروتئين، يک خوراکي پرکالري است که گنجاندن آن در وعده هاي غذايي به خصوص در افراد چاق بايد با دقت نظر بيشتري انجام شود.از آنجا که کنترل کالري مصرفي نقش مهمي در جلوگيري از چاقي دارد براي گرفتن رژيم بستني بايد از ميزان کالري موجود در انواع بستني آگاه شويد. .استفاده ديگري که از بستني مي توان کرد ،  درمورد افرادي است که تحت عمل جراحي لوزه يا دستگاه گوارش قرار گرفته اند که به جهت کاهش خطر خونريزي بعد از عمل به اين افراد توصيه مي شود بعد از عمل از چندين وعده بستني استفاده کنند تا محل جراحي خنک نگاه داشته شود. بستني غني شده يا بستني هاي کم چرب و کم شيرين در خارج از کشور به شکل گسترده اي وجود دارد اما فعلا" در ايران رايج نيست . در حال حاضر بيشتر روي تنوع طعم و مزه بستني کار مي شود تا خاصيت آن . اتفاقا" ميزان شيرين کننده هايي که در بستني ها ، شيريني ها و آدامسهاي ايراني بکار برده مي شود واقعا" بيشتر از مقداري است که در ساير کشورها مرسوم است.
ادامه دارد


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دريچه هنر
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
آموزش و سنجش
خبر دانشگاه
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته