جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1387/08/13 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3175

 توليد اولين گل رز آبي رنگ در جهان  

محققان با ايجاد تغييرات ژنتيکي در گل رز موفق به توليد اولين رز آبي رنگ در جهان شدند.
به گزارش مهر، محققان با استفاده از تغييرات ژنتيکي و انجام سالها تحقيقات بر روي گياهان موفق به توليد اولين گل رز آبي در جهان شدند.
محققان با القاي ژني که در نتيجه فتوسنتز در گياه ايجاد رنگدانه آبي مي کند موفق به انجام اين کار شدند. اين گلها که در نمايشگاه بين المللي گل در توکيو به نمايش گذاشته شد تا فصل پاييز به منظور فروش تجاري در دسترس قرار خواهد گرفت.
به گفته محققان رزهاي آبي که امروزه در مناطق مختلف وجود دارد حاصل اعمال شيوه هاي متفاوت رنگ آميزي رزهاي سفيد بوده و اين نوع از گل به صورت طبيعي وجود ندارد.
براي توليد اين نوع گل، محققان از القاي ژن توليد کننده دلفينيدين  رنگدانه ابتدايي گياهي که ايجاد رنگ آبي مي کند  استفاده کرده و موفق به توليد اين گل شدند.
به گفته مسئولان موسسه سانتوري  موسسه توليد کننده رز آبي  اولين رز آبي جهان در حدود چهار سال پيش در آزمايشگاه توليد شده و محققان در طول اين مدت در تلاش براي مقاوم سازي اين گياه براي رشد در محيط طبيعي بوده اند. بر اساس گزارش زي نيوز، شرکت ژاپني سانتوري تا به حال بالغ بر بيليون ها ين ژاپن را صرف توليد گلهاي آبي رنگ از جمله رز آبي رنگ کرده و قصد دارد اين گياه غير عادي را در طي سال آينده در سراسر جهان به فروش برساند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و در قلمرو ورزش
سياسي
دانش و پژوهش
دريچه هنر
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
خبر و دانشگاه
آزمون و سنجش
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته