جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3175

  اسيد فوليک يا ويتامين B9  

  اسيد فوليک يا ويتامين B9  جزو ويتامين هاي گروه B است. اين ويتامين در بيماران دچار کمبود اسيد فوليک و نيز بيماران مبتلا به نوعي کم خوني بکار مي رود. به علاوه اسيد فوليک، براي پيشگيري از بروز برخي نقايص لوله عصبي در زنان باردار استفاده مي شود.اسيد فوليک براي مادران شيرده نيز تجويز مي شود. بدن ما با کمک اسيد فوليک گلبول هاي قرمز توليد مي کند.به گزارش جام جم آنلاين از اين رو، کمبود اسيد فوليک باعث بروز انواع خاصي از کم خوني مي شود. گفته مي شود مکمل هاي اسيد فوليک ممکن است قدرت مغز را در سالمندان تقويت کند و دمانس (زوال عقل) را کاهش دهد.  اسيد فوليک يک داروي بدون نسخه و به شکل قرص و تزريق در دسترس است. شکل تزريقي اسيد فوليک فقط در بيماراني که به دليلي مثل افراد دچار استفراغ يا سو»جذب قادر به مصرف انواع خوراکي دارو نيستند، استفاده مي شود.
مصرف صحيح
 اگر پزشک اسيد فوليک را براي شما تجويز کرده است، آن را دقيقا مطابق با دستور وي مصرف و از تغيير خودسرانه دوز دارو پرهيز کنيد. هرگز مصرف اسيد فوليک را بدون مشورت با پزشک، قطع نکنيد. قرص ها را همراه آب ببلعيد و از جويدن يا خرد کردن آنها خودداري نماييد.
اسيد فوليک طبيعي
جگر، کاهو، سيب زميني، ميوه جات و سبزيجات با برگ سبز مثل اسفناج، گل کلم و لوبيا سبز منابع طبيعي اسيد فوليک محسوب مي شود و شما مي توانيد از آنها استفاده نماييد. بهتر است سبزيجات و ميوه جات تازه و نپخته استفاده شود زيرا گرما مقدار اسيد فوليک، را کاهش مي دهد. اگر قصد پختن اين گونه مواد غذايي را داريد، توصيه مي شود آنها را به مدت کوتاهي بپزيد.
10 فرمان
1- در صورت فراموش کردن يک دوز اسيد فوليک، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را ميل کنيد. اما اگر تقريبا زمان نوبت بعدي رسيده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنيد. مقدار دارو را دو برابر نکنيد.
2-  اسيد فوليک را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشيده و دور از دسترس اطفال نگهداريد.
3- دارو بايد در دماي اتاق، دور از نور مستقيم، حرارت زياد و رطوبت نگهداري شود.
4-  با گذشتن از تاريخ اعتبار يا نياز به دارو، آن را دور بريزيد.
5-  اگر اسيد فوليک را براي درمان کم خوني استفاده مي کنيد، بسيار مهم است که در فواصل منظم با پزشک خود در تماس باشيد. زيرا لازم است پاسخ به درمان با انجام آزمايش خون بررسي شود.
6 - اگر اسيد فوليک را براي درمان کمبود آن مصرف مي نماييد، با شروع درمان به سرعت احساس بهبودي خواهيد کرد. اما مصرف دارو را تا پايان آخرين دوز ادامه دهيد.
7- ممکن است ادرار شما به رنگ زرد پررنگ تغيير يابد، اين مساله مشکلي براي شما ايجاد نمي کند.
8- اسيد فوليک مکمل بي خطري است. اما اگر دچار بثورات جلدي، کهير، خارش يا  تنفس مشکل شديد بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهيد.
9- در صورت بارداري يا شيردهي، حتما با پزشک خود درخصوص ميزان مناسب دارو مشورت نماييد.
10- اگر دچار کمبود ويتامين B 12 هستيد حتما به پزشک خود اطلاع دهيد زيرا اسيد فوليک نبايد در بيماران دچار کمبود همزمان ويتامين B 12 به تنهايي استفاده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته