جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3175

 رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام:
 ايران در گسترش روابط خود با هند مصمم است 

گروه سياسي: رئيس مجمع تشخيص نظام تاکيد کرد: حل شرايط موجود در افغانستان، همکاري وسيع جمهوري اسلامي ايران، هند و پاکستان را مي طلبد و اين همکاري مي تواند آرامش را براي منطقه به همراه داشته باشد. آيت الله هاشمي رفسنجاني ديروز در ديدار پراناب موکرجي وزير خارجه هند با اشاره به روابط تاريخي و ديرينه دو کشور درابعاد مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي تاکيد کرد: هند در رويکرد راهبردي جمهوري اسلامي ايران در نگاه به شرق جايگاه ويژه اي دارد و جمهوري اسلامي ايران در گسترش روابط خود با هند مصمم است.وي با اشاره به خط لوله انتقال گاز از ايران به پاکستان و هند تاکيد کرد: نياز به انرژي در دنيا و اينکه گاز يک کالاي با ارزش روز افزون درجهان است،  اجراي اين طرح را اجتناب ناپذيرمي کند و اين طرح عظيم مي تواند سمبل همکاري هاي ميان کشورها باشد.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گسترش همکاري دو کشور در بخش هاي علمي و فني را مهم توصيف کرد و گفت: جمهوري اسلامي ايران و هند درساليان اخير پيشرفت هاي وسيعي درخصوص علوم مختلف داشته اند و با همکاري يکديگر مي توانند رشد آنها را مضاعف کنند.آيت الله هاشمي رفسنجاني روند رو به رشد مناسبات بازرگاني و اقتصادي هند و ايران را مناسب توصيف کرد و افزود: سياست خصوصي سازي درجمهوري اسلامي ايران در حال اجرا است و در اين مسير بخش خصوصي هند و ايران مي توانند با همکاري يکديگر در پروژه هاي مختلف مشارکت داشته باشند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به مسائل افغانستان گفت: تجربه حضور شوروي سابق دراين کشور نشان داد راهي که غرب اکنون در افغانستان طي مي کند نتيجه مطلوبي نخواهد داشت و علائمي که اکنون در افغانستان مشاهده مي شود اين است که غرب نمي تواند مسائل اين کشور را حل کند.
پرناب موکرجي وزير امور خارجه هند نيز در اين ديدار با اشاره به مسائل منطقه، تاکيد کرد: هيچ کشوري خارج از منطقه نمي تواند براي مسائل آن راه حل پيدا کند و کشورهاي منطقه خود بايد با همکاري يکديگر مشکلات را رفع کنند.وي افزود: هند، ايران و پاکستان در منطقه نقش مهمي را ايفا مي کنند و علاقه مندي آنها براي گسترش همکاري مي تواند به ايجاد صلح و ثبات در منطقه منجر شود.وزير امور خارجه هند افزايش حجم مناسبات تجاري دو کشور را فرصت مناسبي براي گسترش همکاري ها در بخش هاي ديگر عنوان کرد و گفت: دربخش هاي علمي، فني وپيمانکاري دو کشور مي توانند همکاري ها را گسترش داده وگامهاي خوبي بردارند.
تشکيل شوراي پژوهش براي رفع اختلافات شوراي نگهبان و مجلس
آيت ا... هاشمي رفسنجاني همچنين عصر روز شنبه در ديدار اعضاي شوراي پژوهشي دبيرخانه مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اهميت و جايگاه پژوهش و تحقيق در تدوين سياست هاي کلي نظام گفت: اصل وجود شوراي پژوهش براي تدوين سياست ها و حتي رفع اختلافات شوراي نگهبان و مجلس شوراي اسلامي يک ضرورت اجتناب ناپذير است.  رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر لزوم پيدا کردن راهکاري براي جلو گيري از کارهاي تکراري و موازي کاري ها ، اظهار کرد: با اين روش مي توان از هدر رفتن توان تحقيقاتي کشور جلوگيري کرد. هاشمي رفسنجاني ادامه داد: يکي از راههاي ارتقاي کيفيت تحقيقات، نهادينه کردن موضوعات و همخواني تحصيلات محققان با طرحهاي تحقيقاتي مي باشد . آيت ا...هاشمي رفسنجاني با بيان انتظارات جامعه علمي کشور از مجمع تشخيص مصلحت نظام و مراکز زير مجموعه آن گفت : مجمع مي تواند مرجع و منبع طرح هاي تحقيقاتي و به تبع آن مقالات مفيد باشد . رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام انتشار يک مجله علمي تخصصي آن هم با رعايت استاندارد علمي جهاني را از ضروريات کشور خواند و گفت : مي توان با ايجاد ارتباط با مراکز علمي و نشريات معتبر تعامل سازنده اي ايجاد کرد . درآغاز اين ديدار ،  محسن رضايي ضمن ارائه گزارشي از برنامه ها و فعاليت هاي پژوهشي دبيرخانه مجمع تشخيص مصلحت نظام درسخناني گفت: نظارت بر پروژه هاي تحقيقاتي باعث ارتقاي کيفيت مباحث مي شود . دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام افزود: شوراي پژوهش با اين رويکرد از آغاز سال تا کنون بيش از 40 طرح را بررسي و نظرات خود را اعلام کرده است . در ادامه اين ديدار همچنين چند تن از اعضاي شورا به بيان ديدگاه هاي خود درخصوص نيازها و تنگناهاي پژوهش درسطوح مختلف کشور ، به خصوص مراکز دانشگاهي و تحقيقاتي پرداختند . 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته